ReCreativity – Egy sikeres társadalmi vállalkozás

ReCity Magazin
Szerző: · 2015-04-13 | 12:03· Ökoszalon

A ReCreativity társadalmi vállalkozásról tavaly már olvashattatok ökodizájn sorozatunkban. A lányok – Sipos Anna és Földi Barbara – azóta sem tétlenkednek. Különböző témájú képzési programjaik mellett, melyekben az a közös, hogy a kreatív újrahasznosítás módszerét használják fel különböző készségek fejlesztésére; létrehozták saját – Cimbi névre hallgató – márkájukat is.
Íme egy sikeres társadalmi vállalkozás! 


 
A 2012 őszén indult társadalmi vállalkozás a kezdetektől igyekszik minden kínálkozó lehetőséget – legyen az pályázat vagy nemzetközi együttműködés – megragadni, mivel a céljuk, hogy minél hamarabb fenntarthatóvá tegyék a ReCreativity-t.
Úgy tűnik, a lányok befektetett munkája lassan megtérül:

„Szerencsére nem panaszkodhatunk, mert bőven vannak lehetőségek, egymás után futnak a programjaink, és már ismernek minket annyira, hogy különböző ajánlatokkal, felkérésekkel is megtalálnak. Egyre több célcsoporttal dolgozunk együtt, aminek szintén örülünk, mivel azt vesszük észre, hogy az egyszerű kétkezi alkotás, a tevékeny alkotói folyamat során a mindennapi készségek is fejlődnek. Mire is gondolok ezalatt? Olyan „egyszerű” dolgokra, minthogy hogyan képes valaki egy csapat tagjaként munkálkodni, hogyan tudja kifejezni magát, megtervezi-e előre a cselekedeteit. Ráadásul az, hogy olyan anyagokkal dolgozunk, amik egyébként kidobásra kerülnének, egy extra, környezettudatos szemléletet visz a dologba. Nem kell sok ahhoz, hogy valami régiből egy új használati tárgy szülessen, sokszor elég az odafigyelés és a kreativitás” – mondja Sipos Anna.

ReCreativity


Hirdesd a változást!

Nemrégiben ért véget egy nemzetközi ifjúsági tréningjük „Advertising the change!” (Hirdesd a változást!) címmel. Ez volt az első alkalom, hogy a kreatív újrahasznosítás technikáját média workshopokkal vegyítették. A 7 országból érkező fiatalokkal azzal foglalkoztak, hogyan terjesszék hatékonyan a saját szervezetük üzenetét kisfilmekkel, tutorial videókkal, képekkel, plakátokkal.
A képzés az Erasmus+ ifjúsági program keretein belül valósulhatott meg, így a tréningen részt vevő fiatalok útiköltsége és szállása is támogatott volt.

„Mindenképpen szeretnénk megismételni ezt a programot, még jobban kidolgozva bizonyos elemeit. A résztvevők visszajelzései is azt bizonyítják, hogy nagyon sok új dologgal – eszközökkel és megoldásokkal – találkoztak a tréning 10 napja alatt, és ezeknek a kombinációja is elnyerte a tetszésüket” – mesél a tapasztalataikról Anna.

A programot a Nógrád megyei Terényben tartották, és bár a 10 nap elsőre hosszú időnek tűnik, így is igen intenzíven telt annak érdekében, hogy minden eltervezett workshop beleférjen.

„Az első 5 nap programjait a trénerek és az asszisztensek tartották, reggel 9-től este 8-9 óráig, kizárólag nem formális eszközöket használva. A résztvevők sokat dolgoztak csapatban, egyénileg, párban, ezeket próbáltuk minél többször variálni. A tréning során egymással párhuzamosan futottak a média és a kreatív újrahasznosító workshopok, de úgy szerveztük, hogy mindenki mindenhova eljuthasson.

ReCreativity

Volt „élő könyvtár” is, amit tavaly óta minden programunkban alkalmazunk. Ilyenkor egy egész napon át meghívott vendégek mesélnek magukról, „élő könyvekként”, délután pedig workshopokat tartanak. Természetesen a témához kötődő vendégeket invitáltunk meg, például Striker Sándort, akivel délután a résztvevők kipróbálták a cipősdoboz kameráikat, a képeket pedig előhívtak egy sötét szobában, vagy Osika Judittal a papírcsík technikát, de érkezett hozzánk fotós, latte art tréner, legós facilitátor is.
Már elbeszélgetni ezekkel a vendégekkel nagyon isnpiráló a résztvevőknek, és a délutáni workshopok is nagy sikerrel futnak.
A program második 5 napjában aztán megváltozik a felállás és inkább a csoport kerül előtérbe, saját ötleteik alapján, saját szerveződésben kell megszervezniük az életüket, de erről többet nem árulhatok el, legyen ez meglepetés a jövőbeni résztvevőknek”
– nevet Anna.

Hogy teljes legyen a siker, amíg a ReCreativity-s lányok Terényben képzést tartottak, addig elkeltek az első online rendelt Cimbik a március elején indult webshopról.

Cimbi táska

Végül Anna még egy izgalomra okot adó hírt oszt meg velünk: várhatóan 2015 közepén megnyílik az első saját helyük, amivel egy régóta dédelgetett álmuk válik valóra.
 
Mi biztosan ott leszünk a megnyitón!

Címkék: , , , ,