FUTURA – átélhető tudománnyal az élhető jövőért

Bodnár Zsuzsa
Szerző: · 2014-09-12 | 09:14· Ökoszalon

Lehet-e egy műemléki védettségű, közel 300 éves magtár épületében interaktív tudományos élményközpontot létrehozni? S miképpen egyeztethető össze a legmodernebb tudományos felfedezések és technikai eszközök népszerűsítése a természet megóvásának szellemiségével? A kérdések természetesen szónokiak, hiszen az immár két éve működő, s egyre több látogatót vonzó mosonmagyaróvári Futura Interaktív Természettudományos Élményközpont épp azt bizonyítja: régi és új, természetvédelem és technikai fejlődés egysége, harmóniája megvalósítható. Az interaktív kiállítás szülőatyjával, Fűzfa Zoltánnal a Futura létrejöttéről, szellemiségéről beszélgettem.
 
 
 

Hogyan született az ötlet, hogy tudományos élményközpont legyen Mosonmagyaróváron?

 

Fűzfa Zoltán
 A Futura története az épület történetével kezdődött: ez a 18. században épült, klasszicizáló stílusú magtár 250 évig a Dunán Bécs felé tartó gabona tárolására, átrakására szolgált. Miután funkcióját vesztette, a város kereste hasznosításának lehetőségét; a Mosoni Polgár Kör kezdeményezésre született a javaslat, hogy az épület 3600 négyzetméterén a pesti Csodák Palotájának mintájára legyen itt egy interaktív tudományos élményközpont.
Lenzsér Péter építész és az általa vezetett csapat érdeme, hogy a felújított épület megőrizte a gabonaraktár eredeti jellegét és összefüggő térrendszerét; sikerült a gyönyörű, eredeti fagerendás belső szerkezetet is megtartani. A főépület pedig kiegészült két henger alakú, gabonasilóra emlékeztető építménnyel: ide kerültek a kiszolgáló egységek és az amfiteátrumszerű előadó-terem.

 

A 2012-ben díjat nyert épület különleges miliőt teremt a tudományos élményközpontnak. Hogyan, milyen minták alapján jött létre az interaktív kiállítás?

 
A szakmai programot Egyed László vázolta fel, a kiállítás koncepciójának kidolgozásával pedig engem bízott meg az önkormányzat, de ahogy az épület, az élményközpont is csapatmunkával jött létre. Én magam számos science center-t (az angol elnevezést általában „interaktív tudomány élményközpont”-nak vagy „játszóház”-nak fordítják magyarra – a szerk.) láttam Európa- és világszerte, ezekből sok ötletet merítettem. Ezeknek az élményközpontoknak a jelentős része tematikus jellegű, azaz egy-egy tudományterület köré épül, itt pedig egy olyan általános jellegű központot akartunk létrehozni, melyben a helyi sajátosságok – a Duna, a Szigetköz világa – is helyet kapnak.
A külföldi példák közül nekem a brémai Universum a kedvencem, mely egy tó közepén álló bálna – vagy kagyló? – alakú építmény, s amelynek három egysége az Ember, a Föld, és a Világegyetem felfedezésére invitálja a látogatókat. A brémai intézmény persze a Futura százszoros költségvetésével rendelkezik; Németországban egyébként is 80-100 kilométerenként található egy science center. Mindezt nem panaszképpen mondom, hiszen a Futura is másfél milliárd forintos beruházásból épült meg.

 

Az itt látható interaktív kiállítás az őselemek (víz, föld, levegő és tűz) köré szerveződik, amivel nem találkozhatunk más tudományos élményközpontban. Mi volt a célja a négy őselem megjelenítésének?

 
Praktikus okokból is jó rendezőelvnek bizonyult a négyszintes épületben a négy természeti elem köré építeni a kiállítást, de persze ennél többről van szó. A természetkutatók többsége tudománytalannak vagy elavultnak tartja az őselemek emlegetését; manapság a természettudományos ismeret legalábbis atomfizikai tudást jelent, és sokan, ha egy élőlényre tekintenek, rögtön a genetikai szekvenciáit vizsgálják. A mi szemléletünk szerint viszont a világ organikus egységet alkot, és érdemes a maga valóságában és szervességében rátekinteni.
Ráadásul

a természettudomány a ma embere számára szinte áttekinthetetlen, s ebben az oktatás is hibás: az egyes tantárgyak közt kevés az átjárás, a gyerekek elvesznek a részletekben.

És sajnos kevés a lehetőség a konkrét tapasztalatszerzésre, ezért aztán nagyon nagy szükség van olyan helyekre, ahol játékos módon lehet ismereteket szerezni. A Futura jelmondata – „Átélni – Kutatni – Játszani”– is ezt fejezi ki; szerintünk konkrét, kézzelfogható élményekre van szükség környezetünk és a saját testünk működéséről, ezekre épülhet csak a későbbi tudományos ismeret. Itt az összes érzékszerv használatával, önállóan fedezheti fel a gyerek – vagy az idősebb látogató – a világ törvényszerűségeit: kipróbálhatja, milyen lehet a Holdon járni, földrengést generálhat vagy épp napelemes autót készíthet, amivel versenyezhet is a barátaival. 

Futura logó

 

Fontos eleme a kiállításnak, hogy az ökológiai gondolkodás számos példájával találkozhatnak itt a látogatók: rögtön az első szinten a víz körforgását szemlélve olyan vízerőművet építhetnek, melyben hallépcsőt is elhelyezhetnek; egy másik eszköz a helyi ivóvízellátást mutatja be: a kavicsos talajvízből vizet pumpálhatnak a résztvevők egy víztoronyba, ahonnan a tiszta vizet a lakásokba, a szennyvizet pedig a csatornába juttathatják.
 

Ahogy említettem, a Futurában a Duna és a Szigetköz szerepét, jelentőségét is szemléltetni akartuk.
Egy négyrészes akvaterrárium-rendszer élőben mutatja be a Szigetköz változatos világát, a terrárium mellett található Duna-kutató „tengeralattjáróban” pedig úgy nézhetik meg az érdeklődők a víz alatt élő fajok mindennapi életét, hogy távvezérléssel maguk irányíthatják az itt elhelyezett kamerákat. Számos interakcióra ad lehetőséget egy folyammedret szemléltető terepasztal is, ahol a víz körforgásának folyamata vizsgálható a felhőképződéstől kezdve egészen a víz tengerbe való jutásáig. A résztvevőknek lehetőségük nyílik a meder átalakítására, tisztítására, de távvezérléssel hajó-maketteket is irányíthatnak, miközben a hajókra helyezett mini-kamerák segítségével akár egy árvíz élményét is megtapasztalhatják.
A Föld szintjén pedig a Szigetköz tájfejlődése követhető nyomon: láthatjuk a különböző területek ökoszisztémáját, s az Érzékek Falánál tapintással, szaglással is szerezhetünk élményeket. A helyi élővilág sokszínűségének szemléltetésével, a víz környezetformáló szerepének, hasznosításának a bemutatásával valóban az volt a célunk, hogy ökológiai szemlélettel „vértezzük fel” az ide látogatókat.
De a Futura egészének ez az egyik fontos küldetése.

Futura 1 percben

 

A négy szinten több mint ötven bemutató eszköz található, lehetetlen mindet felsorolni. Nyilván van, akit a 40 m2-es, űrkutatást modellező Mini Space World nyűgöz le, mások számára a repülőgép-szimulátor a legvonzóbb. Az általam kérdezett gyerekek többsége mégis a bemutatóval egybekötött előadást nevezte az egyik legnagyobb élményének.

 
A száz fős előadóteremben gyakran vannak látványos science show-k, amelyek az iskolában sokszor száraznak tűnő fizikai és kémiai ismeretet teszik élvezetessé.
De hogy a matematika is lehet látványos, arra a Futura legutóbbi „Függvények és felületek” című kiállítása mutatott példát: 3D-s modelleket készítő számítógépes szoftverek segítségével szemléletessé és élvezhetővé váltak a máskor érthetetlennek tűnő, több soros függvények, bizonyítva, hogy a számok absztrakt világával is lehet esztétikai élményt nyújtani.

A hangok világa

Ha valaki visszatérő vendégként érkezik a Futurába, az időszaki kiállításokon kívül milyen újdonságokkal találkozhat?

 
Mindig vannak új elemek, érdemes tehát visszatérni annak is, aki járt már itt. Bár én már nem vagyok a Futura munkatársa, „külsősként” továbbra is részt veszek a fejlesztésekben. Nagyon népszerű például legújabb játékunk, a Pánik-labor, amit azoknak ajánlok, akik kedvelik a rejtvényfejtést és a szokatlan szituációkat: ez lényegében egy szabaduló-szoba, ahonnan a jelentkező csapatoknak meghatározott idő alatt, egy genetikai szörny újjászületése előtt kell kiszabadulniuk. Félelmetesen jó!

 

Honnan érkeznek a Futura látogatói?

 
Szép számban jönnek Szlovákiából és Ausztriából is, de a legtöbben Magyarországról érkeznek. Az a tapasztalatunk, hogy ha egy osztály vagy csoport valamelyik iskolából idelátogat, abból az intézményből később még újabb diákcsapatok jönnek, akár az ország másik végéből is. Természetesen családok, baráti társaságok számára is nagy élmény ide eljönni. A Futura ismertségét persze az is szolgálja, hogy számos eszköz, például a különleges mobil planetárium szállítható, így már a megnyitó előtt számos bemutató előadást tartottunk, s meghívásra most is szívesen mennek a Futura munkatársai bemutatókra. A látogatottság már jóval a 100 ezres létszám fölött van, ami igazolja, hogy érdemes volt Mosonmagyaróváron tudományos élményközpontot létrehozni.
Annál is inkább, mert

az ide érkezők, főként ha több napot töltenek itt, a város és a környék egyéb látnivalóit is felkeresik.

 
 

Aki nem átutazóként jön Mosonmagyaróvárra, bizonyára a Szigetköz világában is szívesen kalandozik.

A Szigetköz a Kisalföldön található, a Győri-medence Duna és Mosoni-Duna által határolt kistája. Magyarország legnagyobb szigete, területe 375 négyzetkilométer. A Szigetköz kiemelkedő jelentőségű nedves élőhely, élővilága sokszínű. Habár az országnak csupán 0,4%-át teszi ki, a hazai halfajok 80%-a megtalálható a területen. Ezenkívül otthont ad számos ritka növény- és állatfajnak, melyek másutt nem fordulnak elő, valamint láperdőkre, mocsárrétekre és ligeterdőkre is lelhetünk. 

Osztálykirándulások résztvevői, nyári táborozók számára nagyon sok élményt kínál az itteni egyedülálló növény- és állatvilág. 
Munkatársaimmal 1998 óta vezetem a Pisztráng Kör Egyesületet, melynek célja a Szigetköz bemutatása mellett az egészséges életmód és természetes környezet megóvásának a népszerűsítése. Aki ellátogat az egyesületünk által működtetett dunaszigeti Ökoparkba és Tájközpontba, nemcsak a szigetközi tájról tudhat meg még többet, hanem a fenntartható vidékfejlesztés technológiai alternatíváival – napkályha, szelektív szemétgyűjtés, komposztálás,  gyökérzónás szennyvíztisztítás – is megismerkedhet, és kipróbálhatja az ősi szigetközi kézműves mesterségek (aranymosás, langallósütés, hálócsomózás) fortélyait is.
Az általunk szervezett vízitúrákon más sok ezer résztvevővel ismertettük meg a Szigetköz világát; idei újdonságunk az a tizenhárom, nehézségi fokozat szerint összeállított öko-mobil túra, melyek segítenek felfedezni a Szigetköz – Csallóköz – Mosoni-sík izgalmas természeti csodáit és kulturális értékeit. Szeptember utolsó hétvégéjén pedig mindenkit szívesen látunk hagyományos tájevező és falubájk versenyünkön; annál is inkább, mert a legjobbakat a Futura élményközpontba szóló belépővel is jutalmazzuk.

Címkék: ,