Nem csípi a szemét?

ReCity Magazin
Szerző: · 2016-10-28 | 14:10· Ki

A nem megfelelő lakossági fűtés veszélyei

A légszennyezettség az egyik legjelentősebb egészségkárosító kockázati tényező. A WHO (Egészségügyi Világszervezet) szerint 8 halálesetből 1-nek ez az okozója. Kevesen tudják, de a levegő szennyezéséhez a lakossági fűtés járul hozzá a legnagyobb mértékben – ezért változást elérni is csak a lakosság bevonásával lehet! A levegőminőség javítása, a szennyezőanyagok kibocsátásának csökkentése közös érdekünk.

 

Napjainkban a kisméretű szálló por kibocsátásához a legnagyobb mértékben a lakossági fűtés járul hozzá (közel 70%-kal). Emellett a korábban fő probléma-forrásnak gondolt iparnak (kb. 7 %) és közlekedésnek (kb. 10%) sokkal kisebb a negatív hatása.

Ezért sem mindegy, hogy mivel és hogyan fűtünk!

Amíg a földgáz használata esetén az egészségügyi szempontból legveszélyesebbnek tekintett kisméretű részecske kibocsátás elhanyagolható, addig a szilárd tüzelőanyagok elégetésekor nagy mennyiségű káros anyag kerülhet a levegőbe.

Egészségügyi szempontból a legveszélyesebb a 2,5 mikrométer átmérő alatti porfrakció (PM2,5), mert a felületére tapadnak a mérgező anyagok. Ezek a részecskék méretüknél fogva bejutnak a tüdő léghólyagocskáiba, onnan nem ürülnek ki és egy részük (0,1 mikrométernél kisebb átmérőjűek) még a véráramba is eljut. Olyan súlyos betegségek okozói, mint például az asztma, COPD (krónikus bronchitis, azaz visszafordíthatatlan tüdőtágulás), trombózis, infarktus.

 

szallo_por

Forrás: OMSZ

 

A szilárd tüzelőanyagok két legismertebb típusa a szén és a fa. Lehetőség szerint a fát preferáljuk, mert ennek égetése során kevesebb káros anyag kerül a levegőbe, ezzel pedig nemcsak a környezetet, hanem családunk egészségét is óvjuk. Ha fával fűtünk, száraz tűzifát (keményebb fafajtákat: bükköt, tölgyet, akácot, gyertyánt), fapelletet, vagy fabrikettet használjunk.

 

A környezetbarát tüzelés tízparancsolata

  1. Fűtési és meleg víz előállítási igényemnek és lehetőségeimnek megfelelő, a lehető legkörnyezetbarátabb tüzelőberendezést telepítem otthonomba.
  2. A tüzelőberendezést és a hozzá tartozó kéményrendszert szakember segítségével helyezem üzembe.
  3. Felelős erdőgazdálkodásból származó tűzifát vásárolok.
  4. A tűzifát időjárásálló tűzifatárolóban szárítom legalább 12 hónapig.
  5. A tüzelőberendezést környezetbarát módon rakom meg és gyújtom be.
  6. A tüzelés során biztosítom a szükséges égéslevegőt.
  7. Gondoskodom otthonomban a megfelelő hőszigetelés kialakításáról.
  8. A tüzelőanyaggal takarékoskodom, a hőmérsékletet a takarékosság figyelembe vételével állítom be.
  9. Gondoskodom a tüzelőberendezés és a kémény rendszeres, szakember által történő felülvizsgálatáról és karbantartásáról.
  10. Soha nem égetek hulladékot, PET-palackot, kezelt fát, bútorlapot, színes papírt, ruhát vagy üzemanyagot.

    tuzifa

    Felhasogatva, száraz, de jól szellőző helyen kell tárolni a tűzifát!

 

Mit ne égessünk?

Soha, semmilyen körülmények között ne égessünk hulladékot (kivétel a kezeletlen fa és papír)!

Erre ugyanis a háztartási tüzelőberendezések alkalmatlanok. Nem megfelelő körülmények között az égetés során keletkező légszennyező anyagok komolyan veszélyeztetik az emberi egészséget. Ezért Magyarországon a hulladékok nyílt téri vagy háztartási tüzelőberendezésben történő égetése több mint 15 éve jogszabályilag tilos.

Ezeket NE:

  • úgynevezett „kezelt” fa, tehát festett, lakkozott (pl. régi ablakkeret, ajtók, raklapok stb.),
  • rétegelt lemez, bútorlap,
  • építési-bontási fahulladék,
  • színes, „fényes” papírhulladék (magazinok, szórólapok stb.),
  • PET-palack, műanyag hulladék,
  • autógumi,
  • használt ruha, rongy,
  • fáradt olaj, üzemanyag.

A fenti anyagok elégetésekor a bennük található vagy kezelés következtében felhordott, különböző mérgező vegyületek a levegőbe és a hamuba kerülnek, ezáltal szennyezve a környezetet, közvetlenül károsítva az egészségünket. Ezen túl, a nem rendeltetésszerű használat miatt a készülék garanciáját is elveszíthetjük.

Fontos, hogy ha a tüzelőberendezés működése nem megfelelő, a tökéletlen égés során felszabaduló gázok egy része nem távozik a kéményen keresztül. Ezzel szintén az ott élők egészségét károsítva.

Végül, de nem utolsósorban a zöldhulladék nyílt téri égetésével is veszélyes, rákkeltő anyagok kerülnek a levegőbe. Gondoltad volna, hogy 100 kilogramm avar és kerti hulladék elégetése akár 90 millió köbméter levegőt is elszennyezhet? Ezért is fontos a konyhai és kerti hulladék házi komposztálása és értékes, tápanyagban gazdag komposztként való hasznosítása.   

Fűts okosan

Fűts okosan!

A Földművelésügyi Minisztérium, az OKTF Nemzeti Hulladékgazdálkodási Igazgatóság és a Herman Ottó Intézet egy komplex tájékoztató kampányt indított, Fűts okosan! címmel. Céljuk, hogy felhívják a lakosság figyelmét a fűtési szezon kezdetén egyes szilárd tüzelőanyagok használatának veszélyeire és káros hatásaira, valamint alternatívaként elérhetővé tegyenek minden olyan információt, amely a helyes fűtési technikát ismerteti és segíti.

A kampány fő eleme a tudásbázisul szolgáló www.futsokosankampany.hu honlap, melyen további hasznos tájékoztató anyagok találhatók.

 

Címkék: , ,

  • János Bereczk

    A jelek szerint nem csípi senki szemét a füst Iskolai tananyagban a kéménynek füstölni kell, azért van!!!!
    A tanyákat úgy ellenőrzik, hogy füstöl vagy nem füstöl a kémény, pedig a legrosszabb ha füstöl és nem fűt,

    vagy nem füstöl mert nem fűt!!! Mind a hármat meg kell nézni, mert bármelyik “hiba lehet”!!!
    Aki tiszta égéssel fűt, ilyen például a gáztűzhely lángja, sütnek, főznek benne még sincs kéménye!
    Ha már kazán, ahhoz kémény kell, mert a CO2 nagy mennyiségben fulladást okozhat, például egy borospincében, ahol a gáz nagy mennyiségben van jelen, halálos!!!!

    Hol kellene meghúzni a határt? Van rá lehetőség, az izzás, tiszta égés, a gyors-égés szintén tiszta égés, a kettő közötti, a rossz égés!!!!!!
    Mi az oka a különböző égésnek? A kazán, hogy ne csak elégethető legyen benne az energia hordozó, hanem FŰTÉSRE használható legyen! Hogy egy kazán jó szénre, jó fára, ezt el kellene felejteni!!!!!!
    Nagyon mások, a tiszta égés feltételei!!!!!
    IZZÁS! Az égés, oxigén szegény térben is fenntartható, az égés során CO keletkezik, ami kiváló fűtőgáz!
    A kazánnak ezt a gázt úgy kell elégetni, hogy a szekunder levegővel azonnal meggyulladjon, (605°C), ezt
    két módon érheti el, ha a tűz lánggal ég, vagy a szenet vízzel meglocsolva, berakás előtt, hidrogén fejlődik, ami alacsony hőfokon gyullad, de magas hőfokon ég és a CO-val jól keveredik! A vörös, kormoló, füstölő láng helyett, kék tiszta lánggal ég! Az eredmény CO2, ami a nitrogénnel emeli a FŰTÉS hőfokát!!!!
    A lényeg, hogy a CO fejlődése szabályozható, valamint a gyors-égése is, míg a vörös lánggal égés nem!!!!
    A KÉK, stabil láng, fenntartható égést eredményez, mérgezés, robbanás kizárva, nem szennyezi, sem a
    kazánt, sem a kéményt, így ezeket sosem kell takarítani, nagy előnye megmarad a ház, és nem hal meg

    senki, 24 órán át felügyelet nélkül fűt!!!!!!

    A fatüzelést, ma már jobb helyeken abbahagyták, szennyezőbb mint a szén, sokkal drágább is, de erről
    írjanak azok, akik játszanak vele és vérig sértődnek, ha ezeket leírom!!!!! Még sok követőjük van, akik
    nem akarják beismerni, hogy a drága beruházás, nem hozta a várt eredményt!!!!!!!!

    Fűtési szezon beindult, egy másik berendezés, a TÁGULÁSI TARTÁLY is megérdemel pár szót, főleg a nyitott, amit törvényszerűen a padláson helyeznek el, ami aztán elfagyhat!!!!
    Egy pipacsővel a felső pontról egy műanyag ballon aljáig vezetünk, így a melegedéskor kinyomott vizet,
    hűléskor visszaszívja, egyszerű ellenőrizni, levegő, vagy gőz esetén bugyborékolással jelez és nem
    FAGY el!!!!!!!