Európa-szerte csodájára járnak a magyar csirketelepnek

ReCity Magazin
Szerző: · 2016-06-30 | 22:13· Be

Európában elsőként egy magyarországi vállalat, a Master Good csoport baktalórántházi brojlertelepe nyerte el a McDonald’s csirkehús-beszállítói között a Mintagazdaság minősítést. A Master Good nemcsak a hazai baromfiágazatban, de világviszonylatban is példaértékűnek számít. Nemcsak a legkorszerűbb technológiát alkalmazzák, de a gazdaságosság mellett prioritásként kezelik az etikai, az állategészségügyi és állatjóléti, valamint a környezetvédelmi szempontokat is.

 

A McDonald’s Mintagazdaság (angolul Flagship Farm) programot a McDonald’s azért hozta létre, hogy a legjobb fenntartható mezőgazdasági gyakorlatok kiemelésével, bemutatásával és megosztásával ezeknek az alkalmazását ösztönözze az ellátási hálózatán belül és azon túl is. A Mintagazdaságokról szóló esettanulmányok bárki számára elérhetőek a www.flagshipfarm.eu weboldalon. Ezekben maguk a gazdák beszélnek saját rendszereikről, ők mutatják be, hogyan valósítható meg, és milyen előnyökkel jár az általuk alkalmazott gyakorlat.
A McDonald’s célja ezzel az, hogy a gazdálkodóknak irányt mutasson és segítséget nyújtson a mezőgazdasági termelés fenntarthatóságának fejlesztésében.

 

 

Gyümölcsöző kapcsolat

 

A Master Good cégcsoport 100%-ban a Bárány család tulajdona, valamennyi telephelye Magyarországon található. A cégcsoport integrált termelést folytat, azaz maga irányítja és ellenőrzi a teljes folyamatot a tojó telepektől, a keltetésen, takarmány előállításon, vágócsirke nevelésen át egészen a feldolgozásig.
A McDonald’s éttermek részére feldolgozott hazai csirkehús alapanyag túlnyomó része 2007 óta a Master Goodtól érkezik, az európai éttermek csirkehús igényének pedig kb. 10%-át elégítik ki.

Brojlercsirke az intenzív technológiával nevelt, 7-8 hetes korban levágott, 2-2,5 kg-ig hizlalt tyúk. Ahhoz, hogy ilyen rövid idő alatt elérje a vágósúlyt, a lehető legprecízebb táplálásra van szükség. A kiosztott takarmányból naponta meghatározott mennyiséget fogyaszt, adott ásványianyag-tartalom mellett és a szükséges arányok betartásával. Tehát nem adnak semmilyen “csodaszert” az állatnak, sőt! Magyarországon tilos a takarmányba hormonhatású készítményeket és antibiotikumokat keverni hozamfokozás céljából. Forrás: magyarasztal.blog.hu

 

A baktalórántházi brojler telep világszínvonalú állategészségügyi, állatjóléti és környezetvédelmi gyakorlataival és teljeskörű integrált termelési rendszerével érdemelte ki a megtisztelő McDonald’s Mintagazdaság címet.
Az erről szóló oklevelet Horváth Ágnes, a magyar McDonald’s ügyvezető igazgatója, Dr. Bognár Lajos, a Földművelésügyi Minisztérium élelmiszerlánc-felügyeletért felelős helyettes államtitkárának jelenlétében június 29-én adta át Bárány Péternek, a Master Good csoporthoz tartozó Baromfi-COOP ügyvezető igazgatójának.

„Büszkeséggel tölt el, hogy brojler területen az egyik legnagyobb hazai beszállítónk, a Master Good baktalórántházi telephelye lett az első európai McDonald’s Mintagazdaság. A helyi innováción, a kiemelkedő üzleti eredményeken és az éttermeink, illetve a franchise partnereink nemzetközi reputációján túl az ilyen beszállítói sikertörténeteknek van a legnagyobb szerepük abban, hogy a hazai McDonald’s-rendszer stabil és megbecsült helyet vívott ki magának Európában” – mondta az eseményen Horváth Ágnes, a McDonald’s Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója.

Az átadáson jelen voltak a Master Good által szállított alapanyagot feldolgozó, és a Mintagazdaság minősítés megszerzéséhez szakmai támogatást nyújtó OSI Food Solutions cégcsoport képviselői. A bábolnai vállalat a kezdetektől beszállító partnere a hazai McDonald’s-nak, és a magyar piac mellett ma már számos más európai McDonald’s hálózatot is a bábolnai üzem lát el csirkés termékekkel.

Master_Good

A Master Good élén álló Bárány testvérek vették át a kitüntető oklevelet

 

 

Innovatív megoldások a csirke jólétért

 

Ahhoz, hogy a Mintagazdaság minősítést megszerezhessék, az 1907 óta csirketenyésztéssel foglalkozó Bárány családnak – melynek jelenlegi vezetője a 4. generációt képviseli a családi gazdaság élén – komoly beruházásra volt szüksége. A baktalórántházi fejlesztés – ami világviszonylatban is piacvezető megoldásokat alkalmaz – célja egy modern és innovatív gazdaság felépítése volt.  Olyan, ahol a fenntarthatósági elvárások a biodiverzitás, az energiafelhasználás, a hulladékgazdálkodás, az állategészségügy, állatjólét, valamint a szociális- és emberi erőforrás-felhasználás mutatóiban egyaránt érvényre jutnak. Mindezek alapvető elemei a csirkék egészségéről és jólétéről való gondoskodásnak, egyúttal megalapozzák és javítják a farm gazdasági teljesítményét is.

Master Good baktalórántházi telepe

Az új baktalórántházi telep

 

A baromfiállomány szigorú higiéniai, állategészségügyi szabályrendszerek és felügyelet mellett növekszik. A csirkéket környezetvédelmi szempontból ellenőrzött épületekben tartják, és a komfortérzetet gazdagító eszközökkel is ellátják. Az ólak oldalán végighúzódó ablakoknak köszönhetően az épületekben természetes fény van. Emellett a fém dobogók, pódiumok, fa ülőrudak, pelletált szalmazsákok, és az etetősorokról lelógatott kenderzsinórok is a csirkék jólétét szolgálják. Ezek az eszközök fontos szerepet játszanak abban, hogy aktivitásra ösztönözzék a csirkéket és elősegítsék, hogy az állatok megéljék természetes viselkedésformáikat.

A 10 csarnokból álló létesítmény jelenleg a hazai McDonald’s-piac ellátásához járul hozzá. A Master Good csoport tervei szerint a közeljövőben további öt hasonló telepet építenek fel, melyek egyenként több mint egymilliárd forintos beruházást jelentenek. A következő telepátadására már idén augusztusban sor kerül.

Brojler csirkék

Csirkék és a kényelmüket szolgáló eszközök

 

 „Nagy megtiszteltetés számunkra, hogy elnyertük a McDonald’s Mintagazdaság minősítést. Az OSI segítségével az egész csapatunk nagyon keményen dolgozott azért, hogy felépüljön a baktalórántházi telep és elérjük ezt a rangot. Ezzel a projekttel bizonyítani akartuk, hogy képesek vagyunk eleget tenni a vevőink és az iparág elvárásainak a biobiztonság, az állatjólét és állategészségügy terén. Mindezt anélkül, hogy engednénk a környezetbarát termelésre vagy a hatékony gazdálkodásra vonatkozó elvárásainkból” – nyilatkozta Bárány Péter, Baromfi-Coop Kft. ügyvezető igazgatója.

 

 

Magyar beszállítók a McDonald’s éttermeiben

 

Papp Zoltán, a McDonald’s Magyarország ellátási hálózatért felelős szenior osztályvezetője a minősítés kapcsán elmondta:
„A McDonald’s hazai beszállító partnerei 2011-2014 között összesen 68 milliárd forint értékben exportáltak Európa 21 országának McDonald’s éttermeibe. Ez 28 milliárddal haladja meg az ez idő alatt a hazai étteremlánc által külföldről vásárolt áruk értékét. Tevékenységük gazdasági súlyát jelzi, hogy 2014-ben a McDonald’s beszállítói a teljes magyar élelmiszerexport több mint 1,3 százalékát adták. A Master Good és az OSI cégcsoport kiváló példa arra, hogy olyan beszállítókkal működünk együtt, akik elkötelezettek a felelős és etikus üzleti tevékenység iránt.”

 

 

Címkék: , ,