Napelem telepítése – 3. lépés

Gerháth Eszter
Szerző: · 2014-08-25 | 13:29· Be

Ezúttal kiderül, minek kell szerepelnie egy napelem telepítési tervrajzon, és kapunk néhány tippet arra is, hogyan hasznosíthatjuk a nap energiáját, ha kevés a hely a tetőn.
 

A sorozat első és második részét is olvasd el!

A telepítés tervének elkészítése és benyújtása

 
 
A napelemes rendszerek telepítéséről minden esetben készül egy tervrajz, amit villamossági tervező készít el és nyújt be a tulajdonos meghatalmazásával az áramszolgáltató felé.
A tervezés során kialakításra kerül, hogy a tetőn pontosan hova és mennyi panelt fogunk telepíteni.

Fontos tisztában lennünk azzal, hogy átlagosan 1 kilowatt villamos energia megtermeléséhez 8 négyzetméternyi területre van szükség.
Mire elég 1 kWh?
– egy 100 W-os hagyományos izzó 10 órán keresztüli használatára
– 6-9 órányi TV nézésre (TV típusától függőn)
– egy hűtő félnapi üzemeltetésére
– 3-4 órányi számítógép használatra (monitortól függően)

Tehát a tetőnk szabad felülete és annak formája is meghatározza, hogy mekkora rendszert tudunk kialakítani.
Amennyiben nem áll rendelkezésünkre akkora tetőfelület, amin a háztartási igényeinknek megfelelő rendszert létrehozhatunk, akkor se keseredjünk el, mert van megoldás!
 
Tipikusan a 250 wattos panelekből indulnak ki a rendszerek számításánál a kivitelezők. Ugyanakkor ma már elérhetőek a 260, de akár a 300 wattos panelek is, amelyeknek a méretük megegyezik kisebb teljesítményű társukéval, bár áruk magasabb.
Ezekkel tehát növelni tudjuk a rendszerünk teljesítményét, míg a mérete változatlan marad.
Ezen kívül szóba jöhet a rendszer földi telepítése is, de azt tudunk kell, hogy ebben az esetben a telepítés költségei magasabbak lesznek, mert a tartószerkezet drágább.

Fotó: Szlávecz Boglárka

Azonban az, hogy a kivitelező a kialakított helyre felszerelte a paneleket és az inverterrel összekötötte a rendszert, még nem jelenti azt, hogy a nap jótékony hatását azonnal élvezhetjük.
Az áramszolgáltatónak köznapi nevén ad-vesz órát kell felszerelnie és csak ezt követően tud működésbe lépni a rendszer.
Mi is jelent ez?
A napelemes rendszerek sziget üzemben – ez a ritkább – vagy az áramszolgáltató hálózatával összeköttetésben tudnak működni.
Sziget üzemben akkor telepítünk, amikor az épületet nem áramszolgáltatón keresztül látják el árammal. A hegyekben, turistaházaknál vagy a tanyavilágban találkozhatunk ezzel a megoldással. Ilyenkor a napelemek akkumulátorokat töltenek fel és a megtermelt áramot ott tárolják, amit aztán később felhasználnak. Fontos, hogy a túltöltés elleni védelem legyen beépítve a rendszerbe!
Ebben az esetben nem kell bejelenteni a telepítési igényünket az áramszolgáltatónak, tehát gyorsabban használatra kész rendszerünk lehet.
 
Az elterjedtebb ad-vesz órás működés során a többlet áramot a rendszer betáplálja az áramszolgáltató hálózatába, de természetesen, amikor kevesebb áramot termel a napelem, akkor a többlet igényt az áramszolgáltatótól kapjuk.
Leegyszerűsítve a betermelt és a kivett árammennyiség különbözete adja meg, hogy mennyi áramdíjat fogunk fizetni a napelemes rendszer aktiválását követően.

 
A következő részekben a telepítés lépéseiről, a társasházak sajátosságairól és a mono- és polikristályos panelekről ejtünk pár szót.

 

Címkék: