Intelligens és környezetbarát hajózás a Dunán

ReCity Magazin
Szerző: · 2014-12-11 | 15:34· Be

A Duna, ami a maga 2850 kilométeres hosszúságával Európa 2. leghosszabb folyója, az évszázadok során nemcsak táplálékot, ivóvizet, védelmet biztosított a partján élő embereknek, hanem származástól, vallási és politikai nézettől függetlenül össze is kötötte a különböző Duna menti népeket. A folyón való hajózás ismét fejlődésnek indult a Newada duo projektnek köszönhetően.
 

A dunai vízi út természetes és környezetbarát közlekedési útvonal, amely amellett, hogy nagy teljesítmény potenciállal rendelkezik, még relatív kis infrastrukturális és szállítási költségekkel lenne használható. Azonban ezek az előnyök kevéssé vannak kiaknázva, hiszen a teherszállítás főként közúton és vasúton történik. Ezen kíván az Európai Unió változtatni!
 
Annak érdekében, hogy a már meglévő vízi utak kihasználtsága és hatékonysága növekedjen, hét Duna menti ország (Ausztria, Bulgária, Horvátország, Románia, Szerbia, Szlovákia, Magyarország) fogott össze.

Newada duo logo
 A Délkelet-európai Transznacionális Együttműködési Program keretében 2012 októberében indult el a Newada duo projekt, melynek teljes költségvetése 2,2 millió euró.

Az idén decemberben záruló projekthez a 7 országból 9 partner csatlakozott, hazai képviselője az Országos Vízügyi Főigazgatóság, valamint a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület volt.

 

A Newada duo projekt legfőbb célkitűzései

–        a vízi útért felelős hatóságok közötti együttműködés javítása
–         a vízi út egységes szolgáltatási színvonalának biztosítása
 

Eredményei

A projekt keretében létrejött a Danube FIS portál, amely a hajóúttal kapcsolatos statikus és dinamikus információkat egységesített formában tartalmazza a Duna teljes szakaszára vonatkozóan.

A Zöld Szigetek úszóművek, amelyek egyebek mellett összegyűjtik a hajókon keletkező, a környezetre ártalmas anyagokat és szemetet.

Mit is jelent ez a gyakorlatban? Ezen keresztül mind a hajózási szakemberek, mind a lakosság hasznos információkhoz juthat például az aktuális vízállásról, a kikötők, veszteglőhelyek és Zöld Szigetek pontos helyéről.


 
Emellett készültek belföldi elektronikus és papír alapú térképek, valamint egy kikötő és lekötő hely atlasz is, amely tájékoztatja a vízi utat használókat a hulladéklerakó lehetőségekről, a friss vizet vagy a villamos energia ellátást biztosító lelőhelyekről.
 
Az eddig elért eredmények és a további fejlesztési lehetőségek igazolják az együttműködés folytatásának szükségességét. Ezért a Duna menti vízi utat fenntartó hatóságok vezetői megállapodtak abban, hogy a közös munkát a projekt lezárása után is folytatni fogják.
 
Hiszen a Duna, ami számos település ékköve, megérdemli, hogy kiemelt figyelmet és értékének megfelelő gondoskodást kapjon!
 
 

További információ: http://www.newada-duo.eu/

 

 

Címkék: ,