Átadták az idei Ozone Zöld-díjakat

ReCity Magazin
Szerző: · 2015-11-21 | 12:09· Etikus üzlet

November 18-án, szerdán vehették át a díjazottak Magyarország legnézettebb közösségi tévécsatornája, az OzoneNetwork által alapított elismeréseket. A magánszemélyek, nagyvállalatok, kis- és közepes vállalkozások, valamint a civil szervezetek mellett, idén egy új kategóriát is indítottak, általános iskolai osztályok és szakkörök részére. Több, a ReCity Magazinban már bemutatott szervezet és magánszemély sikerének is örülhettünk!
 
 
A pályázatokat idén is az OzoneNetwork szakmai együttműködő partnere, a gödöllői Szent István Egyetem Klímatanácsa bírálta el, köztük Dr. Tóth László professzor, a SZIE Klímatanácsának elnöke, Dr. Fogarassy Csaba, a Klímatanács főtitkára, Herczeg Boglárka, a Klímairoda vezetője.
A díjazottakat az OzoneNetwork vezető szerkesztője, Wágner Szilvia köszöntötte.
 
A fenntarthatósági törekvéseket, jó példákat elismerő Ozone Zöld-díj pályázatra idén 38-an jelentkeztek, minden kategóriában hárman kaptak elismerő oklevelet és díjat. Ahogy a zsűri elnöke elmondta, mint minden évben, most is az újszerűséget keresték a pályázati anyagokban, és azt is figyelembe vették, hogy egy-egy projekt mekkora tömeget mozgat meg, mennyire képes a környezetében pozitív változásokat előidézni.
 

Nagyvállalati kategória

 
Díjazottak:
 
1.     K&H Csoport
2.     SEFAG Erdészeti és Faipari Zrt.
3.     Dreher Sörgyárak Zrt.
 
 
Az első helyezett K&H Csoport azzal érdemelte ki a győztes helyet, hogy elindított egy pályázatot, amelynek keretében agrár felsőoktatási intézmények mester- és PhD képzésein résztvevők mérték össze tudásukat, kreativitásukat a fenntartható mezőgazdaság témájában.

Ozone Zöld-díj 2015

A klímavédelem szempontjából nem lehet eleget hangsúlyozni az agrárium fontosságát, hiszen az üvegházhatású gázok közül az egyik legkritikusabb komponens, a metán legnagyobb kibocsátója a mezőgazdasági szektor.
 

Kis- és középvállalatok

 
Nemcsak a nagy, hanem a gazdaságon belül többséget alkotó kis- és közepes vállalatok környezettudatos szemlélete is döntő fontosságú a fenntarthatóság szempontjából.
 
Díjazottak:
 
1.     STKH Sopron és Térsége Környezetvédelmi és Hulladékgazdálkodási Nonprofit Kft.
2.     Producom Produkciós és Kommunikációs Kft.
3.     Optimum Solar Kft.
 
 
A kategória győztesének, az STKH Sopron és Térsége Nonprofit Kft.-nek a tevékenységéről, aktivitásáról és elkötelezettségéről többször beszámoltunk már a ReCity Magazin virtuális hasábjain, így győzelmüknek különösen örülünk!
A zsűri a háromnapos, Sopron patinás belvárosában megrendezett Kukafesztivál sikere miatt döntött mellettük – teljes joggal és megérdemelten.
Az STKH Sopron és Térsége Nonprofit Kft. célja a szemléletformálás, szeretnének segíteni abban, hogy az emberek megértsék a hulladékgyűjtés és – feldolgozás fontosságát és maguk is aktív részeseivé váljanak a környezet terhelését csökkentő folyamatoknak.

Ozone Zöld-díj
Éder Andrea (balra), az STKH Sopron és Térsége Nonprofit Kft. kommunikációs vezetője átveszi a díjat. (Fotó: Szabó Gábor - Origo)

 
Dr. Fogarassy Csaba a zsűrit képviselve megemlítette, hogy a pályázati anyag olvasása közben érezhetően „átjött a zsongás”, és jövőre maga is ellátogat oda.
 

Civilek

 
Díjazottak:
 
1.     TETT Jövőnkért Egyesület (Tegyünk Együtt Természetünkért Társadalmunkért Jövőnkért)
2.     Víz, Zene, Virág Fesztivál
3.     Hangyaközösség Alapítvány
 
 
A civil kezdeményezések esetén a zsűrinek saját bevallása szerint elég nehéz dolga volt, több pályaművet is el tudtak volna képzelni a díjazottak között.
Végül a TETT Jövőnkért Egyesület mosható pelenkák használatát népszerűsítő programjára esett a választásuk, melyről korábban már mi is beszámoltunk.
 
Az eldobható pelenka miatt kisgyermekenként több tonnányi műanyag hulladékot keletkezik, amely ráadásul csak 4-500 év alatt bomlik le. Erre jelenthet valódi választ a mai, modern mosható pelenka, amelyek használatával jelentősen hozzájárulhatnak a szülők a kisbabák első életszakaszában termelt hulladékmennyiség csökkentéséhez.

Ozone Zöld-díj


Magánszemélyek

 
A környezet és természetvédelem ügye elsősorban szemlélet és tudatosság kérdése. Még a legkomolyabb kormányzati erőfeszítések, és a vállalati kör zöld programjai sem lehetnek sikeresek, ha a fenntarthatóság gondolata nem válik a legszélesebb körben tudatossággá.
 
Díjazottak:
 
1.     Burgmann Nóra (Zöldmatek.hu)
2.     Bozókiné Szabó Ildikó, a Szabadság téri óvoda szakmai vezetője, tehetségfejlesztő pedagógus
3.     Monostori-Kalovits Márk, a noPack – első magyar csomagolásmentes bolt tulajdonosa
 
 
A magánszemélyek kategóriába érkezett a legtöbb nevezés. Ezek közül – ahogy a zsűri jellemezte a legkreatívabb és legegyértelműbb pályázat nyert, vagyis Burgmann Nóra, a Zöld Matek Zöldmatek.hu internetes portál megálmodója, akinek fantasztikus ötletét, a fenntarthatóság és a matek összekapcsolását, az élvezetes, a világ valós eseményein keresztül való tanulást már a ReCity Magazin olvasói is ismerhetik.

Ozone Zöld-díj
 

Iskolák, szakkörök

 
A környezettudatosság és a természeti értékek fontosságának felismertetése különösen fontos feladat a legnyitottabb generáció, a kisiskolások körében. Ez vezetett az idei év újdonságához, hogy immár iskolai kategóriában is lehetett pályázatokat beadni.
Szakkörök, osztályok, iskolák nevezhettek valamilyen fenntarthatósággal kapcsolatos témával, projekttel.
 
Díjazottak:
 
1.     Apor Vilmos Római Katolikus Óvoda, Általános Iskola Alapfokú Művészeti Iskola 2/A osztálya (Győr)
2.     Kelenvölgyi Általános Iskola Ökocsapata (Budapest)
3.     Dömsödi Arany János Áltanos Iskola tanulói munkásságát (Dömsöd)
 
Az első díjat a győri másodikos kisdiákok vitték el, akik ezzel az ismeretterjesztő videóval pályáztak:

 
 
Szívből gratulálunk a díjazottaknak!

 

Címkék: