Kihirdették az idei 100 szóban Budapest legjobbjait

ReCity Magazin
Szerző: · 2015-10-06 | 16:11· Ökoszalon

A Mindspace nonprofit szervezet idén is megszervezte – chilei mintára – a 100 szóban Budapest akciót. A pályázatra rekordszámú, összesen 1154 pályamű érkezett, melyek közül az első helyezést Koblencz Zsuzsanna Kaland című írása nyerte.
 

A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében hirdették ki 2015. október 2-án, pénteken a 100 szóban Budapest pályázat 12 legjobb pályaművét. Az esemény nemcsak díjátadó, hanem kiállításmegnyitó is volt, mivel a 12 döntős alkotáshoz külön illusztrációk készültek, melyeket egészen október 18-ig tekinthet meg a nagyérdemű a Bálna Budapest legfelső emeletén.
 
A beérkezett pályázatok közül a zsűri – Winkler Nóra, Szőllőssy Balázs, Nagy Dániel Viktor – Koblencz Zsuzsanna Kaland című művét találta a legjobbnak. A második helyen Molnár Nikolett Apu című története, míg a harmadik helyen Csabai Ágnes Szivárvány című írása végzett.
 
Az első helyezett, ma már nyugdíjas Koblencz Zsuzsanna évtizedeken át újságíróként dolgozott különböző napilapoknak. Már gyakornokként megtanulta, hogy újságíró csak abból lesz, akit, ha egy álmos délutánon kitesznek egy kisváros néptelen utcájára, már pár perc múlva szalad vissza a szerkesztőségbe, hogy megírja a tapasztalatait – mesélte a szervezőknek. Történeteit évtizedek óta gyűjtögeti és papírra is veti. Véleménye szerint hiába sulykolják belénk, hogy ezekre az írásokra az olvasóközönség manapság már nem kíváncsi, ő abban hisz, hogy ezek a mesék igenis fontosak, hiszen ezekből az apró momentumokból áll össze az életünk.

 

Kaland

 
A villamos közepetáján hegynyi nagy ember kapaszkodik. Rajta lánc, fülbevaló, tetoválás, minden, ahogy kell. A Jászai Mari téren mellé sodródik két egérszerű öregasszony – két kis homokdomb a Pireneusok lábainál. Ők nem érik fel a kapaszkodót, ráadásul olyan helyen állnak, ahol deréktájban sincs fogódzójuk. Így aztán a villamos egy váratlan, jókora rándulásánál balról is, jobbról is derékon ragadják az óriást, majd ijedten elengedik.
Amikor ez megismétlődik, az egyik öregasszony kuncogni kezd. Harmadjára már mind a hárman nevetnek. Az óriás a kis öregek merészségén, az öregasszonyok valószínűleg ugyanezen. Egyszer az életben ki merték próbálni, na. És elsőre sikerült!
 

100 szóban Budapest
A grafikát készítette: Kürti Andrea


Együtt alkotás

Szőllőssy Balázs zsűritag, a Fiatal Írók Szövetsége elnökségi tagja a díjátadón elmondta: arról már a tavalyi pályázatok értékelése során is egyértelmű volt, hogy a budapesti ember szenvedélyesen szereti a városát, az őt körülvevő embereket, és szenvedélyesen tudja gyűlölni azokat a körülményeket, amelyek akadályozzák őt. Az pedig még egyértelműbbé vált az idei pályaművek alapján, hogy

a budapesti ember nemcsak szenvedélyes, hanem érzékeny is:

az aktuális és folyamatosan fennálló társadalmi problémákra, legyen az a menekültügy, a hajléktalanok ügye, az öregség vagy a magány. Szőllőssy Balázs szerint jó látni azt, hogy a budapesti ember tudja: ezt a várost és a történeteit együtt alkotjuk, és együtt tehetünk azért, hogy még jobb hellyé váljon, ezért figyeljünk egymásra, figyeljünk egymás szenvedélyeire és érzékenységeire, hogy még gazdagabb legyen a hely, ahol élünk, a hely, amit együtt alkotunk.
 
A díjátadón nemcsak szóban, hanem dalban is méltatták a legjobb alkotásokat! A Folkline Quartett, a Cirkusz-KA és Gábos Barna előadásában hallgathattunk meg egy-egy megzenésített történetet.

 
 
A legjobb 100 pályamű letölthető pdf-ben, valamint nyomtatott formátumban, egy kiskönyvben is elolvashatják az érdeklődők, sőt a 12 legjobb pályamű a 100 szóban Budapest weboldalán is olvasható.

 

Smart City konferencia

A Mindspace nonprofit szervezet, a városi játékok szakértője, a 100 szóban Budapest pályázathoz kapcsolódóan – a tavalyi nagysikerű Smart City konferenciához hasonlóan – 2015. október 9-ére nagyszabású konferenciát szervez, ahol a városi lét, a városi játékok, illetve a játékosítás témája áll majd a középpontban.
 

 

Címkék: , ,