Greenairport program – Még zöldebb a reptér!

Megyeri Nóra
Szerző: · 2015-10-02 | 16:08· Etikus üzlet

A légi közlekedés fontos témakör a környezetvédelmi gondolkodásban, a repülőgépek károsanyag-kibocsátásán kívül a repterek környezeti hatása is sarkalatos kérdés. A Budapest Airport évek óta sokat tesz azért, hogy az emisszióit csökkentse. Ennek eredményeképp született meg a Greenairport program, amelyben a reptérrel partnerségben álló cégek vállalják, hogy elmozdulnak a fenntarthatóbb működés irányába.
 

A Greenairport projekt hivatalosan 2015. szeptember 29-én indult el. Az eseményen a nyitóbeszédet Jost Lammers, a Budapest Airport vezérigazgatója tartotta, őt Szarvas Gábor, a Budapest Airport környezetvédelemért felelős igazgatója követte, aki egy rövid prezentációban mutatta be a programot.
A cél a környezetvédelem és a fenntarthatóság mind teljes körűbb megvalósítása a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren azon partnervállalatok összefogásával, akik készek csökkenteni saját környezeti terhelésüket. A program segítséget jelent a környezetvédelmi feladatok koordinálásához, lehetővé teszi a gyakorlati megoldások megosztását és támogatja a jobb kommunikációt.


 
Az elmúlt években a repülőtéren több környezetvédelmi fejlesztés is megvalósult, mint például a teljes csapadék-elvezető rendszer havária elleni védelmének kiépítése, a terminál előtti terület jégtelenítése környezetbarát kezelési módszerrel, LED-es világítás egyre több helyiségben, valamint egy zajvédelmi beruházás keretében új hajtómű-próbázó is létesült.
A tavalyi év során 16%-kal csökkent a reptér áramfelhasználása, a hulladék újrahasznosítás 67%-os, a földgáz- és a vízfelhasználás szintén jelentős mértékben csökkent.
 
 

Nemzetközi karbon akkreditációs program

 
A klímavédelem egyik jelentős kérdése a szén-dioxid kibocsátás mértékének csökkentése. A karbon-lábnyom mérséklése érdekében csökkenteni kell a repülőtér energiafelhasználását, a megújuló energiaforrások felhasználási arányát növelni kell a nem-megújulókkal szemben.

Greenairport program

A Budapest Airport évekkel ezelőtt az elsők között csatlakozott a Repülőterek Nemzetközi Tanácsa (ACI Europe) által indított karbon akkreditációs programhoz, melynek fontos eleme, hogy a repülőtér üzemeltetői a partnercégek bevonásával, együttes erővel csökkentsék negatív környezeti hatásaikat.
 
A Greenairport program a következő elvárásokat támasztja a partnervállalatokkal szemben:

– szén-dioxid csökkentését előidéző intézkedések és ezekről éves beszámoló készítése,
– részvétel a partnertalálkozókon,
– évente egyszer a nemzetközi minősítéshez szükséges környezetvédelmi adatok megosztása.

A feltételek mellett természetesen számos előnnyel is jár a csatlakozás, ilyen a környezetvédelmi oktatási anyagokhoz való hozzáférés, a sajtóeseményeken való jelenlét és a részvétel a Budapest Airport Éves Díjátadó Gáláján.
 
Az induláskor a következő vállalatok csatlakoztak a programhoz: Aeroplex Central Europe (ACE), Heinemann Duty Free, HungaroControl, Lufthansa Technik Budapest, Főtaxi és NAV Repülőtéri Főigazgatóság.
 
 
A nyitó rendezvény végén egy magyar gyártású, elektromos meghajtású busszal utazhattunk egy próbakört. Az Evopro vállalat Modulo buszcsaládja teljes mértékben magyar mérnökök által tervezett és fejlesztett, környezetbarát technológiával készült.

Modulo
Az elektromos hajtású Modulo busz
 

Címkék: , ,