Humánökológia tanfolyam 2015-ben is!

Doró Viki
Szerző: · 2015-08-24 | 15:02· Ökoszalon

Rapa Nui vagy Tikópia? – tette fel a sejtelmes kérdést a 10 hónapos Humánökológia képzés első alkalmán Takács-Sánta András ökológus, egyetemi docens, az ELTE Humánökológia mesterszakának igazgatója.
A legfontosabb, amit megtanultam a tanfolyam során – mivel az előzőn magam is részt vettem – , hogy az összetett problémákra több megoldás is létezhet – és általában nem a legbonyolultabb/drágább a legjobb. Egy biztos: az előttünk álló globális környezeti és társadalmi válságot nem tudjuk azokkal az eszközökel megoldani, amik okozták őket. Meg kell próbálni más nézőpontból közelíteni hozzájuk!


 
Az ember veszélyes mértékben átalakította a bolygót. Az éghajlat gyors változása, az élővilág sokszínűségének rohamos csökkenése, a szennyezések garmadája, valamint számos további környezeti probléma mindnyájunk életminőségének drasztikus romlásával fenyeget. A sivár élővilág, éhínség, vízhiány, nyomor és káosz által terhelt jövőt azonban elkerülhetjük, amennyiben bátran szembenézünk a problémákkal, és kitartóan teszünk ellenük. 
 
Számomra a tanfolyam legnehezebb része a “szembenézés” volt. Olyan emberként, aki évek óta foglalkozik a fenntarthatóság igen tág témakörével, azt hittem, engem már nem lehet “sokkolni”. Mégis sikerült. Több aha-élményben volt részem (a sokféle paradoxonnak köszönhetően), és sokkal árnyaltabbá váltak olyan “tökéletesnek” tűnő megoldások is, mint például a megújuló energiák hasznosítása. Az éremnek mindig két oldala van, és bizony, egyes termékek teljes életciklusát vizsgálva előfordulhat, hogy többet ártunk a használatukkal – bármilyen “zöldek” is legyenek. Többször vettem észre magamon a felháborodás (düh?) jeleit is. Sőt, olyan is előfordult, hogy legszívesebben kimentem volna a teremből, mert úgy éreztem a tudatlanság, vagy a vélt megoldás legalább boldogít. Aztán rájöttem, hogy csak hamis illúzióba ringatom magam… így hát maradtam. És egy pillanatra sem bántam meg!
 
Hiszen a Kisközösségi Program tíz hónapos Humánökológia tanfolyama épp e szembenézést és cselekvést igyekszik eőmozdítani.

Rapa Nui

 

Résztvevők

 
Előképzettségtől és korosztálytól függetlenül bárki részt vehet, aki szeretne többet tudni a környezeti problémákról és enyhítésük lehetőségeiről. Különösen érdekes lehet mindazok számára, akiknek hivatása kötődik a környezeti problémákhoz, illetve e témakörben kívánnak dolgozni a jövőben.

Kiemelten javasolják:
– tanároknak, akik megalapozott tudást akarnak átadni a fiatalok számára a környezeti problémákról;
– civil szervezetek munkatársainak és önkénteseinek, akik hatékonyan szeretnék meggyőzni az embereket az életmódváltás fontosságáról;
– újságíróknak, akik szakmailag korrekt cikkeket akarnak írni környezeti témákban;
– az államigazgatásban dolgozóknak, akik felelősségteljes (ön)kormányzati döntésekhez szeretnének munkájukkal hozzájárulni;
– “útkeresőknek”, akik a jövőben hivatásszerűen szeretnének a környezetvédelemhez, az ökológiai fenntarthatósághoz kapcsolódó témákkal foglalkozni. 

A tanfolyam kiváló alkalom arra is, hogy a résztvevők hasonló gondolkodásmódú emberekkel ismerkedjenek meg, barátságok és munkakapcsolatok szülessenek. 
 
A mi csoportunkban is különböző korosztályú (19-től 60 évig) és tudásszintű emberek vettek részt, volt köztünk tanár, újságíró (nem csak én), civil szervezetek munkatársai, sőt, még politikusok is.


Témakörök

 
A tanfolyam öt nagy téma köré csoportosul:

1. Az emberi bioszféra-átalakítás története
Mi, emberek lényegesen nagyobb mértékben alakítjuk át a bolygót, mint bármelyik másik faj. Vajon miként váltunk ilyen különleges élőlénnyé? Megvizsgáljuk az emberi történelmet egy szokatlan nézőpontból.

2. A fő környezeti problémák áttekintése
Milyen változásokat okozunk a bioszférában, és milyen társadalmi következményekkel járnak ezek? Éghajlatváltozás, erdőirtás, fajkihalások, vízszűkösség és társaik. Sokat hallunk róluk, de gyakran egymásnak ellentmondó információkat kapunk. Igyekszünk tisztább képet kialakítani a környezeti problémákról.

3. A környezeti problémák társadalmi háttere és a fő kiútlehetőségek
Mely alapvető társadalmi okokra vezethetők vissza a környezeti gondok? Változtathatók-e ezek a tényezők, és ha igen, hogyan? Megkíséreljük áttekinteni és rendszerbe foglalni az idekapcsolódó tudás legjavát.

4. Az ökológiai gondolkodásmód alapjai
Ökológiailag fenntartható társadalmak csak akkor jöhetnek létre, ha kultúránk uralkodó gondolkodásmódja alapvetően átalakul. Ez a változás már meg is indult: bár még korántsem vált dominánssá, az ökológiai gondolkodásmód egyre terjed. Vajon melyek a fő jellegzetességei, és miben tér el a ma uralkodó gondolkodásmódtól?

5. Mit tehetünk mi?
Mindenki tehet valamit a környezeti problémák ellen, a fenntartható társadalmak érdekében. Általában az egyéni lehetőségekre szoktunk koncentrálni, holott a közös cselekvés mindig hatásosabb. Vajon mit tehetünk főként helyben, más emberekkel összefogva egy ökologikusabb életmódért? Áttekintjük a fő lehetőségeket.

Takács-Sánta András 2010-es TED előadása:


Felépítés

Az előadások interaktívak voltak, csoportunk folyamatosan kérdésekkel bombázta Takács-Sánta Andrást, aki mérhetetlen türelemmel válaszolt rájuk. Olykor vitáztunk is, vele és egymással egyaránt, és néha könnyesre nevettük magunkat egy-egy megjegyzésen.
 
A közös filmnézésre sajnos nem jutott időnk, de a DVD körbejárt és mindenki be tudta pótolni otthon. Tavasszal 1 napos mélyökológia műhelyen vettünk részt, melyet a Pandora Egyesület munkatársai tartottak. Ez a szabadtéri program felért egy csapatépítő tréninggel, utána még szorosabbá és szeretettelibbé vált a tanfolyam légköre. Végül egy ökofalu látogatásra is sor került.

Minden egyes előadáshoz kapcsolódóan ajánlott olvasmányok segítették az egy-egy téma iránt részletesebben érdeklődők elmélyülését.
Habár a tanfolyam hivatalos, állami végzettséget nem ad, az oklevél kikerült a falamra és olyannyira ott akartam lenni az átadáson – és az azt követő záróbulin, hogy nyaralásomat megszakítva 6 órát vonatoztam 2 óra együttlétért.
Tanúsítványt egyébként azok kaptak – a mi csoportunkban talán 3-4 kivétel akadt – akik az előadások legalább 75%-án jelen voltak.


Időpont és helyszín

A tanfolyam 2015. szeptember 17-től 2016. július 14-ig tart – minden héten 1×2 órában csütörtökön 18 és 20 óra között a budapesti Humusz Házban (XI., Saru utca 11.).
Amikor az időjárás engedte, a kertben ültünk össze, ami egy valódi oázis a város betonsivatagában!



Költségek

A tíz hónapos tanfolyam díja 58.000 Ft, amely négy egyenlő részletben fizetendő (szeptemberben, novemberben, decemberben és februárban), akár készpénzben, akár átutalással.
A befizetett összeggel a résztvevők a Kisközösségi Program megvalósulását támogatják.
Cégek számára a teljes összeg leírható költségként. 

Olvasd el a Kisközösségi Programról szóló írásunkat is!

Jelentkezés

Először a jelentkezés szándékát kell megírni a humanokologia@gmail.com címre legkésőbb szeptember 10-ig. Ezután kap információt arról, hogy miként kell befizetni a tanfolyam díjának első részletét. Ennek határideje szeptember 11.
A jelentkezés csak az összeg befizetésével válik érvényessé és véglegessé!

Szívből ajánlom mindenkinek, aki szeretné tudni, hogy hol tartunk pontosan, hogy az ökológiai válság minek köszönhetően alakult ki, és milyen kiútlehetőségek vannak belőle!

Címkék: , ,