Népliget – Zöldfelület megőrzése

ReCity Magazin
Szerző: · 2016-06-23 | 11:32· Népliget műhelymunka

A ReCity Magazin által szervezett “Társszakmák együttműködése a fenntartható városért” c. 8 alkalmas műhelymunka során a résztvevők 4 területre fókuszálva állítottak össze a Népliget fejlesztését célzó javaslatokat. Íme a zöldfelület megőrzését, ökologikus hasznosításának lehetőségeit kidolgozó csoport munkájának eredménye!

 

A 2016. március 19-május 7 között lebonyolított műhelymunka során a részt vevő 25 felsőoktatásban tanuló fiatal 4 területre fordított kiemelt figyelmet.

Ezek a következők voltak:

 

Fejlesztési javaslatok

 

A csoport tagjai: Turi Boglárka, Kenéz Dániel, Szűz Attila, Madácsi Flóra, Pintér Alina Felícia, Lovász Dalma Judit

A Népliget több mint 100 hektárnyi területének jelentős hányadát dendrológiailag értékes növénygyűjtemény borítja, melynek megőrzése, ápolása nemcsak természetvédelmi szempontból feladatunk, hanem a klímaváltozás elleni küzdelemben is segítséget nyújt. Az egyre melegebbé váló nyarakon – különösen városi közegben – a zöldfelület természetes hűtést biztosít, a nyári hőségriadók alatt felüdülést nyújtva a környéken élőknek (különös tekintettel a gyermekekre és az idősebb korosztályra).
Emellett nem elhanyagolható az a közismert tény sem, hogy a fák képesek az emberi élethez szükséges oxigén termelésére és a káros szén-dioxid elnyelésére.

2.workshop_fak2

A Népliget 2016 márciusában

A fentiek miatt abból az elvből indult ki a csoport, hogy nincs a park növényállományának haszontalan része. A fenntarthatóság elveinek megfelelve még a holtfa is (elsősorban területen belül) hasznosításra kerülne.

Megőriznének néhány szukcessziós részt, melyek célja az állat- és növényvilág zavartalan életminőségének fenntartása. Az elhalt ágakat, betegség vagy elöregedés miatt kivágott fákat pedig a területen létrehozott barkácsműhelyben alapanyagként hasznosítanák, ahol többek között a parkban kihelyezhető esztétikus madáretetők is készülhetnének.
A park zöldhulladéka komposztálásra kerüne, a tápanyagban gazdag komposzt pedig – ahogy a holtfa egy része is – értékesíthető lenne, ezzel teremtve a Népliget számára bevételt, egy lépéssel közelebb jutva az önfenntartáshoz (ami a hosszú távú cél).
Az ezzel járó feladatok ellátására célszerűnek tartanák – nemzetközi példákat követve – egy nonprofit szervezet létrehozását, amely a bevételt a park fenntartására, gondozására, fejlesztésére fordítaná.

A koruk, betegségek vagy viharkár miatt kivágásra kerülő fák pótlására a parkban korábban működő faiskola újraindítását (a komposzt helyben tartva itt is hasznosulhatna) javasolják.

Habár a Népligetben jelenleg is élnek különböző madár- és rovarfajok, valamint rágcsálók is, de madárbarát (madaraknak otthont adó) növényfajok telepítésével ezeknek az egyedszáma növelhető lenne.

A zöldfelület a park bútorain, szabadtéri installációin, valamint térelválasztó elemein is megjelenne. Az építészetben már jól ismert zöldtetők és zöldfalak kreatív alkalmazása izgalmas, egyedi hangulatot adna a Népligetnek (pl. pad, aminek ülőfelülete fű, vagy átlátszó falú zöldségtermesztő doboz).

A Népliget két különálló részének összekapcsolását a csoport egy a Vajda Péter utca felett átívelő felüljáró – egyfajta zöld folyosó – építésével képzeli el, ami akadálymentesített lenne.

 

 

Oktatás és ismeretterjesztés

 

A zöldfelület mérete tanösvény és botanikus kert kialakítását is lehetővé teszi, amelyeknek az oktatás terén lenne kiemelkedő szerepe.
A budapesti iskolák egy részében ugyanis sajnos még udvar sincs (vagy csak egy lebetonozott belső térrel kell beérniük), ezért valószínűsíthető, hogy sok iskola élne a szabadtéri biológia vagy környezetismeret óra lehetőségével.

Az oktatás és ismeretterjesztés – nem csak gyerekeknek – kiemelt részét képezi a fejlesztési tervnek.

A szabadtéri oktatást megkönnyítené egy természetes anyagokból készült színpad vagy agóra, ami hétvégente különböző kulturális programoknak, előadásoknak is teret adna.

agora

Oktatási tér a természetben, természetes anyagokból (fa, kő) kialakítva

A már említett tanösvényen mezítlábas rész is lenne, ahol a gyerekek kipróbálhatnák, milyen a különböző természetes felületeken (homok, kavics, avar, faforgács stb.) sétálni. A barkácsműhelyben pedig DIY workshopok tartására nyílna lehetőség, amihez bárki szabadon csatlakozhatna.

A meglévő játszótereket természetes vagy újrahasznosított anyagokból készült öko játszóterekké alakítanák, amelynek elemei a barkácsműhelyben készülnének (pl. újrahasznosító workshopok alkalmával).

A gyerekek oktatásához és szórakoztatásához járulna hozzá egy állatsimogató is, ahol elsősorban háztáji állatokkal ismerkedhetnének meg a városi gyerekek.

 

 

Közösségek bevonása

 

A koncepció további kiemelt eleme a közösség bevonása. Ezt olyan programokkal és más parkokban már jól működő elemekkel kívánják megvalósítani, mint például a közösségi kert, ahol a család apraja nagyja kiveheti a munkából a részét. Mivel a parcellák gondozása napi szintű jelenlétet igényel, ez a közbiztonságra is pozitívan hatna (kiszorulnának a területről az alvilági elemek).

kozossegi_kert

Egy közösségi kert állandó jelenlétet igényel

A nyári konyha grillezéseknek, közös sütésnek-főzésnek adhatna teret.

Hétvégente pedig termelői piac járulna hozzá az egészséges életmód, a szezonális zöldségek, gyümölcsök népszerűsítéséhez.

 

 

A műhelymunka a Nemzeti Tehetség Program keretében, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő és az Emberi Erőforrások Minisztériuma támogatásával valósult meg.

Logok

Címkék: , ,