Ami neked nyűg… azt csináltasd mással!

Varga Judit
Szerző: · 2014-10-22 | 11:29· Fókusz

Oké, szóval már megosztod mindened: reggel ismeretlenek kocsijába szállsz, akik elvisznek a munkahelyedig. Ebédre az egyik ételmegosztós applikációval szerzel valakitől egy adag maradék pörköltet. Ha nyaralni mész, hotel helyett valakinek az otthonában laksz, és a sajátodat is kiadod erre az időre. Mosogatni és füvet nyírni azonban utálsz.
Vajon a közösség ebben is a segítségedre lehet?

A fejlett országok – köztük Magyarország – gazdasági tevékenységének legnagyobb részét a szolgáltatói szektor teszi ki. Vagyis egyre kevesebben foglalkoznak azzal, hogy valamit előállítsanak (például cipőt készítsenek vagy almát termeljenek), és egyre többen azzal, hogy valamilyen módon minket, az ügyfeleket boldoggá tegyenek (például bankszámlát nyitnak nekünk, meggyógyítanak, vagy megtervezik a házunkat). Nem meglepő tehát, hogy a megosztáson alapuló új gazdasági modell nem csak arra kínál lehetőséget, hogy lecseréld a megunt ruhádat újra, vagy hogy használhasd a szomszédod szuper csempetisztító gépét félévente egyszer. Ma már olyan közösségek is léteznek, ahol a tagok egymás edényeit mossák tisztára, vagy épp vigyáznak egymás gyerekeire. A szolgáltatásmegosztó kezdeményezések – a WiFi megosztástól (Fon) a krízisben lévő területek megsegítéséig (CrisisCommons) – egyre terjedő listájából az alábbiakban csemegézünk.
 
 

Régi dolog új köntösben?

 
Sok más, közösségi megosztáson alapuló kezdeményezéshez hasonlóan a feladatmegosztásnál is nehezen húzható meg a határ, hogy mikortól beszélünk “új” dologról – hiszen korábban is hívhattunk babysittert vagy takarítónőt. A legnagyobb különbség talán épp a közösségi részben rejlik: az alábbiakban bemutatásra kerülő kezdeményezések egyik fő célja a helyi, kisebb közösségek építése, erősítése.
A “sharing economy” ezen felül szemben áll a megszokott erős nagyvállalat–gyenge vásárló érzettel, hiszen a felhasználók közvetlen visszajelzést adhatnak arról, aki elvégezte helyette a feladatukat; és kaphatnak magukról is.

A harmadik fél által üzemeltetett honlap vagy applikáció tehát csak egy eszköz: a kezdeményezés akkor lesz sikeres, ha a tagok bíznak egymásban.

A magyar fejlesztésű Miutcánk.hu például a feladatok megoldása helyett éppen ezt a jószomszédi viszonyt helyezi a középpontba. Az itt regisztrálók a környékükön élőktől kérhetnek tanácsot, eszközöket, szívességet és oszthatják meg a saját tudásukat, tulajdonukat. A honlap a megadott cím alapján adja meg a “környéket”, azaz egy 800 méter sugarú körben élők üzeneteit, kínálatait és kívánságait listázza ki.
A felsoroltak mellett a Miutcánk.hu még sportolási lehetőségek megosztására is buzdít, csakúgy, mint külföldön a Fitmob csapata. A közösség szabadtéren és zárt helyszíneken egyaránt kínál csoportos edzéseket, a közelben élőkkel.
 
Nemzetközi szinten talán a legismertebb feladatmegosztó közösség a TaskRabbit, ahol ellenőrzött “feladatmegoldók” (“Tasker”-ek) meghatározott óradíjért elvégzik azt a munkát, amihez neked nincs kedved vagy időd.

Munkában a TaskRabbit rendcsinálója

Neked csak annyit kell tenned, hogy beregisztrálod magad a honlapon, feltöltöd az adott feladatot és kiválasztod a neked szimpatikus feladatmegoldót.
A fizetés online történik, a TaskRabbit 20%-os kezelési költséget számít fel.
Az alapítók filozófiája szerint a TaskRabbit abban segíti a felhasználókat, hogy “okosabban élhessenek és több idejük legyen arra, ami fontos számukra”.
Angliában a MyTaskAngel-t használják hasonló célra, ahol – egy másik hasonló oldalhoz, a BidWilly-hez hasonlóan – licitálni tudsz arra, hogy mennyiért vállalsz el egy feladatot.
 
A TaskRabbit hazai változata a Tasclr. Itt regisztrálni valamelyik közösségi média fiókkal lehet, majd a dolgok mennek ugyanúgy, mint a fenti példában, annyi különbséggel, hogy itt a hirdető szabhatja meg, mennyit szeretne fizetni. Az első magyar közösségi feladatközvetítő oldal 2014 elején indult, és eddig az alábbi feladatok voltak a legkeresettebbek:

Taslr feladatok
Kép: Tasclr.com

Arra is van példa azonban, hogy a közösség tagjai ingyen elvégzik helyetted a feladatokat, például ilyen a Szívesség Közösség.
A Megcsináljuk helyetted csapatát pedig nyolc pécsi fiatal alkotja, akik adományként bármit elfogadnak.
A tengeren túlon működő TimeBanks USA szintén a fizetésmentességet támogatja: a jutalmazás itt nem pénzzel vagy adománnyal történik, hanem egy, a másik fél számára szükséges feladat ellátásával.

 

Felveszed, elviszed, leadod

Vannak olyan kezdeményezések is, amelyen keresztül egy-egy speciális feladatra találhatsz vállalkozó szellemű kisegítőt.
El szeretnél juttatni egy csomagot Izlandra? Kellene néhány adag a kedvenc szájápolódból, ami csak Amerikában kapható? A thai barátnőd Buddha szobrot akar ajándékozni neked a szülinapodra? Nem gond!
A PiggyBee-n keresztül szinte bármit, bárhova eljuttathatsz, ráadásul ingyen! Ez a közösség ugyanis olyan utazókból áll, akik szívesen betesznek néhány extra tárgyat a bőröndjükbe – feltéve, ha tudják, hogy pontosan mit szállítanak. A honlapon az úticélok alapján találhattok egymásra és a találkozó helyét is egyeztethetitek. Neked pedig csak annyit kell tenned, hogy mondjuk kimész a szállítódért a reptérre, beviszed a városba és hálád jeléül meghívod egy sörre, vagy megmutatod a város nevezetességeit.

Shyp szakszerű dobozolás
 Ha inkább fizetnél a szolgáltatásért, akkor használhatod a Shyp-et vagy a Deliv-et, amelyek szintén a közösséget használják a csomagok célba juttatására. Ugyanúgy, mintha személyeket vennél fel a bevásárlásból hazafelé, itt csomagokat szállítasz akkor, amikor neked megfelel. (A bal oldali kép forrása: Shyp.com)
Az útvonalat, az időpontokat és minden egyéb részletet a telefonos applikációval intézheted, és egy kis extra bevételhez is juthatsz.
 
A csomagküldéshez hasonlóan akár a napi bevásárlást is megoldhatod a közeledben lakók segítségévél: az Instacart-on keresztül egy órán belül megérkeznek hozzád a kiválasztott termékek a kedvenc közeli boltodból.
 
Az utazás egyébként a csomagszállításon kívül más szempontból is közösségépítő lehet: az otthon hagyott háziállatokra és növényekre való felügyelet engem személy szerint már több szomszéddal összehozott. Ha valaki inkább az online világban kutakodna a megfelelő személy iránt, néhány országban (USA, Belgium, Franciaország, Egyesült Királyság) használhatja erre a HoliDog weboldalt, vagy az Amerikában elérhető DogVacay-t.
A HoliDog szerint nemcsak a gazdik, hanem a kedvencek is megérdemlik a nyaralást. Az oldalon válogathatsz a regisztrált  “kedvencszitter”-ek (a babysitter után szabadon, “petsitter”) közül, akik a több napos nyaralástól a heti egyszeri sétáig vállalják, hogy megadják a kedvencednek azt, ami jár. Így amíg te a Vayable-n keresztül egy helyi idegenvezetővel fedezed fel a világ egyik rejtett csücskét, a háziállatod is új barátot szerezhet.

Panka, a ReCity Magazin macskája.
Panka, a ReCity Magazin macskája, akihez néha macskaszitter jár

A megosztani valók és a megosztás formája már ma is szinte mindenre kiterjed –  a lehetőségek tárháza pedig a közeljövőben csak nőni fog. Vegyétek ki a részeteket ti is: csatlakozzatok a közösségi megosztáson alapuló kezdeményezésekhez!

A cikksorozat támogatója a Telekom.

 

 

 

Címkék: , ,