Népliget – Gyermek- és családbarát megoldások

ReCity Magazin
Szerző: · 2016-06-22 | 21:36· Népliget műhelymunka

A ReCity Magazin által szervezett “Társszakmák együttműködése a fenntartható városért” c. 8 alkalmas műhelymunka során a résztvevők 4 területre fókuszálva állítottak össze a Népliget fejlesztését célzó javaslatokat. Íme a gyermek- és családbarát megoldásokat kidolgozó csoport munkájának eredménye! 

 

A 2016. március 19-május 7 között lebonyolított műhelymunka során a részt vevő 25 felsőoktatásban tanuló fiatal 4 területre fordított kiemelt figyelmet.

Ezek a következők voltak:

  1. Gyermek- és családbarát megoldások
  2. Sport és rekreáció
  3. Zöldfelület megőrzése, ökologikus hasznosítása
  4. Kulturált szórakozási, kikapcsolódási formák

 

 

Fejlesztési javaslatok

A csoport tagjai:
Böőr Bernadett, Fábián Zsófia, Hári Virág, Herbszt Csilla, Murányi Zita, Szalai Katalin, Szánthó Benedek

A városi közparkok léte, azok használhatósága talán a kisgyerekes családok számára a legfontosabb. A gyermekek születésüktől kezdve egészen kiskamasz korukig meghatározó “részei”, célcsoportjai egy parknak, hiszen mind családi, mind közösségi (iskolai, sport) programjaik jelentős hányada itt zajlik, élményeik nagy részét ezeken a helyeken szerzik.
Az a tény, hogy a Népliget jelenleg nem biztonságos a gyermekek és a családok számára, hogy nincs a területen sem nyilvános illemhely (kimamák számára szoptatási, pelenkázási lehetőséggel), hogy nincs kávézó/étterem/cukrászda, ahol egy üdítőt el lehetne fogyasztani, hogy a játszóterek nem felelnek meg a legalapvetőbb higiéniai feltételeknek és európai uniós szabványoknak, bizony nem teszi vonzó helyszínné.

Épp ezért a csoport az alábbi célokat határozta meg fejlesztési koncepciójában:

  • Összehozni a családokat
  • Minél több generációt bevonni
  • Közösséget teremteni
  • Költséghatékony megoldásokat keresni

Első lépésként a fenti célokat a család minden tagja számára érdekes programok szervezésével kívánják elérni.

Többek között az alábbiakkal:

  • Családi napok (pl. Vöröskereszt bevonásával elsősegélynyújtással kapcsolatos feladatok, közben a család idősebb tagjainak egészségfelmérés)
  • Aszfaltrajzolás
  • Liget Kincse meseösvény
  • Építsünk játszóteret! program (gyerekek ötletelnek, apukák barkácsolnak)
  • Családi csillagles a Planetárium bevonásával
  • Rajz- és fotópályázatok (fókuszban a Népliget, szabadtéri kiállítás a legjobbakból)

 

A csoport az ötleteket konkrét helyszínekhez rendelte. Mivel hatalmas területről van szó, ezért fontos, hogy a programok ne egy központi részre essenek, hanem lehetőség szerint szétszórtan (Ó- és Újligeten is) kerüljenek megvalósításra.

  • A Mutatványos téren a régi időket idéző játékok (pl. körhinta) szórakoztatnák a gyerekeket.
  • A Tölgyfás játszótéren a fókusz a zenén lenne, ezzel adva neki egyediséget. Itt különböző eszközöket (akár újrahasznosított tárgyakat) használhatnának hangszerként, minél többen kapcsolódnának be, annál összetetebb hangzást biztosítva.
    zenes_jatszo

    Mindenből lehet hangszer!

     

  • Az újligeti rész Szánkódombján, hogy nyáron is használatban legyen, a kicsiknek csúszdapark, a nagyobbak számára pedig gördeszka- és korcsolyapálya (skate park) kerülne kialakításra.
  • A Liget Kincse meseösvény kiindulási pontja a Planetárium lenne, ahonnan aztán az út több irányba ágazna. A ját
    meseosveny
    ékosnak kell eldöntenie, hogy melyiken halad tovább, attól függően, hogy a mese szálát – a választható opciók közül – merre szövi tovább. Az ösvény állomásain feladatokat kellene teljesíteni, ezek között lennének természettudományos kérdések, memóriajáték és hangszeres feladatok is. A cél, hogy kicsik és nagyok egyaránt jól szórakozzanak – és közben játszva tanuljanak az élővilágról, vagy épp az újrahasznosítás fontosságáról.

 

Végül, de nem utolsósorban a gyermekek örök kedvence, egy állatsimogató (háztáji állatokkal, baromfiudvarral) is vonzó eleme lehetne a parknak, ahogy az is, ha rendhagyó – és ökologikus – módon a fűnyírást birkákkal oldanák meg.

birkak

“Fűnyíró”

 

 

A műhelymunka a Nemzeti Tehetség Program keretében, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő és az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósult meg.

Logok

Címkék: