Globális Fenntarthatósági Divathét

ReCity Magazin
Szerző: · 2016-04-25 | 15:42· Ökoszalon

A Global Sustainable Fashion Week (GSFW), vagyis Globális Fenntarthatósági Divathét – amely Budapesten 2016. április 12. és 14. között került megrendezésre – ötvözte a nemzetközi konferenciát, workshopot, kiállítást és divatbemutatót, fókuszában a fenntartható és etikus divattal.

 

Elsőként került megrendezésre ilyen komplex szakmai esemény a világon, ezt maga az etikus és ökodivat egyik legelismertebb és legkiemelkedőbb alakja, a New York-ban élő író, kutató, tervező és egyetemi tanár Sass Brown nyilatkozta, aki a GSFW tiszteletbeli elnöke is egyben.

 

Miért épp Budapest?

 

A nemzetközi szakmai ismertség tette méltóvá a Nemzeti Divat Liga Magyarország Egyesületet a rendezésre (2015-ben a Liga képviselte Budapestet az Open Source Circular Economy (OSCE) globális platformon), ami komoly megtiszteltetés az ország számára is.

A GSFW Nemzetközi Vezetőségi Testületének (INTERNATIONAL EXECUTIVE BOARD of Global Sustainable Fashion Week) tagjai közt az elnökasszonyon, Mányiné Dr Walek Gabriellán (aki a GSFW és a Nemzeti Divat Liga Magyarország Egyesület elnöke) és a tiszteletbeli elnökön (Sass Brown) kívül meg kell említeni – a teljesség igénye nélkül – Kokasné dr. Palicska Lívia (az INNOVATEX vezérigazgatója, számos hazai szakmai szervezet vezetője és a IEB tudományos tanácsadója), Georg Andreas Suhr (nemzetközi öko brand tanácsadó, tervező), Ayesha Siddequa (a Közel-Kelet legkiemelkedőbb szervezete, az Islamic Fashion and Design Council képviseletében), Marcellous L. Jones (Fashion Insider alapító és média tanácsadó), az argentín Fabiana Fernandez Lanza (Dél-Amerika kézi készítésű textil és ökodesign hagyományait képviselve) és az IEB főtanácsadója, az olaszországi Vittorio Giomo nevét, akinek óriási szerepe van a fenntartható és etikus divat kiáltványának megalkotásában, amely az ökodivat manifesztuma Olaszországban, amit olyan jelentős divatcégek, világmárkák, mint az Ermenegildo Zegna vagy a Gucci  képviselői is aláírtak.

andreas

Andreas Georg Suhr tervező bioselyem sáljaival a magyar Költészet Napja előtt tisztelgett

 

Hócsalán, bioselyem, újrahasznosítás

 

A GSFW, vagyis Globális Fenntarthatósági Divathét önmagában is kivételes esemény, mégis érdemes néhány különlegességet kiemelni, például a Modest Fashion, a Future Fashion és a Slow Fashion, 3D printing prezentációkat.

A globális kooperáció megvalósult konkrét példájaként említhetjük a magyar Anwaryan első öko modest fashion kollekciójának bemutatását a guatemalai kézzel készített textíliákból alkotott Morning Train kiegészítőivel, a Ying Luo által népszerűsített kínai ramie (hócsalán) anyag felhasználásával készült Anni Pastor kollekciót, a magyar Költészet Napja tiszteletére a német Andreas Georg Suhr indiai bioselyemre festett József Attila versidézetes sál kollekciójának bemutatását, amelyhez a kárpátaljai, Pro Cultura Subcarpathica képviselője és a Kárpátok Szépe verseny résztvevője is csatlakozott.

anwaryan1

Anwaryan kollekció, Morning Train kiegészítővel

Az újrahasznosítást támogató, a design környezetformáló erejében bízó Medence Csoport tervezte azokat a Re+Concept táskákat, amellyel a GSFW-n debütált a Nemzeti Divat Liga Magyarország Egyesület által megálmodott globális kollektív ökomárka, a RECONs.

Fontos momentum volt a Budapesti Fenntarthatósági Deklaráció ünnepélyes aláírása és a WORLD ECO FASHION NIGHT MARATHON debütálása ismert külföldi öko divattervezők bemutatkozásával.

A konferencia és workshopok előadói, valamint a divattervezők Magyarországon kívül Németországból, Olaszországból, az Egyesült Királyságból, az Egyesült Arab Emirátusokból, Indiából, Pakisztánból és Argentínából jöttek, de Új-Zélandról és az USA-ból is vettek részt a GSFW eseményein.

A világ számos országából érkező vendégek szállásáról a GSFW által is preferált Mellow Mood Hotels színvonalas fashion hoteljei gondoskodtak, melyeknek üzemeltetésénél is törekednek az energiatakarékosságra és ezáltal a környezeti terhelés csökkentésére.

A Hagyományok Háza részeként működő Magyar Népi Iparművészeti Múzeum – a fenntarthatóságban a hagyományőrzés fontosságát is hangsúlyozva – adott méltó helyet a  workshopoknak, prezentációknak, bemutatva magyar tervezők, gyártók és iparművészek munkáit is.

Az esemény kiemelt támogatója a VOSZ Textil és Ruházati Ipari Szekciója volt, melynek vezetője, Hannauerné Szabó Anna aktívan részt vett a nemzetközi konferencián és a panelbeszélgetéseken, bemutatva néhány magyar gyártót és inspirálva a tagságot, mint egyéneket és mint vállalkozókat is, a környezettudatos hozzáállásra az alapanyag választástól a gyártásig.

 

Címkék: