Ablak a szegénységben élőkre

ReCity Magazin
Szerző: · 2015-06-09 | 11:00· Be

Országos szociális ablakszigetelési program indult az Ökoszolgálat Alapítvány és a Magyar Szegénységellenes Hálózat összefogásával.


Miért?

2015-ben a magyar népesség 30%-a él szegénységben, életkörülményeik folyamatosan romlanak. A háztartások jelentős részében jelen van a halmozott közműtartozás, amely többük számára a téli hónapokban csupán a lakás egyetlen és legkisebb helyiségének egyedi melegítését, részleges és alacsony mértékű fűtési lehetőségét jelenti.
A belvárosi lakóépületek életkora esetenként a 100 évet is meghaladja, az épületek többsége hőtechnikai szempontból felújításra szorul. A lakások általános állapota rossz, energetikai vesztesége magas, amely kiemelten érinti a 40-50 éve változatlan állapotú lakásokban élők helyzetét. Ők az Ökoszolgálat Alapítvány „Ablak a szegénységre” programjának célcsoportja.

Ablakszigetelés
Ablakszigetelés folyamatban

Kiknek és hol?

A szociális nyílászáró szigetelési program támogatottjainak kiválasztásában a Magyar Szegénységellenes Hálózat működött közre.
A munka a fővárosban, a VII. és VIII. kerület alacsony jövedelmű és/vagy tartósan munkanélküli, közfoglalkoztatott vagy gyermeküket egyedül nevelők lakásaiban kezdődik.
A program első fázisában 4 városban – Budapesten kívül Pécsett, Miskolcon és Szegeden – összesen 25 nehéz körülmények között élő család nyílászáróit szigeteljük le önkéntesek bevonásával, vállalva a szigetelőgép kölcsönzését, a szigetelőanyag beszerzését és természetesen a módszer betanítását az önkéntesek számára – mondta el Szabó Gyula, az Ökoszolgálat Alapítvány igazgatója.


Célok

Az Ökoszolgálat hét éve vesz részt a gyakorlatban a városi lakások szigetelésében, a tapasztalatok szerint szigetelés után a fűtésszámla akár 15 százaléka megtakarítható. Környezeti szempontból ez az energiatakarékosság egyik legegyszerűbb és a legolcsóbb módja.
A nyílászárók javítása mellett egy személyes “öko-tréninget” is kapnak a programban résztvevők az olcsó, környezettudatos háztartásvezetésről, ajándékként egy vegyszermentes eszköz-csomaggal kiegészítve.

A program célja a gyakorlati segítségen túl a társadalmi szolidaritás erősítése és a bárki számára könnyen követhető zöld életmód népszerűsítése. Fontos megmutatni, hogy a környezettudatosság nem csak a tehetősebbek számára elérhető, hanem azoknak is, akiknek a legkisebb megtakarítás is óriási segítséget jelenthet.

Az „Ablak a szegénységre” program első, idei fázisa szeptemberben zárul, de a tervek szerint nem ér véget. A gyakorlati tapasztalatok, visszajelzések felhasználásával további rászoruló háztartások bevonását tervezik, melyhez közösségi finanszírozást és vállalati támogatókat is várnak.

A program első fázisa a Norvég Civil Támogatási Alap finanszírozásában valósul meg.

 

Címkék: