Irány a Nemnövekedés!

Búza Viktória
Szerző: · 2016-03-22 | 15:19· Fókusz

Mivel a Föld erőforrásai végesek, ezért a növekedés sem lehet végtelen. Ez az igen logikus érv és a tény, hogy a meghatározó globális gazdasági rendszer ezzel szembemegy, meglepően keveseknek szúr szemet.

 

Franciaországban, a 2000-es évek elején született meg a Nemnövekedés (franciául Décroissance, angolul Degrowth) filozófia, mozgalom és kutatási terület, melynek vezéralakja, Serge Latouche szerint

“ha valaki azt hiszi, hogy egy véges világban létezhet végtelen növekedés, annak vagy elment az esze, vagy közgazdász”.

A francia közgazdász a megoldást a növekedés visszafogásában látja. Mint mondja, a folyamatos GDP növelés nem vezet sehova és egy idő után lehetetlenné is válik.

És hogy mindezt hogyan képzelik megvalósítani a Nemnövekedés hívei?

 

A hangsúly áthelyezése

 

Azokat a megoldásokat keresik, amelyek a jelenlegi gazdasági paradigmákon túllépve olyan társadalmi átalakuláshoz vezetnek, amely az ökológiai és társadalmi korlátokat teljes mértékben tiszteletben tartja.

Először is a hangsúly áthelyezésével. Az anyagi jólét helyett a jól-létnek kell dominánssá válnia. Ennek megvalósulását a mozgalom a kis helyi közösségek fejlesztésében és a helyi termelésben látja, melyek válaszként szolgálnak a mindannyiunkban ott élő „valahová tartozás” szükségletére is. Ezáltal a társadalom lokálisabb, a vállalatok kisebbek, a hulladék pedig kevesebb lesz. Utazásra és szállításra is kevesebb szükség lenne, hiszen amit lehet, helyben termelne meg a helyi munkaerő.

Emellett szerintük a bankrendszer is radikális reformációra szorul. Erre vonatkozó kísérletet már tettek Párizsban, ahol több kooperatív intézmény indult, de sajnos ezek a bankok rövid idő után visszaálltak a szokásos működésre. Pedig a Nemnövekedés eszméjét az szolgálná, ha a mai pénzintézetek mind regionális, kooperatív rendszerekké alakulnának, ahol a pénz az embereket szolgálja, és nem fordítva.

Ezenkívül nagyon fontos lenne a használati tárgyak élettartamának növelése, hiszen egy ma vásárolt hűtő vagy mosógép néhány éven belül garantáltan tönkremegy, mert ez szolgálja a kapitalizmus érdekeit, ez ösztönzi az embereket folyamatos vásárlásra.

Elektronikai hulladékhegy

Elektronikai hulladékhegy

Tény, hogy gyakran tudatosan úgy gyártják ezeket a gépeket, hogy megjavítani se lehessen őket, így a fogyasztó mókuskerékbe kerül, hisz gyakran hitelt kell felvennie egy új háztartási berendezés vásárlásához, majd mire lejár a hitel, jöhet a következő. Ezt a körforgást meg kell állítani, és olyan minőségű gépeket kell gyártani, amelyek generációkat szolgálnak ki!

 

Az összeomlás peremén

 

Serge Latouche szerint valamiféle Nemnövekedéshez így is, úgy is el fogunk jutni, hiszen a ma ismert világunk összeomlása már megkezdődött. A csökkenő biodiverzitás (biológiai sokféleség), a klímaváltozás, az egyre gyakoribb természeti katasztrófák mind-mind ennek a jelei. A kérdés, hogy mit teszünk annak érdekében, hogy elkerüljük a katasztrófát? Élünk, mintha mi sem történt volna, vagy megpróbálunk kilépni a fogyasztói társadalom által belénk plántált szokásrendszerünkből?

Serge Latouche

Serge Latouche

Azt fontos látnunk, és ezt a mozgalom magyar kutatója Dr. Köves Alexandra egyetemi adjunktus is hangsúlyozza, hogy a Nemnövekedés nem a technológiai fejlődés megállításáról szól, vagy egyfajta „visszatérésről a kőkorszakba”. A lényeg a hangsúlyok áthelyezésén van, a rendszerek újrastruktúrálásán, ami végbemehet békésen, alulról szerveződve, vagy a fentebb említett néhány évtizeden belül várható összeomlás hatására is. Magyarországon számos erre irányuló kezdeményezés van, amelyek kiválóan működnek, gondoljunk csak az egyre szaporodó közösségi kertekre, a telekocsi rendszerre, vagy a közbringa programra, melyekről már mi is írtunk.

Nemnovekedes_konferencia

 

2016-ban Budapesten tartják a kétévente megrendezésre kerülő 5. Nemzetközi Nemnövekedés Konferenciát. Augusztus 30. és szeptember 3. között a Budapesti Corvinus Egyetem ad otthont a rendezvénynek, ahol mélyebb betekintést nyerhetnek a Köves Alexandra által „pozitív utópiaként” definiált mozgalomba, kutatási területbe és életmódba az érdeklődők.

A konferenciával párhuzamosan városszerte megrendezésre kerül a Nemnövekedés Hét is, ami számtalan programmal várja majd a látogatókat, akik megismerkedhetnek a Nemnövekedés gyakorlati alkalmazásának lehetőségeivel is.

 

A Nemnövekedés magyarul elérhető irodalma:

  • Polányi Károly: A nagy átalakulás, Franklin Társulat, Budapest, 1997
  • Serge Latouche: A Nemnövekedés diszkrét bája, Savaria University Press, 2011
  • Vincent Liegey – Stéphane Madelaine – Christophe Ondet – Anna-Isabelle Veillot: Jólét gazdasági növekedés nélkül – A Nemnövekedés felé, 2013

Címkék: , ,