Még 5 napig tart a Nyitva! Fesztivál

Doró Viki
Szerző: · 2016-04-25 | 10:13· Ökoszalon

A Nyitva! Fesztivál keretében idén második alkalommal telnek meg élettel Budapest üres üzlethelyiségei. A Kortárs Építészeti Központ (KÉK) Lakatlan programjának köszönhetően olyan újító civil kezdeményezések és értékteremtő társadalmi vállalkozások kapnak lehetőséget a bemutatkozásra, akik önerőből nem tudnának üzletet nyitni.

 

A KÉK által 2014-ben életre hívott Nyitva! Fesztivál célja, hogy összekösse az üresen, kihasználatlanul álló ingatlanok tulajdonosait a helykeresőkkel. Persze, nem “akárkikkel”.

Elsősorban olyan kezdeményezések jelentkezését várták, amelyek “javítják a város társadalmi kohézióját, életminőségét és hozzájárulnak a helyi gazdaság élénkítéséhez.

A több mint 70 pályázóból zsűri választotta ki azt a harmincat, akik közül – személyes szimpátia alapján – az ingatlantulajdonosok döntötték el, ki az (vagy kik azok), aki(k) 1 hónapra (április 1 – május 1.) bérmentesen beköltözhettek az üzletbe.

 

Kinek jó ez?

 

Mindenkinek! Az ingatlantulajdonos sok esetben évek óta üresen álló üzlethelyisége élettel telik meg, a beköltöző(k) kifestik, kitakarítják, így téve vonzóvá a teret a potenciális hosszú távú bérlők számára.

A beköltözők kipróbálhatják magukat “éles” helyzetben, lemérhetik a termékeik, szolgáltatásaik iránti kereslet mértékét, széleskörű ismertségre tehetnek szert – és ha anyagi lehetőségeik engedik, akár hosszabb távra is berendezkedhetnek – az már csak a tulajdonoson és rajtuk múlik, hogy milyen feltételekkel!

Budapestnek is jó, hiszen az üresen álló üzletek magas száma nem hordoz pozitív üzenetet a fővárosban vállalkozást indítani szándékozók előtt. Ráadásul a Nyitva! Fesztivál ideje alatt ezek a helyiségek az aktív közösségi élet színtereivé válnak, ahol nemcsak vásárolni lehet, de workshopokon is kipróbálhatják magukat (illetve kézügyességüket) az érdeklődők és az alkotókkal is megismerkedhetnek. Óriási igény van az ilyen nyitott terekre, ahova nemcsak a környékbeliek, de a külföldiek is örömmel betérnek.

 

Idén 5 üres üzlethelyiségbe 10 vállalkozás és alkotóműhely költözhetett be. Külön öröm számunkra, hogy olyan ökodizájnerek is bemutatkozási lehetőséghez jutottak, akik a ReCity Magazin első “A hulladék új élete – Ökodizájn Magyarországon” c. könyvében is szerepelnek (a kiadvány ITT tölthető le ingyenesen).

 

Ökodizájn a Nyitva! Fesztiválon

 

A Cimbi, ami a ReCreativity Társadalmi Vállalkozás hivatalos márkája, a Mandula Műhellyel közös boltot nyitott a 9. kerületben (Tompa u. 1.), ahol az emeleten tartott workshopokon az érdeklődők elkészíthetik saját újrahasznosított pénztárcáikat, kulcstartóikat molinóból és reklámhálóból.

Cimbi_Frantaagi_feszekreszek

A Cimbi és Mandula Műhely boltjában Frantaagi lámpák és Fészek Részek installációk is helyet kaptak

Április 22-én, a Föld Napján pedig a zöld városi életmóddal és dizájnnal foglalkozó bloggereknek szerveztek találkozót GO Urban – GO Green címmel, amire a ReCity Magazin is meghívást kapott.

A szemet gyönyörködtető – szó szerint zöld – boltban a Mandula Műhely növényei – az általuk készített ötletes kaspókban – és a Cimbi táskák nem egymástól elszeparálva, hanem egymás mellett, egymás hatását erősítve kerültek elhelyezésre.

Cimbi2

Cimbi és Mandula Műhely termékek

A belülről és kívülről is vendégcsalogató üzletbe nemcsak nézelődni járnak az emberek – ottjártunkkor több vásárló is betért, és nem távoztak üres kézzel!

Ráadásul, ahogy Földi Barbarától és Sipos Annától, a Cimbi két alapítójától megtudtuk, a Föld Napján egy iskoláscsoport is váratlanul betoppant hozzájuk. A tanár úr úgy gondolta, az osztálya sokat tanulhat a hulladékkezelés környezetbarát módjáról, ha azt a gyakorlatban is megnézheti, megtapinthatja. És milyen igaza van!

Cirrhopprecycle

Pamutpólóból ékszer? Ez a Cirrhopprecycle!

Az eseményen egy másik Nyitva! Fesztiválos üzletben, a RePitykében (Villányi út 10.) helyet kapó Réthy Fashion több tagja is részt vett, akik hasonlóan pozitív élményekről számoltak be. A kis üzletben, amin a RePityke a Hungary to go-val osztozik, olyan újrahasznosító művészek mutatkoznak be, mint a Cirrhopprecycle, a nemrégiben indult Sharolta, a RenaiChance és a Norsy táskák.

A boltban, ami a RePitykés alkotópáros műhelyeként is funkcionál az egy hónap alatt, nagy élet zajlik. Ők is számos workshopot tartanak, sőt, a vásárlók egyedi kéréseinek is igyekeznek eleget tenni. Nem tetszik a táska fülkialakítása? A lányok pikk-pakk átalakítják!

RePityke

Egyedi RePityke táskák újrahasznosított anyagokból

Réti Éva, a Réthy Fashion tervezője mégis azt emelte ki legfőbb pozitívumként, hogy a boltban helyet kapó dizájnerek között szoros kapcsolat alakult ki, és már újabb közös projekteket terveznek. Szerinte ugyanis csak így, egymást segítve, összefogással érhetnek célt, azaz indíthatnak el széles körben szemléletmód váltást.

Réthy Fashion

Réthy Fashion kollekció a RePityke boltban

 

A Nyitva! Fesztivál sikere épp abban rejlik, hogy képes összekapcsolni a városi élet különböző szereplőit, az ingatlanok tulajdonosait, a bérlőket, a vásárlókat és a nézelődőket, laza szövetet alkotva belőlük, amiben benne rejlik a hosszú távú kapcsolódás esélye is. Az, hogy ez megvalósul-e, már csak a szereplőkön múlik. Mi drukkolunk nekik!

 

Az üzletek még 5 napon át látogathatók.

A teljes lista a Nyitva! Fesztivál weboldalán érhető el.

 

Címkék: ,