Napelem telepítése – 1. lépés

Gerháth Eszter
Szerző: · 2014-06-19 | 19:14· Be

Napelem telepítésével foglalkozó cég egyik vezetőjeként sokan kérik a segítségemet abban, hogy pontosan milyen lépések előzik meg a napelemes rendszer használatba vételét. Így fogalmazódott meg az ötlet, hogy saját bemutatóházunk születésén keresztül igyekezzek minél több felmerülő kérdést megválaszolni és ezzel is segíteni a döntést a napenergia hasznosítása mellett.

A napelem olyan eszköz, amely a nap sugárzását elektromos árammá alakítja át a fényelektromos jelenség segítségével. A napelem teljesítménye függ annak típusától, méretétől, a sugárzás intenzitásától és a sugárzott fény hullámhosszától, valamint annak beesési szögétől.
3 fő típusa az amorf (hatásfoka 4-6%), a polikristályos (hatásfoka 12-15%) és a monokristályos (hatásfoka 15-18%) szilícium napelem.
Magyarországon a napsütéses órák száma a Duna-Tisza közének déli részén a legmagasabb (2000 óra/év), míg az Alpokalján és az ország északkeleti régiójában a legalacsonyabb (<1800 óra/év). A napelem beépítése lehet fix vagy napkövető, ez utóbbival nálunk 30-40%-kal nagyobb teljesítmény érhetőel.
A napelemekre általában 20-25 év a garancia, az élettartamuk pedig 20-40 év között mozog.

A legfontosabb – első lépés – az igény megjelenése, hogy oly módon tegyünk a környezetünkért, hogy ezáltal a költségeinket is csökkentsük.
Ezt követően szoktunk – általában a neten – vállalkozókat keresni és/vagy körbetelefonálni az ismerősöket, barátokat hátha tud valaki ajánlani egy megbízható céget.

Már az igény megfogalmazása során érdemes végiggondolnunk, hogy valóban csak a jelenlegi fogyasztásunkat szeretnénk-e kiváltani vagy esetleg tervezünk a jövőben olyan elektromos áramot használó beruházást, amit érdemes figyelembe venni a napelemes rendszer tervezésénél. Gondolok itt például medence kialakítására, lakótérbővítésre, stb. Amennyiben igen, akkor ezt már az ajánlatkéréskor jelezzük a vállalkozók felé!

Létezik olyan netes gyűjtőoldal is, ahol több vállalkozót megtalálunk egy helyen és így egy csapásra akár 10-20 ajánlatra is szert tehetünk.
Előfordulhat, hogy a telefonon vagy e-mailben megadott információk alapján csak egy közelítő árat tudnak adni, amit a tényleges felmérés után véglegesítenek. Főként igaz ez akkor, ha a vállalkozóval folytatott beszélgetés során kiderülnek olyan kapcsolódó beruházások, amik a jelenlegi áramfogyasztásunkat növelni fogják.
A beérkezett ajánlatok összehasonlítása során ne csak a végösszegeket vessük össze, hanem nézzük meg azt is, hogy az egyes ajánlatok pontosan milyen tételeket tartalmaznak és vannak-e esetleg rejtett költségek!

Az is fontos, hogy a kiválasztott vállalkozó minél több munkafolyamatot átvállaljon tőlünk és ezzel időt és szabadnapot spóroljon meg számunkra.

Amennyiben a finanszírozás nehézségekbe ütközik (pl. hitel felvétele szükséges), akkor érdemes olyan vállalkozót választani, akinél rendelkezésre állnak az ehhez értő szakemberek – ezzel is időt takaríthatunk meg.

A napelem a kivitelező kiválasztásától a megvalósításig az alábbi feladatokat fogja generálni:

1.     igény bejelentése az áramszolgáltató felé
2.     az igény befogadását követően a tervek elkészítése
3.     a tervek benyújtása az áramszolgáltató felé
4.     az áramszolgáltató a terveket befogadja és megadja a telepítésre az engedélyt
5.     napelemes rendszer telepítése a kivitelező által
6.     az áramszolgáltatónak a telepítés készre jelentése
7.     az áramszolgáltató a rendszert bekapcsolja az ad-vesz órán keresztül
8.     a rendszer áramot termel
9.     élvezzük a jól megtervezett rendszer előnyeit

A következő hetekben ezeken a lépéseken vezetjük végig az olvasót!

Olvasd el “Napelem telepítése – 2. lépés” című írásunkat is!

Címkék: