Beteg épület, beteg lakók?

ReCity Magazin
Szerző: · 2016-10-03 | 22:24· Kő kövön

Hogyan kerülhetjük el a légúti megbetegedéseket hőszigeteléssel? 

A jól megválasztott, korszerű anyagokkal felújított épületek nemcsak az energiafogyasztásunkat és ezáltal a károsanyag kibocsátásunkat csökkentik, de az egészségünkre is jó hatással vannak.  

 

Talán meglepő, de tény, hogy otthonunk és munkahelyünk belső levegő minősége befolyásolhatja egészségi állapotunkat, életminőségünket, munkaképességünket. Maga az épület is lehet beteg, például a légkondicionálók elterjedésének köszönhetően, amelyek a levegőbe juttatják és bent is tartják (hiszen ha megy a légkondi, nem célszerű ablakot nyitni) a baktériumokat, kórokozókat. Ez az ún. beteg épület szindróma (SBS), ami különösen az irodaházakban dolgozók számára okoz kellemetlen panaszokat.

Milyen tünetek esetén kezdjünk gyanakodni?

  • huzatérzet,
  • szárazságérzet,
  • fáradtság,
  • fejfájás,
  • rossz közérzet,
  • ingerlékenység,
  • reumatikus panaszok,
  • allergiás reakciók

 

Egészségünk megóvása érdekében szükséges a mesterséges belső téri kondíciók naturalizálása, a mérgező anyagok távoltartása és a megfelelő komfortérzet kialakítása és fenntartása. Persze, egy irodaház esetében erre kevesebb a ráhatásunk, de otthonunk belső levegő minőségének javításáért mi magunk is sokat tehetünk.

 

 

Egészséges otthonok jó választással   

Egészségünk és környezetünk megóvása szempontjából is érdemesebb a légkondicionáló berendezés helyett energetikailag korszerűsíteni az épületet. A megfelelő árnyékolás és szigetelés együtt akár 5-7 Celsius-fokkal is csökkentheti a lakások belső hőmérsékletét, utóbbi ugyanis nyáron megakadályozza a hő tetőn és födémen, valamint falakon keresztüli behatolását. Bár elsőre költséges megoldásnak tűnhet, hamarabb megtérül, mint gondolnánk, pozitív hatásai pedig azonnal érzékelhetőek (komforérzet javul, megszűnnek a testi tünetek). Nem beszélve arról, hogy kiiktatható a légkondi, amivel nyáron akár havi 10 ezer forinttal csökkenthetjük a villanyszámlánkat. Télen pedig a fűtésköltségen spórolhatunk.

A Knauf Insulation Nálam szigetelnek programja egyértelműen megmutatta, milyen mértékű megtakarítás érhető el a hőszigeteléssel.

Energiahatekonysag2

Leggyakrabban a tetőn keresztül és a nyílászáróknál szökik a meleg

 

Kevesen gondolnak bele, de épületeink bizony mérgező anyagokat is tartalmazhatnak. Szennyezőanyagok kerülhetnek a levegőbe a burkoló anyagokból, berendezési tárgyakból, tisztítószerekből, melyek a belső levegő minőségének romlásához vezetnek. Sajnos még manapság is fellelhető a formaldehid egyes korszerűtlen szigetelőanyagokban. Ez egy olyan kőolajszármazék, melyet a szigetelőanyagokon kívül bútorokban, lambériákban, festékekben használnak, de a formatartó ingeket és drapériákat is ezzel kezelik. A belélegzett formaldehid irritálhatja a légutakat, gyulladást okozhat, ronthatja a tüdőfunkciót, fejfájást, hányingert, orrvérzést idézhet elő, allergiás hatást és érzékenységet válthat ki.
Ezért is fontos, hogy otthonunk korszerűsítése előtt tisztában legyünk ezekkel a veszélyforrásokkal is, tájékozódjunk és körültekintően hozzunk döntéseket!

 

 

Egészséget védő szigetelőanyagok

 

A hőszigetelő anyagoknak alapvetően két fajtája létezik, a polisztirol (műanyag hab), valamint a szálas szigetelőanyagok (kőzetgyapot, fagyapot, üveggyapot). A polisztirol valamivel olcsóbb, ám éghető, míg a szálas anyagok a tűz terjedését megállítják, tűzvédelmi szempontból biztonságosabb anyagok, nem gerjesztenek egészségre ártalmas füstöt és gázokat.

Hol “bújhat meg” a formaldehid?

Az ásványgyapot szálakat összetartó kötőanyag összetevői közt. Sajnos a legtöbb üveggyapot gyártó (amit leginkább a padlás, tető szigetelésére használnak) még ma is használ formaldehidet erre a célra.

Hogyan kerülhetjük el?

Szerencsére vannak a szálas szigetelőanyagok között is biztonságos környezetbarát típusok, amelyeknél a természetes szerves anyagok átalakításával előállított kötőanyagot használnak.
Az üveggyapot a világon a leggyakrabban használt szigeteléstípus. Kiváló hő- és hangszigetelő anyag, tűzvédelmi besorolása A1-es vagyis nem éghető, jó a páraáteresztő képessége, biztosítja az épületek szellőzését.
A Knauf Insulation üveggyapot termékei ECOSE® technológiával készültek. Ez egy olyan forradalmian új, formaldehid-mentes kötőanyag technológia, amely könnyen megújuló anyagokat használ a kőolaj alapanyagú vegyipari anyagok helyett, amelyek más szigetelőanyagokban még megtalálhatóak. Alkalmazásával teljes mértékben kikerülhetjük, hogy veszélyes vegyi anyag kerüljön a lakásba.

ecose-packaging

ECOSE üveggyapot szigetelőanyag


„Az épületek energiahatékonyságát javító szigetelőanyag kiválasztásánál a minőség és az ár mellett dinamikusan nő azon tulajdonosok aránya, akik már a szigetelőanyagok környezetbarát tulajdonságait is figyelembe veszik, amit mi szem előtt tartunk termékfejlesztéseink során.  Korszerű szigetelőanyagaink sokszor több éves kutató-fejlesztő munka eredményei, az ECOSE® Technology, vagyis a bio-alapú kötőanyag forgalomba kerülésén például 5 évig dolgoztak a kollégáink. A technológia lehetővé tette azt is, hogy a környezettudatos építkezők és kivitelezők növekvő tábora környezetbarát szigetelésre válthasson és csökkentse épületeik ökológiai lábnyomát –
hangsúlyozza Kanyuk László, a Knauf Insulation Kft. marketingvezetője.

Az új, egyedülálló ECOSE kötéstechnológiával gyártott szigetelést a belső levegő minőségének megőrzésére vonatkozó, az illékony szerves vegyületek kibocsátásáról szóló szabályozás alapján kiváló anyagnak minősítették és a cég a világon elsőként szerezte meg ezzel az Eurofins Indoor Air Comfort Gold Standard tanúsítványt.

 

Amennyiben úgy döntünk, hőszigeteléssel tesszük otthonunkat energiahatékonyabbá és egészségesebbé, akkor mindenképp érdemes olyan szigetelőanyagot választani, ami nem tartalmaz formaldehidet!

 

Hirdetés

Címkék: