Nyaralj környezettudatosan!

Doró Viki
Szerző: · 2015-06-02 | 17:55· Hegyen-völgyön

A környezettudatos szemlélet, olyan mint egy betegség. Beférkőzik minden idegszálunkba, meghatározza a napjainkat és ha egyszer elkaptuk, képtelenek vagyunk többé szabadulni tőle. Még akkor is velünk van, amikor épp nyaralunk.
 

Nincs is annál jobb, mint a rekkenő hőségben elnyújtózni egy vízparti, kényelmes nyugágyon, nem törődve munkahelyi problémákkal és kötelességekkel.
Csakhogy a nyaralásunk alatt sajnos hajlamosak vagyunk lazábban kezelni energiatakarékossági szokásainkat, mert

azt hisszük „ennyi belefér”, egy kis kihagyástól még környezettudatosnak vallhatjuk magunkat – az év többi napján.

De gondoljunk csak bele: a Földnek valamelyik oldalán mindig nyár van, így azt az energiát, amit mi itt egy hét alatt megspórolunk, azt valaki a másik féltekén – nyaralás címszóval – eltékozolja.
Álljon most itt néhány tipp arra, hogyan szervezhetünk energiatakarékos és minimális széndioxid-kibocsátással járó kikapcsolódást családunknak!
 

Belföldön

 
Először is el kell döntenünk, hogy belföldre vagy külföldre szeretnénk utazni, valamint a nyaralás célját is érdemes már a legelején tisztázni, hiszen nem mindegy, hogy néhány napos városnézést, természetjárást vagy kizárólag napon való hassüttetést tervezünk.
Belföldi nyaralás esetén elsősorban a gyalog- , kerékpár- , vagy vízitúrát javaslom, főként azoknak, akik kalandra, kihívásra vágynak és akik szeretnék Magyarország rejtett kincseit felfedezni.
Érdemes nagyobb baráti társasággal útra kelni, de kisebb távoknak gyerekekkel is nyugodtan nekivághatunk. Aki azt gondolná, hogy a nyaralásnak ezen fajtái a legköltséghatékonyabbak is, azokat bizony ki kell ábrándítanom, ugyanis mindhárom esetben elengedhetetlen a minőségi, strapabíró felszerelés, aminek ára igen borsos. Szerencsére a szükséges eszközök bérelhetők is, így mielőtt költségbe vernénk magunkat teljesen feleslegesen, érdemes utánajárnunk, mit kínálnak a kölcsönzők.

Triglav, Szolvénia

A Magyar Természetjáró Szövetség honlapján tájegységek szerint választhatunk magunknak túraútvonalat, sőt, szervezett kirándulóprogramokhoz is csatlakozhatunk.
Hazánk leghíresebb túramozgalma az Országos Kéktúra, mely töretlen népszerűségét nagyrészt Rockenbauer Pál „Másfélmillió lépés Magyarországon” című filmsorozatának köszönheti.
Az összesen 1116,1 km hosszú utat 2015 májusáig 5426-an teljesítették.

Azok, akik gyalogszerrel, biciklin, vagy épp kenuval vágnak bele Magyarország feltérképezésébe, számos szálláslehetőség közül választhatnak, a kempingezéstől (csak kijelölt helyen!) a vadászházakig.
Még mindig sok téves elképzelés kering a magyar kempingviszonyokról, és bár valóban érdemes utánanéznünk a kiválasztott hely színvonalának, azért azt nem árt tudnunk, hogy ma már a Velencei-tó partján ökokemping, sőt ökostrand is a kirándulók rendelkezésére áll, ahol napelemekkel és szélgenerátorral biztosítják a melegvíz ellátást és az éjszakai világítást.

Olvasd el a Magyarország első öko-szemléletű strandjáról szóló írásunkat is!

A honi turizmus felvirágzóban lévő ága a falusi vendéglátás, ahol valóban autentikus, a környék erdeit, hegyeit, hagyományait, ételeit és italait jól ismerő házigazdák várnak minket. A 21 éve működő Falusi és Agroturizmus Országos Szövetségének (FATOSZ) honlapján számtalan szálláslehetőség és program közül válogathat az érdeklődő.

Világszerte növekszik az öko/bio panziók és szállodák száma, szerencsére ebben Magyarország sem jelent kivételt. Ezeken a szálláshelyeken amellett, hogy a létesítmény energiaszükségletét a nap, a szél és/vagy a föld hőenergiája biztosítja, még a felszolgált ételek is bio élelmiszerekből készülnek és a hulladék megfelelő kezelésére is gondot fordítanak (komposztálás, szelektív hulladékgyűjtés).
1994 óta a Magyar Szállodaszövetség is nagyobb figyelmet fordít tagjai környezet- és egészségtudatosságára és Zöld Szálloda Díjjal tünteti ki azokat a szállodákat, amelyek kiemelt hangsúlyt helyeznek a környezetvédelemre, többek közt az energiafelhasználás csökkentésére és a víztakarékosságra.
 
 

Külföldön

 
Ha úgy határozunk, hogy külföldön kívánjuk kipihenni az egész éves hajtást, az úticél kiválasztása után a közlekedési eszközről kell döntenünk. Ha igazán környezettudatosak akarunk lenni, a legjobb megoldás, ha a vasutat választjuk. Alacsony széndioxid-kibocsátása mellett kényelmi szempontból is előnyösebb, mint az autó. Ha mégis ragaszkodunk a saját járművünkhöz – és persze ha nem utazunk túl messzire – akkor érdemes néhány alapvető dologra odafigyelnünk: lehetőleg tele kocsival vágjunk neki az útnak, ami azt jelenti, hogy legalább 3-4 utasunk legyen. Ha a család nem tölti meg az autót, hirdessük meg az utat az Oszkáron!
A szállás kiválasztásánál érdemes ellátogatnunk az Airbnb oldalára, ahol magánszemélyek adják ki üresen álló lakásaikat vagy otthonuk 1-1 szobáját. Ezzel nemcsak betekintést nyerhetünk egy helyi lakos életébe, de jó eséllyel sok hasznos tippet, látnivalót is kaphatunk tőle, amit az útikönyvben nem találnánk meg.

Organikus hulladék gyűjtőedénye
Spanyolországban az organikus hulladékot is külön gyűjthetjük

A helyszínen, akár városnézésre, akár tengerparti semmittevésre indulunk, igyekezzünk a lehető legnagyobb mértékben csökkenteni a környezeti terhelésünket! Energiatakarékossági szokásainkra ilyenkor is ügyeljünk: elektromos berendezéseinket használaton kívül áramtalanítsuk, a telefontöltőket húzzuk ki a konnektorból, és ha nem elengedhetetlen, kerüljük a klímaberendezés használatát is. Próbáljuk meg teljes mértékben „kivonni” magunkat a világ körforgásából, és ne nézzünk TV-t, ne vigyünk magunkkal laptopot. Koncentráljunk a felfedezésre váró új területre, egy jó könyvre, beszélgessünk vagy sétáljunk nagyokat a családunkkal, egyszóval töltődjünk fel pozitív energiákkal!
 
Íme néhány tipp, hogyan őrizhetjük meg környezettudatosságunkat a nyaralás alatt is:

– Ne vigyünk magunkkal túl sok csomagot! A gépkocsi, vagy a repülőgép terhelése nagyobb fogyasztást eredményez, ami növeli a károsanyag-kibocsátás mértékét. A kevesebb csomag, kisebb terhet jelent számunkra és a környezet számára is.

– A szelektív hulladékgyűjtés szinte minden európai országban megoldott, így ügyeljünk rá, hogy az újrahasznosítható termékek itt is a megfelelő helyre kerüljenek!

– Legyen nálunk mindig ivóvíz – Európa legtöbb országában e célra tökéletesen megfelel a csapvíz – amit lehetőleg üvegedényben tároljunk, amit aztán újra és újra utántölthetünk.

– Ha apartmanban vagy kempingben szállunk meg, feleslegesen ne hurcoljuk magunkkal az itthoni éléskamrát! Egyrészt nagy súlyterhelést jelent, mellyel növeljük autónk CO2 kibocsátását, másrészt a hosszabb útra vásárolt konzervek és „zacskós” levesek nem sorolhatok az egészséges ételek kategóriájába.

– Igyekezzünk helyi, szezonális, autentikus ételeket fogyasztani. Keressük fel a helyi piacot, ahol megfizethető áron vásárolhatunk friss zöldséget, gyümölcsöt, tengerparton halféléket és ne felejtsünk el textilszatyrot vinni magunkkal! Kis helyet foglal, de rengeteg felesleges – gyorsan hulladékká váló és csak évszázadok alatt lebomló – műanyagzacskótól ment meg minket. Nem utolsósorban a piacozással még a helyi gazdaságot is támogatjuk!

– Városnéző utunk során hagyatkozzunk a helyiek által használt tömegközlekedési eszközökre, béreljünk kerékpárt vagy egyszerűen csak vegyüljünk el az utca forgatagában.

– A legtöbb európai országban magas színvonalú bicikliút-hálózat várja a kerékpárosokat. Egységnyi idő alatt sokkal több látnivalóban lehet részünk és egészségesebb is!

Bicikliparkoló Hágában

– A technika fejődésének köszönhetően ma már szinte feleslegessé vált a fényképezőgép és a videókamera, hiszen egy okostelefon ezeket a funkciókat is képes ellátni. És még a környezeti károkozás is kisebb, ha csak egy kütyüt kell legyártani. De a túraboltokban ma már elérhetőek a napelemes telefontöltők és elemlámpák, vagy a lebomló anyagból készülő konyhai felszerelések is.
 

A környezettudatosság életérzés is, amit nem lehet csak úgy szögre akasztani a nyaralás idejére. Így hát jobb, ha meg sem próbáljuk! 

 

 

Címkék: , ,