A hőszigeteléssel mindenki jól jár!

ReCity Magazin
Szerző: · 2016-10-10 | 11:48· Kő kövön

Hazánkban a családi házak a legnagyobb energiafalók, ami nemcsak a környezet szempontjából aggályos – hiszen komoly károsanyag-kibocsátást eredményez – , hanem a pénztárcánknak is rossz, mivel sok esetben a korszerűtlen szigetelés miatt szökik a meleg, az utcát fűtjük. Mit tehetünk annak érdekében, hogy ez ne így legyen?
Íme néhány tipp az energiamegőrzés jegyében!

 

Magyarországon a 2,8 millióra tehető családiház-állomány alig 25 százalékáról mondható el, hogy korszerű szigeteléssel rendelkezik. Ezzel Európában a sereghajtók közé tartozunk.

Ráadásul az ország teljes energiafelhasználásának harmadát a családi házaink fűtési és melegvíz igénye teszi ki. Összesen 2,6 milliárd köbméter földgázt használunk el évente, s ezzel együtt 8,75 millió tonna szén-dioxidot juttatunk a légkörbe.

Kádár-kocka

A hazai családi házak 75%-a korszerűsítésre szorulna

 

A legmagasabb, A+-os energetikai kategóriába tartozó épületeknek 15-30, míg egy átlagos magyar családi háznak 250-300 kwh/m2/év a fogyasztása. Forintban kifejezve az előbbi maximum havi 15 ezres, míg az utóbbi akár havi 25-30 ezres energiaszámlát jelent.

 

Mit tehetünk, hogy ez csökkenjen?

  • Vizsgáljuk meg a nyílászárókat! Amennyiben nem megfelelő a légzárásuk, cseréljük ki őket.
  • Gépészet: Amennyiben a fűtésre használt kazánunk elavult, ill. túlméretezett, akkor pazarlóan fog működni, ezért érdemes kicserélni (ma már csak kondenzációs kazánok lehetnek a boltokban).
  • Szigeteltessük az épületet!

 

Ha a családi házas szegmens primer energiafogyasztását felére tudnánk csökkenteni – ami lehetséges, hiszen a Nálam szigetelnek programunk során ezt konkrét mérésekkel is bizonyítottuk – akkor a széndioxid-kibocsátásunk akár 4 millió tonnával csökkenhetne. Az ország teljes energiafelhasználásának 8%-a lenne megtakarítható csak azzal, ha az energetikai szempontból korszerűsítésre szoruló családi házak teljes körű hőszigetelést kapnának” – mondja Kanyuk László, a Knauf Insulation marketingvezetője.

 

 

Mennyi az annyi?

 

Egy 100 m2 alapterületű házban a nyílászárók cseréje jellemzően 6-800 ezer forint körüli összeg.
A kondenzációs kazánok ára változó, 600 ezer és 1,5 millió forint között találunk készülékeket.

Az épület hőszigetelésekor a homlokzat hőszigetelése a legköltségesebb tétel, de ez eredményezi a legnagyobb megtakarítást is, hiszen az energia 35-40%-a a külső falakon keresztül vész el. A hőszigetelés 1,2-1,5 millió forintba kerülhet.

Ha nem áll rendelkezésünkre a szükséges összeg házunk komplett hőszigetelésére, részterületek szigetelésével is komoly megtakarítást és komfortérzet javulást érhetünk el. Kezdjük a szarufák közötti és alatti üveggyapot szigeteléssel vagy padlásfödémünk szigetelésével! Alacsony költségszint mellett meg lehet fogni 25% szökni próbáló fűtési energiát, nyáron pedig lassul a belső hőmérséklet emelkedése.

Energiacimke

Az energetikai korszerűsítésnek köszönhetően akár 2-3 besorolást is ugrohat az ingatlan, ami egyúttal értéknövekedést is jelent

 

Az energetikai korszerűsítés már középtávon, 10-15 év alatt megtérülő befektetés, a további évtizedekben pedig, amíg a felújításhoz használt anyagok élettartama tart (ez szálas hőszigetelő anyagok eseteben 50 év), csak hasznot hoz számunkra. A hőszigetelő anyagok életciklusuk végére tehát többszörösen megtérítik minden egyes befektetett forintunkat!

Épületeink hőszigetelése azonban nemcsak gazdasági kérdés, hanem a klímaváltozásból fakadó veszélyforrások (egyre melegebb nyarak, csapadékosabb telek, szélsőséges viharok) következményeire is hatással bíró tényező. A hatékony hőszigetelés által megtakarítható fűtési igény egyszersmind a globális felmelegedést okozó széndioxid-kibocsátást is csökkenti, takarékoskodik a kőolajkészletekkel. Ebben az értelemben a hőszigetelés méretezése, a használt anyagok kiválasztása, a beépítés módja mind olyan kérdések, melyek hatással vannak környezetünkre.

 

 

Termékek a környezet védelmében

 

A Knauf Insulation a fenntartható fejlődés és a környezetvédelem elkötelezett híve, ez pedig esetükben nemcsak egy jól hangzó pr szöveg, hanem a termékeik szintjén is megjelenő és a teljes működésüket átható filozófia.
Szigetelőanyagaik újrafelhasznált, vagy a környezetben bőségesen rendelkezésre álló alapanyagokból készülnek. Az újítások terén az elmúlt évtizedben úttörő szerepet játszó cég elsőként vezetett be olyan hőszigetelő anyagot, amelynek kötőanyaga teljesen formaldehid és fenol-mentes. Az ötéves kutató-fejlesztő munka eredményeképpen a korábban használt kőolajbázisú vegyületek helyett az ECOSE technológiát alkalmazza. A terméket 90%-ban újrahasznosított üvegből állítják elő, a cég az Európa szerte található szelektív hulladékgyűjtő pontokon felvásárolja a színes- és fehérüveget, az üveghulladékot ledarálja, majd 1500 Celsius-fokon megolvasztja. Ez lesz az üveggyapot alapja.

uveggyapot

Üveggyapot szigetelőanyag

 

A Heraklith fagyapot egy olyan természetes alapanyagokból készülő környezetbarát termékük, amely nagyon jó hőtároló és nedvességszabályzó képességgel rendelkezik, nincs károsanyag kibocsátása, s mivel nehezen éghető, növeli az épületek tűzbiztonságát.

A természetes alapanyagú, bazaltból készült kőzetgyapot termékeik nem éghetőek, nem érzékenyek a hőmérsékletingadozásra és jó páraátbocsátó tulajdonságúak. A cég gyártósorai a legfejlettebb gyártási és tesztelési környezetben üzemelnek, így a legjobb minőségű kőzetgyapotot állítják elő a lehető legalacsonyabb széndioxid kibocsátási szint mellett. A szakszerű csomagolási technikáknak köszönhetően pedig csökkenteni tudják a szállításkor elfogyasztott üzemanyag mennyiségét, minimalizálva ezzel a károsanyag kibocsátást is.

 

Hirdetés

 

Címkék: