Önkéntesség, avagy időbeosztás a 21. században

Megyeri Nóra
Szerző: · 2014-11-07 | 10:38· Fókusz

A közösségi gazdaság modellje a megosztáson alapul – nem tulajdonosként, hanem a dolgok használójaként kölcsönbe vesszük a számunkra aktuálisan szükséges eszközöket, szerszámokat, illetve megosztjuk a sajátunkat a többiekkel. Az anyagi javakon túl lehetőségünk van különféle tevékenységek formájában – önkéntesség, feladatmegosztás – gazdálkodni a rendelkezésünkre álló idővel is, „az idő nem csak pénz” mottó jegyében.
 

Mindennapi életünkben az időt, az események, történések, tapasztalatok folyamatos sorrendjeként éljük meg. Az idő szubjektív fogalom, az egyén megítélésén túlmenően a történelmi változássokkal is folyamatosan formálódott. Ahogyan bővült az ember környezetének változatossága és az általa bejárható tér mérete, úgy gyorsult fel számára az idő.
Napjainkban az időt életünk szűk, jelentősen felértékelődött kereteként érzékeljük, amiből mindig kevesebb áll a rendelkezésünkre, mint szeretnénk. Idő kell a munkára, a családi életre, a barátokra, a pihenésre és szórakozásra egyaránt. Életutunk során a rendelkezésünkre álló idő megosztásának arányai a különböző tevékenységek között természetesen változnak, azonban a mindenkori helyes arányok megtalálása, azaz
 

az idő megfelelő beosztása és eltöltése teszi életünket értelmessé, kiegyensúlyozottá.

 
Rajtunk áll, hogy milyen tartalommal töltjük meg életidőnket, milyen célok, elképzelések, vágyak motiválnak bennünket és melyek azok a számunkra időrabló, életörömöt nem okozó feladatok, amiket lehetőség szerint elkerülnénk a jövőben.
 
Amennyiben számunkra fontos a közösségben való részvétel, szeretünk jó ügyért cselekedni akkor az önkéntesség az egyik nekünk való tevékenységi forma.
Az önkéntesség azt jelenti, hogy kiállunk egy dologért, elképzelésért, melyet a magunkénak érzünk – tudatosan, belső indíttatástól vezérelve és nem kérünk érte fizetséget. Közvetlen anyagi haszonnal nem jár tehát, viszont egyéb járulékos hozadéka a belső elégedettség, annak tudata, hogy mások javára pozitívan cselekedtünk. Az önkéntes tevékenységeknek erős közösségformáló ereje van és lehetőséget adnak a környezetünk jobbá tételére.

Önkéntesség
Kép: trebag.hu

 
A 12. éve működő Önkéntes Központ Alapítvány (ÖKA) célja az önkéntesség kultúrájának terjesztése. Képzésekkel és tanácsadással segítik a magyarországi önkénteseket és az őket foglalkoztató szervezetek munkáját. A Vállalati Önkéntes Program keretein belül kapcsolatot létesítenek a cégek, a cégek dolgozói és az önkénteseket fogadó szervezetek, közösségek között – menedzselik, hogy minkét fél megtalálja azt, amit keres: a megfelelő tevékenységet, illetve az önkéntes személyt. Képzési Programjuk a civil szervezeteknek ad útmutatást, milyen módon fejlesszék önkéntes kezdeményezéseiket, hogyan foglalkoztassák hatékonyan a hozzájuk érkező önkéntes munkavállalókat.
 
A K&H Bank több mint egy évvel ezelőtt hirdette meg Gyógyvarázs Mesedoktorok Programját, mely során az önkéntesek meseolvasást vállalnak kórházban lévő beteg gyermekek számára. Ebben a programban nagyon vonzó, hogy azonnali visszajelzést kapunk a tevékenységük eredményéről, örömünket lelhetjük a mese hallatán felcsillanó lelkes gyerkőc tekintetek láttán.
Az első hónapokban csak személyes jelenléttel működött a projekt, de a jelentős érdeklődés miatt 2013 decemberétől mesefelolvasó videónkat már online is elküldhetjük –  ezáltal közvetetten, a weben keresztül segíthetjük elviselhetőbbé tenni a kórházi tartózkodást a csemeték számára.
A projekt idén elnyerte a Golden Word Awards elismerést, mint a legkiválóbb közösségi kapcsolatok elgondolás, ezzel is bizonyítva, hogy nemzetközileg elismert kezdeményezéssé nőtte ki magát igen rövid idő alatt.

Orvosok határok nélkül
Az 1971-ben alakult Orvosok Határok Nélkül nemzetközi segélyszervezet humanitárius tevékenységéért 1999-ben Nobel-békedíjat kapott. (Fotó: Thomas Noriega)

Vakok számára is készíthetünk felolvasásokat, melyeket a Lapról Hangra oldalon regisztráció után feltölthetünk – alapvetően újságok, folyóirat olvasására tartanak igényt.
 
Fontos, hogy az önkéntes munkát értékként, hasznos időtöltésként éljük meg és erre már a fiatalokat is buzdítsuk. A 2008-ban alakult Hallgatók a Közösség Szolgálatában Országos Egyesület (HaKöSZ) a Budapesti Corvinus Egyetemen indult, de bárki csatlakozhat hozzájuk. Céljuk, hogy az egyetemistákban megalapozzák a társadalmi felelősségvállalást és az önkéntesség iránti elkötelezettséget. Erre szolgál KözJóTett rendezvénysorozatuk is, ahol a résztvevők különböző területeken próbálhatják ki az önkéntes munkát. Menhelyi kutyasétáltatástól kezdve a hajléktalanoknak való ételosztáson át egészen a gyermekotthonban élő gyerkőcökkel való jákékig.

A 2012-es 5. KözJóTett-et összefoglaló kisfilm:

 
 
A Szívesség Közösség működési szabályai olyan önkéntességet tesznek lehetővé, ahol a cselekvés öröme az egyetlen motiváló erő, mivel itt pénzt nem kérhetünk és a szívesség nem csere alap – mindent ingyen végeznek a tagok. Ennyire csak a jóhiszeműségre alapozni ritka manapság, de bármilyen meglepő, a dolog működik – igény van arra, hogy jót tegyünk, és ne várjunk viszonzást, az adás öröme éppen elegendő lehet.
 
Az önkéntes munkavégzés mellett egyre több lehetőségünk nyílik a mindenkori ’nem-szeretem’ feladatainkat másokkal elvégeztetni, illetve átvállalhatjuk a többiektől azt a részét a mindennapi rutin teendőknek, melyek testhezállóbbak számunkra.
 
Megcsináljuk helyetted! néven indultak el kezdeményezések Pécsett, Kaposváron és Dunakeszin – ezek a nonprofit szervezetek nem az önkéntesség jegyében működnek, de nem is feltétlen pénz formájában várják a viszonzást a szolgáltatásaikért. Elvállalnak tulajdonképpen bármilyen házkörüli feladatot: javítástól, barkácsolástól kezdve a fűnyíráson, takarításon, mosogatáson, bevásárláson keresztül a kutyasétáltatásig akármit, amivel segíthetnek időt felszabadítani számunkra a hétköznapi tevékenységeink alól – cserébe támogathatjuk őket akár csomagolt élelmiszerrel, meleg étellel vagy takarítószerekkel is.
A pécsiek a városon túli területeken is vállalnak munkát, ebben az esetben is csak a benzin költség, amit fixen felszámolnak, minden más belátás szerinti.
 
Nemzetközi viszonylatban a TaskRabbit a legismertebb feladatközvetítő közösségi oldal – magyar megfelelője 2014 elején indult Tasclr néven – ahol az általunk időrablónak titulált munkákat egy előre meghatározott összeg fejében elvégeztethetjük a számunkra legszimpatikusabb jelentkezővel.
A Tasclr weboldalán a közösségi profilunkkal regisztrálhatunk munkáltatóként és munkavállalóként egyaránt, a feladat teljesítésének határidejét és a díjazást a munkáltató szabja meg – a közvetítésért itt nem számolnak fel díjat, míg a TaskRabbit oldalán fizetnünk kell a szolgáltatásért.
 
A közösségi gazdálkodás keretein belül megoszthatjuk egymással az időnket többféle feladat formájában. Ezzel építhetünk közösségeket, hasznosnak érezhetjük magunkat és adott esetben bevételre, anyagi haszonra is szert tehetünk.
Motivációból van ezerféle, ragadjuk meg a rendelkezésünkre álló időt és fektessük be a számunkra megfelelő tevékenységek elvégzésébe!

A cikksorozat támogatója a Telekom.

 

 

Címkék: , ,