Indul az Otthon Melege Program!

ReCity Magazin
Szerző: · 2016-05-31 | 16:03· Kő kövön

Augusztustól lehet pályázni a családi házak energetikai korszerűsítésére

 

2016 augusztusától végre magánszemélyeknek is lehetőségük nyílik arra, hogy vissza nem térítendő állami támogatással – igaz, csak 40-55%-os mértékűvel – de belevágjanak családi házaik energetikai célú felújításába az Otthon Melege Program keretében. Kik pályázhatnak, milyen típusú beruházásokra és mekkora a rendelkésre álló keretösszeg? Ezeknek a kérdéseknek jártunk utána a Knauf Insulation Kft. szakértőinek segítségével!

 

A családi házakban élők régóta várják, hogy energiahatékonyságot célzó felújításokba kezdhessenek, ám támogatás hiányában erre eddig csekély esélyük volt, hiszen kevesen rendelkeznek az ehhez szükséges önerővel. Pedig energetikai fejlesztésekkel felére is lehetne csökkenteni a felhasznált energiamennyiséget, ami havonta akár 25 ezer forint megtakarítást is eredményezhetne! A Nemzeti Fejlesztési Minisztérium 2014-ben létrehozott Otthon Melege Programjának július 1-jén nyíló alprogramját azok vehetik igénybe, akiknek családi háza hagyományos technológiával 1996 előtt épült, egy lakásos, legfeljebb 135 m2 fűtött alapterületű, a pályázatot benyújtó magánszemély tulajdonában áll és lakott.

Kádár-kocka

Az ún. Kádár-kocka házak (Fotó: Katharina Roters)

 

Mekkora összegre lehet pályázni?

 

A keretösszeg 5 milliárd forint. A forrás elosztása régiónként történik épületszám/régió arányban megosztva.

Egy pályázó maximum 2,5 millió forintot nyerhet el, és érdemes résen lenni, mivel az elmúlt évek tapasztalatai alapján a lakosság számára igénybe vehető támogatási összegekre akkora az igény, hogy napok alatt kimerült a keret!

 

Mire lehet költeni?

 

A pályázati kiírás szerint támogatható:

  • az épületek homlokzati nyílászáróinak cseréje,
  • homlokzatok hőszigetelése,
  • épületgépészeti rendszerek (pl. kazánok, radiátorok) energia-megtakarítást eredményező cseréje, illetve felújítása és az épület gépészeti rendszeréhez csatlakozó megújuló energiafelhasználás kialakítása (napelemes rendszerek, napkollektoros rendszerek, biomassza kazánrendszerek kiépítése).
  • megújuló energiát hasznosító rendszerek (napkollektoros, napelem rendszerek kiépítése; fa, brikett, pellet kazánok)

 

Szükséges önerő is?

 

Igen, nagyjából a tervezett felújítás felét önerőből kell megoldani. A támogatás mértéke ugyanis 40 és 55% közötti attól függően, hogy mekkora felújításba kezdünk. Ha csak a fűtési rendszert cseréljük ki, akkor a költségek 40 százalékát állja az állam, ha pedig mindegyik területen végeztetünk munkálatokat, akkor elérhetjük a maximális, 55 százalékos támogatottságot is. Bár egyáltalán nem biztos, hogy a teljes összeget megkapjuk, amire pályáztunk és azt is vegyük figyelembe, hogy a pályázat utófinanszírozású!

Mindenesetre az állami támogatással a beruházás(ok) megtérülési ideje akár a felére is csökkenthető, így feltétlen érdemes megragadni a lehetőséget!

 

Lehet A+-os a házam?

 

Az Otthon Melege pályázatban felsorolt feltételeknek megfelelő épületek a legrosszabb, vagyis elsősorban az F vagy G kategóriába tartoznak, hiszen amikor az 1970–80-as években építették őket, akkor még egyáltalán nem volt szempont az energiahatékonyság. Egy ilyen épületből a szakemberek szerint 2,5 milliós támogatással, amelyhez hozzátesszük a saját forrásainkat, akár 3-4 kategóriával jobb energetikai besorolású ingatlan is válhat, ami jelentős változás.

Energiacimke

Energetikai besorolás

 

A legmagasabb kategóriába tartozó A+-os épületnek például 15-30, míg egy átlagos magyar családi háznak 250-300 kwh/m2/év fogyasztása van. Mindez forintban kifejezve: az előbbi maximum havi 15 ezres energiaszámlát jelent, míg az utóbbi akár havi 25-30 ezret.

 

Mi az első lépés?

 

Mindenekelőtt érdemes szakemberekkel felmérést végeztetni. Igaz, ez akár több tízezer forintba is kerülhet – de ez elszámolható a pályázat terhére – és cserébe nemcsak a ház energiatanúsítványát határozzák meg, hanem tanácsot is adnak, hogy mivel és hogyan érdemes elkezdeni a korszerűsítést, és hogy ezekkel mennyi energiát és pénzt tudunk spórolni.

“A felújítás első lépéseként érdemes a nyílászárókat lecserélni, ezután jöhet a hőszigetelés” – hangsúlyozza Kanyuk László, a szigetelőanyagok gyártásával foglalkozó Knauf Insulation Kft. marketingvezetője. “Így a ház egyfajta külső termikus burkot kap. A harmadik lépés a gépészet. Ezt azért célszerű a végére hagyni, mert ha a fűtésre használt kazánunk elavult vagy túlméretezett, akkor nem fog alkalmazkodni az épület megváltozott hőigényéhez, ezáltal továbbra is pazarlóan fog működni.”

Fontos szem előtt tartani, hogy bár még az év közepéig tart az üzembe helyezésre vonatkozó türelmi idő, de a pályázatnál már csak az előírásoknak megfelelő, magasabb hatásfokkal rendelkező kazánok építhetők be – gyakorlatilag csak kondenzációs kazánok.

A fenti felújítási sorrend betartásával akár százezreket is lehet spórolni!

Tartsuk szem előtt, hogy a pályázaton csak meg nem kezdett munkálatokkal lehet elindulni, illetve 1 év alatt a vállalt felújításokat el kell végezni!

 

Mennyiből jön ki a felújítás?

 

A támogatás mértéke maximum 1,25 és 2,5 millió forint között mozoghat.

A pályázati feltételeknek megfelelő alapterületű házban a nyílászárók cseréje jellemzően 6-800 ezer forint lehet. A homlokzat hőszigetelése a legköltségesebb tétel egy családi ház komplett hőszigetelése esetén, de a legnagyobb megtakarítást is ez eredményezi, hiszen 35-40% energia a külső falakon keresztül vész el. A hőszigetelés 1,2-1,5 millió forintba kerülhet és így kb. félmillió forint marad a gépészetre.

A szakemberek hangsúlyozzák, hogy ha már időt és főleg pénzt szánunk a felújításra, akkor érdemes a magasabb minőséget választani.

Kanyuk László a hőszigetelő anyagok közül a kőzetgyapot alkalmazását javasolja, a polisztirollal (EPS) szemben. Mindkettőt elsősorban homlokzat szigetelésére használják, de míg a hőszigetelő képességük közel azonos, addig a kőzetgyapot szigetelés természetes alapanyagokból készül, nagyon jó légáteresztő és ellenáll a tűznek. Légáteresztésének köszönhetően a teljes falszerkezet továbbra is megfelelően, természetesen „lélegezhet”, továbbá a hangszigetelési tulajdonságai is kedvezőbbek.

kozetgyapot

Kőzetgyapot szigetelőanyag

 

Ha pedig nincs pénzünk a házunk komplett hőszigetelésére, részterületek szigetelésével is komoly megtakarításokat, komfortérzet javulást érhetünk el. Kezdjük a szarufák közötti és alatti üveggyapot szigeteléssel vagy padlásfödémünk szigetelésével! Alacsony költségszint mellett meg lehet fogni 25% szökni próbáló fűtési energiát, nyáron pedig lassítja a belső hőmérséklet emelkedését.

 

Még többet tudhattok meg a hőszigetelésben rejlő megtakarítási potenciálról – két családi ház összehasonlításán keresztül – a Knauf Insulation 2013-as Nálam Szigetelnek programjának weboldalán!

 

Hirdetés

Címkék: ,