Az energiahatékonyság nem választás kérdése

ReCity Magazin
Szerző: · 2015-01-13 | 15:56· Be

2015-től a kazánokra, falakra, ablakokra és tetőkre is új energiahatékonysági szabályok érvényesek.  Ezek uniós tagságunkból fakadóan kötelezőek és hozzájárulnak energiafogyasztásunk csökkentéséhez, ami bizony ránk fér: a lakosság többsége szigetelés nélküli, huzatos, elavult fűtésrendszerű lakásban él.
 

Habár Magyarországon – EU szinten – alacsonynak számítanak a lakossági gáz- és villanyárak, azonban a háztartások bevételeihez viszonyítva a villamos energia és földgáz költségek továbbra is megterhelőek. A rezsiköltség ugyanis nemcsak az energiaárakon múlik, hanem jelentős mértékben a lakásállomány állapotán is.
A hazai lakásállomány kétharmada bizony megérett a felújításra: a lakosság zöme szigetelés nélküli, régi ablakos lakásban él, ahol az átlagos kazán 15-20 éves. 
 
2015-ben két olyan változás lép életbe, amely ugyan felgyorsítja az energiahatékonyság javulását, de komoly anyagi terhet is ró a lakosságra.
 
1.     2015. január 1-től magasabb energetikai követelményeket kell alkalmazni a közpénzek bevonásával megvalósuló új építésekre, épületbővítésekre és meglevő épületek energiamegtakarítási célú felújítására. A szigorítás következményeként a falaknak, nyílászáróknak, födémnek a ma érvényes szabványoknál kb. 40%-kal energiatakarékosabbnak kell lenniük. Ez a gyakorlatban szigetelésből az eddiginél legalább 5 cm-rel vastagabbat, ablakokból pedig legalább háromrétegű üvegezéssel ellátottat jelent. Ennek eredményeképp viszont a felújított épületek fűtési célú energiafogyasztása akár 25-30%-kal is kevesebb lehet!
 
2.     A gázzal működő kazánok 2015. szeptember 26. után – egy kötelező érvényű EU rendelet alapján – korlátozottan hozhatók forgalomba az EU tagállamaiban, ha nem érnek el egy meghatározott szezonális hatásfokot és ha névleges hőteljesítményük 400 kW alatt van.

A szezonális hatásfok a teljes fűtési időszakra vetített valós üzemállapot.

A vásárlókat az eligazodásban segíti majd az ezeken a készülékeken is bevezetésre kerülő energiacímke, ami tartalmazza a külön fűtésre és használati melegvízre vonatkozóan a hatásfokot, a zajkibocsátás mértékét és a névleges teljesítményt.

Energiacímke

A kazánok esetében – melyben leginkább érintettek vagyunk – ez a hatásfok 86% (energiacímke B besorolás). Ennek az elvárásnak gyakorlatilag csak a kondenzációs kazánok képesek megfelelni, ami azt jelenti, hogy szeptember 26-tól már csak ezek lehetnek az áruházak polcain.
A nitrogén-oxid kibocsátásra vonatkozó követelmények szerint 2018. szeptember 26-tól a fűtőberendezések nitrogén-oxid mennyiségben kifejezett kibocsátása nem haladhatja meg az alábbi értékeket:
◦    gáznemű tüzelőanyaggal működő helyiségfűtő tüzelőkazánok és kombinált tüzelőkazánok: 56 mg/kWh tüzelőanyag-felhasználás GCV-ben, azaz égéshőben kifejezve,
◦    folyékony tüzelőanyaggal működő helyiségfűtő tüzelőkazánok és kombinált tüzelőkazánok: 120 mg/kWh tüzelőanyag-felhasználás GCV-ben kifejezve.

A rendeletben kivételt képeznek a kapcsolt rendszerű, illetve gyűjtőkéménybe kötött berendezések, így azok forgalomban maradhatnak, amíg a készülékek káros anyag (nitrogén-oxid) kibocsátására vonatkozó értékek 2018-ban életbe nem lépnek.
 

Kondenzációs kazán
 Habár a fenti szabályozás eredményeképp új készülékeink min. 30%-kal kevesebb energia felhasználásával lesznek képesek az otthonainkat fűteni, de vételáruk magasabb (típustól függően 400.000 – 1,1 millió forint között), mint a régi kazánoké.
A megtérülési idő alacsony: 2,5 – 8 év között van (szintén típustól függően).

Arra, hogy ezt a jelentős kiadást hogyan fogja tudni kigazdálkodni egy alacsony jövedelmű család, illetve milyen uniós segítséget, hitelt vehet igénybe, egyelőre csak tervek vannak.
 
”Nagyon örülünk az új szabályoknak, de egyelőre nem látni, hogy az ezekkel járó többletkiadásokat hogyan teremtik majd elő a felújítók” – mondta Bart István, a Magyar Energiahatékonysági Intézet (MEHI) igazgatója.
„Mind a lakástulajdonosok, mind az ország számára jó, ha kevesebb energiával is ki tudjuk fűteni a lakásokat.  A modernebb kazánok, jobb ablakok és vastagabb falak azonban nagyobb kezdeti kiadást jelentenek, még akkor is, ha ezek később az alacsonyabb rezsi útján megtérülnek. 
Sajnos az emberek zöme számára minden plusz teher komoly kihívást jelent, ezért nagyon fontos, hogy minél hamarabb elinduljanak azok az uniós lakossági energiahatékonysági támogatási és kedvezményes hitel-programok, amelyeket a kormány már 2014-re tervbe vett.”

 
A MEHI is aktív szerepet vállal a lakossági szemléletformálásban, ennek egyik sarokköve az első alkalommal meghirdetett AZ ÉV FELÚJÍTÓJA pályázat, melynek keretében január 7-én két pályázatot díjaztak.
Céljuk, hogy minél több jó és hiteles példán keresztül bizonyítsák, mindenki számára megéri energiahatékonysági felújításba kezdeni.

Címkék:

  • János Bereczk

    Beszélgetés indítása? Egyenlőre még ott tartunk, mindenki valamilyen módon, energiát akar megtakarítani,
    csak az a probléma, amíg az energiát valamilyen hordozóból kell előállítani és feldolgozni, ennek menetét betartani, úgy tűnik nem megy! Nézzük az autóipart, a benzin egy hordozó, energiaként akkor hasznosítjuk,
    amikor a motorban, bizonyos körülmények között, hőenergiát állítunk elő belőle, majd ezt az energiát, egy
    olyan berendezésben hasznosítjuk, nagy veszteséggel, ami jobb hatásfokra nem képes, sőt a munka elvégzése után még további veszteségeket nem is számolják bele az üzemi veszteségbe, legfeljebb megemlítik, mint járulékos veszteséget, Pl. katalizátor, környezetszennyezés, súrlódás, áttételek, stb!
    A kitermelés, vagy a tisztítás, lepárlás , szállítás, tárolás, stb. költségei sem fontosak, csak a 30-45%-os hatásfok, ami nagyon szűk keresztmetszete az energia gazdaságos felhasználásának!!!!!!
    Itt aztán a beszélgetés határa, beindulnak a viták, a gyártók részéről, érthető módon, hogy a fogyasztók részéről ne is beszéljünk!!!!!!
    Picivel sem jobb a fűtés kérdése!!!! Valahogy mindenki “tüzel”, valamilyen energiahordozóval, ami vagy természetes körülmények közt jött létre, pl. szén, fa, vagy vegyük a szalmát, ami egy melléktermék, a
    mezőgazdaság számára, akárcsak ahogy a benzint, mint tovább hasznosíthatatlan anyagot, a szalmát is elégették!!! Ma már tudjuk, egy sokrétűen hasznosítható anyagról van szó, jó hőszigetelő, nagy energiával

    rendelkezik, azonban elégetése során, ezt az energiát elengedjük mert ekkora mennyiségben hasznosítani, csak erőműben lehet, vagy lehetne, de fenn állnak-e, a megfelelő feltételek, hogy ezt veszteség nélkül
    hasznosítani tudjuk?? Az erőműveknek is vannak járulékos veszteségei, korom, füst, káros anyagok kiszűrése, stb!!!!
    Kicsiben ilyen egy ház és fűtése, ahol sok, nem kis részletre kell odafigyelni, hogy tökéletes(?) legyen,
    ettől még ma is messze vagyunk!!! Törekedni kell, a leghatékonyabb megoldások alkalmazására és
    szűkítsük le a kört, van egy ház, egy fűtési rendszer, ezt kell összehozni egy család igényeivel, anyagi
    helyzetével és külső körülményekkel! Az ősember talált egy barlangot, bevitte a tüzet, védelmet és némi meleget jelentett! Ma ez a ház, ahol egy mikroklímát hozhatunk létre, kényelmünk érdekében, így ma is az első, a FŰTÉS, akkor már lakható, ha nem is gazdaságos! Itt aztán szerte ágaznak a fejlődés irányai,
    villany, központi fűtés, ivóvíz, csatorna, gáz, szigetelés!!! Amikor már ‘minden’ megvan, akkor kezdhetjük a
    spórolást, mivel? Ugye, a fűtéssel!!! A szigetelt házban ebből kell kevesebb, vagy inkább jobb! Nem

    füstölő kazánok, tisztán égő tüzek, kisebb környezetszennyezés, sajnos ezek mintha nem lennének célok,
    a kazánok robbannak, a házak leégnek, sokan fűst, CO mérgezést kapnak!!!
    JAVÍTANI? Hogyan? Van, volna lehetőség, minden feltételt ismerünk, mérünk, csak ezeket kellene megismertetni mindenkivel, és nem arra pályázni, hogy büntessünk, mert abból még sohasem
    javult meg semmi!!!! Az ENERGIA meg fogy!!!!!

  • János Bereczk

    Igencsak színes álmokat kergetnek, de egy agyonfűtött irodaházban, jobb gondolat nem is lehetne!!!!!
    Ha ez 1915-ben így volt, akkor megint nem haladt előre semmi, azóta már néhány gázkazán is elszállt, éppen ma is és nyugaton, ahol azért megfizethető volt a kondenzációs kazán, már a betiltását pedzegetik!!!!!
    Ugye megbocsátanak, ha leírom a világ legrosszabb, LIGNITES kazánjának működését!!!!!!
    A kazán 50 éves, ma is a helyén van, 2,5-ös lemezből hegesztettem, (ezen tanultam hegeszteni!!!!)
    Vizezett lignitbrikettet töltök bele 5 vödörrel, felülről határozottan begyújtom, majd a hamuzó ajtón leszűkítem a primer huzatot!!!! CO és H keletkezik, amit a berakó ajtón lévő huzatszabályozóval, szekunder levegővel elégetek!!!! A víz kondenzálódik, a CO2 ütközik a nitrogénnel, fokozza a HŐT, majd átadva a kazán vizének, a kéményen hidegen távoznak!!!! Primer huzattal a gáz mennyiségét, szekunderral az égés minőségét állíthatom, azaz a vízhőfokot, 24 órán át felügyelet nélkül FŰT!!!!

    Nincs füst, korom, mérgezés, kéménytűz, robbanás, nem ég le a ház, sosem kell takarítani, sem a kazánt,
    sem a kéményt!!!!
    HA VALAKI EGY ILYEN KONDENZÁCIÓS KAZÁNT TUD MUTATNI, azt írja ide!!!!!!
    (Ha darabos szénnel fűt, forgassa meg vizes homokban, hogy ne égjen össze!!!)
    Ha ég a tűz, 90°C a víz, a kályhacső hideg!!!!! Hány% a hatásfok!!!!! Kívül a ház nincs bepucolva, 100m2
    padlás hord-csík, salak nélkül! (Azóta tetőtér beépítve, F-18-as církó, fent két konvektor, -15°C kinti
    hidegnél, az egyik elindult rövid időre!!!!!