Keressük a legzöldebb fesztivált! 1. jelöltünk az Everness

Doró Viki
Szerző: · 2014-07-04 | 10:24· Fókusz

“Öt nap felejthetetlen együttlét, amikor a tudatos pozitív gondolkodás és az egészséges életmód jegyében a hozzánk hasonlóan gondolkodók körében kapcsolódhatunk ki, tanulhatunk és léphetünk előre az önmeghaladás útján.”- így definiálja magát a 2014. július 2-6. között második alkalommal megrendezésre kerülő Everness Fesztivál.
Ezen kívül állítólag ők Európa első újrahasznosító fesztiválja. De mit is jelent ez pontosan? Megkérdeztük!

A Balatonakarattya és Balatonkenese határán, közvetlenül a vízparton zajló 5 napos fesztivál főszervezői a Napi Elemózsia és az Aniola Központ. A helyszín jól megközelíthető vonattal és autóval is, illetve a weboldalon – pirospontot érdemlően – preferált közlekedési megoldásként a telekocsit is a résztvevők figyelmébe ajánlják.
Én vonattal érkezem a fesztivál 1. (szerdai) napján, a MagNet Közösségi Ház meghívásának eleget téve, hogy az este egyik programjaként a fenntartható városról beszélgessünk. Az út bő másfél óra, és mivel sikerül a kedvencemet, a kényelmes Siemens vonatot “kifognom”, vidáman szállok le Balatonkenese-Üdülőközpont állomáson. Innen táblák jelzik az irányt, a honlapon előre jelzett 10 perces séta valóban annyi, se több, se kevesebb.
Hatalmas tömegre nem számítok, mert a tavalyi Everness-en – úgy hallottam – nem voltak túl sokan (igaz, ennek oka elsősorban a hideg időjárás volt).
A bejárathoz érve nem is kell sorba állnom, ellenben programok garmadájával árasztanak el, és ez nem költői túlzás, egy 44 oldalas programfüzetet nyomnak a kezembe, amiben közel 650 (!) lehetőség közül választhatok.
Mint a prospektusból kiderül, az előadók “egységesen a tudatos és egészséges életmód elkötelezett hívei, mindenki a maga területén. Megtalálhatók közöttük a táplálkozás, a mozgás, a testi-, lelki gyógyítás, a zene vagy a képzőművészet területén jártas és elismert szakemberek.”
Természetesen gyerekprogramok is szép számmal vannak, illetve gyermekmegőrzőt is biztosítanak, hogy a szülők nyugodtan hallgathassák végig az őket érdeklő előadásokat.
Hmm, ez eddig ígéretesen hangzik!

A területre lépve – a Hold kapun keresztül – elsőként a Nagyszínpaddal találkozom, ahol épp Palya Bea beállás zajlik, majd továbbsétálva hirtelen belecsöppenek a vásári forgataghoz hasonlítható, igazi fesztiválos nyüzsgés kellős közepébe – ami bevallom, meglep, hisz néhány lézengő fesztiválozóra számítottam!
Hihetetlen mennyiségű workshop sátor, bio élelmiszereket, szappanokat, ásványokat és ékszereket árulók színes kavalkádja fogad a központi fő “színpadokon”, a Szakrális és Tudatosság Helyszínén, a Mozgás Sátoron és az Önmeghaladó Fórumon túl.
A programok – vitán felül – tökéletesen hozzák a leírásban szereplő, pozitív és tudatos szellemiséget!

Most már csak arra a kérdésre keresem a választ, mit is jelent a gyakorlatban az újrahasznosító fesztivál.
Néhány óra hiábavaló próbálkozás után (igaz, én sem stresszelek rá különösebben, legalább van időm szétnézni) sikerül elcsípnem az egyik főszervezőt, Sepsi Olivért.
Így végre megtudhatom, hogy az Everness Fesztivál azért újrahasznosító, mert összefogva a TerraCycle Magyarországgal minden, a helyszínen termelt hulladék újrahasznosításra kerül.
“A kukákat szándékosan nem toltuk az emberek orra elé. Azzal, hogy csak 4 szelektív hulladékgyűjtő szigetet jelöltünk ki a fesztivál területén – azaz oda kell sétálniuk, hogy kidobhassanak valamit – , még nagyobb tudatosságra próbáljuk “nevelni” a látogatókat” – mondja Olivér.
A szerves hulladékot egyébként külön gyűjtik (bár kétségeim vannak afelől, hogy a “komposzt” felirat alapján mindenki tudja, hogy mit lehet ebbe a szemetesbe dobni), mert egy induló ökofalu-kezdeményezés vállalta az elszállítását és komposztként való hasznosítását.

 

Ugyanez igaz a területen fellelhető kísérleti alomszékek, vagy más néven komposztáló WC-k tartalmára is.
Ilyennel korábban még nem találkoztam, és mivel nagyon újnak tűntek, elbizonytalanodtam, hogy szabad-e használni őket. Kiderült, szabad.
“A célunk az, hogy jövőre már csak alomszékek legyenek.

Nem akarunk magunk után semmilyen nyomot sem hagyni”

– teszi hozzá Olivér és én helyeslőn bólogatok.

A fesztiválon – legalábbis a programfüzet szerint – lehetőség van elektromos autók kipróbálására is, a valóságban ez azt jelenti, hogy be lehet ülni, de próbakörre már nem lehet elvinni – a terület a sok gyalogos miatt erre alkalmatlan.
Ottjártamkor még “csak” egy Nissan Leaf-ben lehetett gyönyörködni – szó szerint, mivel az autót természetvédelmi témájú gyermekfestmények díszítették – de hétvégén már Teslák ejtik ámulatba az embereket.

A Balaton-parton látott napelem és napkollektor panelekről kérdezem Olivért, melyekről kiderül, hogy a Naplopó Kft.-nek köszönhetően – az Everness külön kérésére – meleg vízzel látják el a velük összeköttetésben álló zuhanyzókat.

“A teljes kapacitás kihasználása esetén elméletileg 400 embernek biztosít meleg vizet”- meséli büszkén.
“Ezenkívül napelemes mobiltöltő állomások is vannak” – teszi még hozzá.

Habár az idelátogatók eleve az átlagnál tudatosabbak, de Olivér szerint még nekik is szükségük van némi időre – akár 1-2 napra is – hogy kiszabaduljanak a napi mókuskerékből és “megérkezzenek”.

Az átszellemülésben egyébként nagy segítséget jelent a természetközeli helyszín is.

“Érdemes lenne 2 nap múlva megnézned az emberek arcát, mindenki ki lesz simulva és még kedvesebbek, nyitottabbak lesznek egymással”- próbál maradásra bírni, miután megemlítem, hogy csak 1 napra jöttem.

Végül az étkezésre terelődik a szó, és bár én eredetileg arra voltam kíváncsi, hogy gondolnak-e a vegetáriánusokra és az ételallergiával küzdőkre, kiderül, hogy épp a húsos ételek megjelenése az idei fesztivál egyik újdonsága.  A kenyérlángost készítő csapat például jurtával érkezett, abban készítik a húsos – ridegen tartott magyar szürke marhából vagy mangalicából készült – finomságokat. Emellett más országok konyhái is képviseltetik magukat: indiai és mexikói ételekből óriási a kínálat.
“Tavaly nagyon zavart az étkezések során termelődött rengeteg műanyag. Most már mindent újrahasznosítunk, de a legjobb az lenne, ha mindenki kaphatna érkezéskor egy Everness-es táskát, benne saját tányérral, pohárral, evőeszközzel. Ez egyelőre még csak álom”- avat be terveikbe.

Az Everness Fesztivál komolyan veszi magát. Nyoma sincs green washing-nak (zöldre festésnek), a beígért napelemes zuhanyzó valóban működik, a komposzt WC mindenki számára elérhető, a teljeskörű újrahasznosítás megoldott.  Ami pedig a programkínálatot illeti, itt aztán test és lélek egyaránt felüdülést nyerhet.
Persze, jó lenne, ha az elektromos autót tényleg kipróbálhatnánk és a cigicsikk gyűjtésére sem láttam megnyugtató megoldást, de ezek apróságok a nagy egészhez viszonyítva.
Amitől pedig igazán kiemelkedő ez a fesztivál az az, hogy a szervezőknek eszük ágában sincs megállni ezen a szinten!

Címkék: , , , , ,