Segéd-kezek: csapatépítés és jótékonyság

Doró Viki
Szerző: · 2016-10-09 | 14:39· Egyéb Etikus üzlet

A Zöldövezet Társulás Környezetvédelmi Egyesület Segéd-kezek néven futó jótékonysági csapatépítő programja számos társadalmi célt szolgál: önkéntességre buzdít, közösséget fejleszt, maradandó élményt ad és segítséget nyújt a rászoruló intézményeknek. Az már csak hab a tortán, hogy a programban résztvevőket még környezettudatosságra is neveli.
Csobay Krisztinával, a Zöldövezet Társulás elnökével beszélgettünk.

 

 

Mióta fut a Segéd-kezek és hogyan épül fel?

A programot eredetileg a Zöldövezet Társulás Környezetvédelmi Egyesület egyik elnökségi tagja indította el a saját cégével. Aztán rájöttünk, hogy mivel jótékonyságról és önkéntességről szól, ezért egy civil szervezet profiljába jobban passzol. Nagyjából két éve vettük át és azóta sokat alakítottunk rajta. Lefektettünk néhány alapelvet, kapott egy profi arculatot és kidolgoztunk olyan vonzó csomagokat, amelyek abban segítik a cégeket, hogy a környezettudatosság beépüljön a mindennapjaikba.
A Segéd-kezek egy fenntarthatósági program azáltal, hogy a cégek munkavállalói – önkéntesen – állagmegóvást végeznek egy adott oktatási vagy szociális intézmény(b)en. Közösen megjavítjuk az eltörött tárgyakat, vésünk, csiszolunk, festünk kopott falakat, kerítéseket, korlátokat – az ott dolgozók vagy élők legnagyobb örömére. Legtöbbször ugyanis nem áll rendelkezésükre sem anyagi forrás, sem kapacitás ezeknek a feladatoknak az önerőből való elvégzésére. A Zöldövezet Társulás feladata egyrészt összekötni a segíteni vágyó cégeket a segítségre szoruló intézményekkel, másrészt minden, a sikeres és hatékony munkához szükséges eszköz beszerzéséről, az étkezésről, de még a hulladék szelektív gyűjtéséről és elszállításáról is mi gondoskodunk.
A csapatépítés ezen formája sokkal izgalmasabb, érdekesebb, tartalmasabb és hasznosabb – a befektetett pénz ezáltal sokszorosan megtérül.

segedkezek5

 

Átlagosan hány önkéntes vesz részt a programban?

Ez az elvégzendő munka típusától is függ. Többnyire 20-30 fős csapatot küldenek, mondjuk egy osztályt, akik egyébként is együtt dolgoznak, de olyan is előfordult már, hogy külön „Önkéntes nap”-ot szerveztek, amin 100 fő vett részt.

 

Milyen típusú intézményekbe mentek segíteni és hogyan találjátok meg a fogadó intézményeket?

Elsősorban szociális és oktatási intézményekbe megyünk segíteni. Óvodába, iskolába, kórházba, idősek otthonába, gyermekotthonba.
Legtöbbször olyan helyek ezek, amelyekkel korábban már együttműködtünk, vagy személyes kapcsolatunk van velük. Egy-egy Segéd-kezeknek hamar híre megy a környéken, utána sok megkeresést, segítségkérést kapunk.
Sok esetben a terület határozza meg, hogy hova megyünk, például ha egy cég kimondottan kéri, hogy a székhelye, telephelye közelében szeretne segítséget nyújtani. De olyan is előfordult, hogy egy dolgozó azt kérte, a gyereke iskolájába menjünk, mert tudta, hogy elkél ott pár dolgos kéz.
Azért építjük az adatbázist, hogy az érdeklődő cégek számára meg tudjuk mondani milyen lehetőségek vannak annak függvényében, hogy hányan jönnének és mennyi a kapacitásuk.

 

Nyitottan fogadnak titeket az intézmények?

Mindig hangsúlyozzuk, amikor felvesszük egy helyszínnel a kapcsolatot, hogy attól, hogy felmérjük a feladatokat, még nem biztos, hogy már holnap tudunk jönni.
Ha pedig már ott tartunk, hogy kiválasztották őket, akkor általában az az első reakciójuk, hogy nem hiszik el. Végtelenül szerények és kedvesek, nekünk kell bátorítanunk őket, hogy mondják meg, mire van szükségük. Nem biztos, hogy minden belefér, de megpróbálunk mindent megtenni.
A fogadóhelyek nagyon-nagyon hálásak, voltunk olyan intézményben, ahol a bentlakók készítettek valami apróságot, máshol a gyerekek festettek a csapatnak, de olyan is előfordult, hogy az ebédszünetben a gyerekek énekeltek nekünk. Ezek maradandó élmények, amelyek sokat jelentenek a csapat számára.

seged-kezek3

Nemcsak falat festenek, növényeket is ültetnek

 

Ezután adja magát a kérdés: Hogyan találjátok meg a cégeket?

A személyes kapcsolaton keresztül. Az ügyfeleink nagy részével már régóta dolgozunk együtt, más projektjeinkben.

 

A cégeknek konkrét elképzelésük van arról, hogy mit szeretnének csinálni?

Inkább a típusát mondják meg. Például vannak, akik állatokkal szeretnének foglalkozni, vannak, akik kisgyerekekkel, de olyan is sok van, aki azt mondja, hogy mindegy, csak maradandó legyen. A takarítást általában kevesen választják, mert nem tartós. Ezzel szemben egy falfestés sokáig „kitart”. A helyszín is fontos szempont, hogy jól megközelíthető legyen, közel essen a munkahelyhez.
Én azt szeretem, ha nincs meghatározva, hogy hova mennének és milyen típusú munkát végeznének. Nekünk, mint profi csapatnak épp az a feladatunk, hogy egy jó programot szervezzünk elejétől a végéig, amivel minden fél elégedett lesz.

 

És itt visszatértünk a személyes kapcsolat és az ebből fakadó bizalom jelentőségéhez.

Igen. Mi ezt többek között úgy próbáljuk elnyerni, hogy előre tájékoztatjuk a cégeket a fogadóhelyről, küldünk képeket, vagy ha igénylik, egy rövid prezentáció során elmondjuk, hogy mi fog történni. Az előkészítés nekünk is fontos annak érdekében, hogy a csapat felkészülten érkezzen és valóban hatékony munkát tudjon végezni.

seged-kezek2

A Zöldövezet Társulás csapata gondoskodik a szükséges eszközökről is

 

Vannak visszatérő csapatok?

Igen, és ők azok, akik nem válogatnak, mert tudják, hogy ha velünk dolgoznak, akkor maradandó élményben lesz részük. Nekik is jó, hogy különböző helyeket ismernek meg: egyszer egy kórházba mennek, aztán egy idősek otthonába, majd egy gyermekotthonba.

 

Milyen szolgáltatásokat biztosítotok?

A védőruhától kezdve az étkezésen át az eszközökig mindent beszerzünk, odaszállítunk, szétosztunk. A Zöldövezet Társulás, zöld rendezvényszervezőként kiemelt figyelmet fordít arra, hogy a csapatépítésen szelektív hulladékgyűjtés történjen, repohárban adjuk a frissítőket és arra is gondot fordítunk, hogy a helyi piacról, pékségből szerezzük be az élelmiszereket. Ezzel támogatjuk a helyi gazdaságot.

 

A környezettudatos szemléletre nevelés alapértéketek, de kérdés, hogy mennyire vevők erre a cégek?

Változó. Az önkéntesek között van, aki nagyon érdeklődő, de olyan is akad, aki a munka hevében még az étkezésről is megfeledkezik.
A cégek, akikkel együtt dolgozunk, többnyire multinacionális vállalatok. Különösen a brit tulajdonosúakra igaz, hogy hozzák magukkal az önkéntesség és a jótékonykodás szellemiségét, tehát a nyitottság eleve megvan bennük.
Fontosnak tartom, hogy akikkel együtt dolgozunk, azoknál a mindennapi életbe is próbáljunk meg változást, „zöldülést” elérni. Volt, ahol bevezettük a szelektív hulladékgyűjtést az irodákban és ma már biológiailag lebomló poharakból isznak a büfében. A célunk az, hogy ne csak alkalomszerűen válasszák a fenntartható utat, hanem a mindennapjaikba is beépüljön. Ez számunkra is rengeteg plusz munkával jár, de közhasznú környezetvédelmi egyesületként ez a feladatunk.

 

Magyarországon régi probléma, hogy a civil és a vállalati szektor távolságot tart egymástól. Ugyanakkor az utóbbi években mintha elindult volna egyfajta közeledés. A civil szervezetek felismerték, hogy a működésük stabilitásához elengedhetetlen, hogy önfenntartóvá váljanak. Ezért olyan szolgáltatásokat is kínálnak, amelyekkel a cégeket célozzák meg. Nálatok a Segéd-Kezek ez a program?

Tény, hogy a programjaink csak akkor kivitelezhetők, ha erős lábakon állunk. Ezért mi sosem szégyelltük azt, hogy vannak olyan szolgáltatásaink, amelyekért pénzt kérünk. Ezeket azért végezzük, hogy állandó munkatársaink legyenek, mert a munkát csak csapatban tudjuk elvégezni. Sajnos Magyarországon normálisnak számít az, hogy egy jótékonysági szervezetnél mindenki másodállásban, vagy önkéntesként tevékenykedik.
Többen – például én is – dolgoztunk for-profit cégnél, ezért jól szót értünk velük, értjük a működésüket és az igényeiket. Mi egy olyan profi csapat vagyunk, akik egyrészt „aranyosak”, mert civilek, másrészt megállják a helyüket a piacon is, így egy multicég számára partnerek lehetünk. Nálunk nem PR szöveg az, hogy büszkék vagyunk a programra és jó szívvel ajánljuk!

 

Hogyan fér meg a többi projektetek és a Segéd-kezek egymással? Van elég kapacitásotok mindenre?

Tény, hogy több programunk fut egymással párhuzamosan, de eddig mindig meg tudtuk oldani, hogy egyszerre több helyszínen is helyt álljunk. A program megszervezése, az igények felmérése, a helyszín kiválasztása, az önkénteskedni vágyó kollégák toborzása viszont időigényes feladat, ezzel érdemes számolni.

Akinek felkeltettük az érdeklődését a Segéd-kezek iránt, az a honlapunkon keresztül megtalál minket!

 

 

Címkék: