Madárcsicsergés a városban

Oswald Gábor
Szerző: · 2015-08-17 | 11:58· Fókusz

Madarakat – leginkább galambokat és verebeket – minden nap látunk a városban sétálva, azonban sokan nem is sejtik, micsoda fajgazdagságban gyönyörködhetünk egy kertben – akár Budapest kellős közepén is! Abban, hogy ezt megtapasztalhassuk, nagy segítséget nyújt a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) Madárbarát kert programja, amelyhez csatlakozva, kis erőfeszítéssel könnyedén természetközeli – a madaraknak kedvező – állapotot tudunk kialakítani otthonunk vagy munkahelyünk kertjében.
 

Az MME programjának, ami valójában egy módszertani gyűjtemény, az a célja hogy a regisztrált személyek vagy intézmények egész évben odafigyeljenek a madarak – és ezzel együtt saját jóllétükre. Hisz ki ne hallgatná szívesen a madarak csicsergését, vagy ki ne élvezné sürgés-forgásukat figyelni az etetőnél?
A megfelelő környezet kialakításával nemcsak a madarak, hanem az emberek életminősége is javul.

Nagyon fontos hogy a program egész éves odafigyelést kíván meg a résztvevőktől. Minden hónapra vannak – később már szinte rutinná váló – feladatok, amelyektől a kis szárnyas vendégek jól érezhetik magukat – hiszen minden évszak más és más körülményeket teremt.

Ősszel és télen, a költési idő befejeztével néhány madár ugyan elvonul, de jönnek a téli vendégek. A hideg idő beálltával meg kell kezdeni az etetési időszakot. Ekkor sem szabad elfelejtkezni az itatásról, valamint ilyenkor – a költési időszak végével – lehet megkezdeni az odúk felújítását, kitakarítását, illetve az újabbak kihelyezését. Az odúk kint hagyása télen is nagyon fontos, mert azt a madarak búvóhelyként használhatják a hidegben, vagy éjszakai szállásként is nagy segítség lehet.
A hóolvadást követően az etetést abba kell hagyni, mivel ilyenkor már találnak maguknak táplálékot. Sőt, amikor már fészkelnek, a fiókákra különösen veszélyes lehet az olyan étel (pl. napraforgómag), amit nem tudnak megemészteni, mivel ezek akár fulladást is okozhatnak.
Nyáron az odúk biztosítása mellett a folyamatos itatás nagyon fontos, illetve ilyenkor egy kis fürdés is segítséget jelent a madaraknak (vízzel teli – nem mély – tálkát tegyünk ki nekik, pl. nagyobb virágalátétet). Ha az esővizet hordóban gyűjtjük, ügyeljünk rá, hogy legyen egy fadarab beletéve, amibe a madarak belekapaszkodhatnak – ez életmentő lehet!

 

Az MME Madárbarát Kert programjához bárki csatlakozhat, csupán regisztráció, illetve a regisztrációs csomag megvásárlása szükséges hozzá.
A Madárbarát kert a családi házak, a háztáji kiskertek, parkok és arborétumok; a Madárbarát óvoda és Madárbarát iskola az oktatási intézmények; a Madárbarát panel a panelházak lakóinak; a Madárbarát munkahely az irodában dolgozók és munkáltatók alprogramja. 

 
 

A madárvédelem eszközei

 
Az alapvető madárvédelmi eszközök közé tartozik az odú, a madáritató és az etető.

A madárodúknak 3 típusát különböztetjük meg: van A-B, C és D odú. Ezek lakhelyet nyújtanak a cinegéknek, seregélyeknek és a rozsdafarkúaknak. Az odúk különbözősége főleg a lyukak méretében és kialakításában mutatkozik meg. Ha tehetjük, minden fajtából tegyünk ki egyet-egyet!

D odú

Az itatók esetében fontos, hogy mindig legyen benne víz (nyáron gyorsan párolog), illetve télen a jégréteget távolítsuk el a tetejéről. Az itató természetesen lehet akár egy kisebb tavacska is, azonban nagyon fontos, hogy a közvetlen közelében legyen egy tisztás, ahol a madárkák úgy tudnak megpihenni, hogy nem kell „ragadozóktól” tartaniuk. Madáritatónak gyakran megfelel – különösen városi közegben – egy egyszerű virágalátét vagy egy tálka is.
 
Madáretetők közül a legnépszerűbbek a dúcetetők, a függőetetők, illetve az ablaketetők. Ezek többsége beszerezhető különböző barkácsboltokban, vagy akár házilag is elkészíthetők.

Ablaketető

Ezeken túl ki lehet még alakítani olyan különlegesebb eszközöket, mint a fecskepelenka, ami a fecskefészkek alá szerelendő falap, ami felfogja a guanot, illetve hasznos lehet a porfürdő is, aminek segítségével sok élősködőtől megszabadulhatnak, és felfrissülhetnek a tollasok.
 
 
Végül vannak olyan kertépítési módszerek, illetve trükkök, amelyekkel igazán komfortossá tehetjük a madarak számára a kertünket. Hasznos lehet például a fű nyírásakor egyes területeket szabadon hagyni burjánzani, mivel az ilyen helyeken a madarak táplálékai (pl. bogarak) könnyen megtelepedhetnek. Ugyanígy a fák alatt lehullott levelek is búvóhelyül szolgálhatnak a kisebb élőlényeknek.

Madárbarát kert
Egy ilyen - látszólag - gazos sáv otthont ad a rovaroknak, amik pedig táplálékai a madaraknak

Ha ezekkel nem szeretnénk élni, akkor a gyakori locsolás is jó megoldás, mivel azzal előcsalogathatjuk a gilisztákat, amelyek a rigók kedvencei.
A kert kialakítása során is gondoljunk a madarakra, hiszen vannak olyan növények, amelyek nagyon jó táplálékot nyújthatnak nekik, illetve védelmet, rejtekhelyet biztosíthatnak. Telepítsünk például galagonyát, magyalt, ostorfát, kökényt, lucfenyőt, fekete bodzát, húsos somot!
A szép színes virágok, mint a gyöngyvessző és a nyári orgona bokrok pedig vonzzák a különböző bogarakat és lepkéket.
Javasolt úgy telepíteni a növényeket, hogy a madarak minden évszakban megtalálják a nekik kedvező életteret. Jó módszer, ha a bokrokat és cserjéket nem mértani pontossággal vágjuk, hanem hagyunk elburjánzott helyeket, amik nemcsak pihenő, hanem fészkelőhelyül is szolgálhatnak a madaraknak.
 

A fenti intézkedések betartásával madárbaráttá tehetjük a saját, vagy akár munkahelyünk kertjét. Ezáltal jobban megismerhetjük a körülöttünk lakó állatokat és segíthetjük fennmaradásukat is.

A képeket Orbán Zoltán készítette. Forrás: www.mme.hu

 

Címkék: