Telefonnal a városért

Varga Judit
Szerző: · 2015-10-19 | 18:47· Fókusz

Egyre több olyan szatirikus rajz kering az interneten, amelyen az emberek fejüket lehajtva, a kezükben lévő okostelefont nyomogatják – míg közben elüti őket egy éppen szerelmes sms-t komponáló buszvezető. Bár a kép láttán mosolyra kerekedik a szánk – hiszen ilyen velünk sosem történhet, mi igenis figyelünk a forgalomra miközben Angry bird-öt játszunk – , a jelenség sajnos valós. Néhány város pedig mindezt a saját javára fordította!
 
 

Twitterrel a bűnözés ellen

 
A rendőrségi közösségi média oldalak célja elsősorban a lakosság tájékoztatása, illetve a lakosok bevonása a bűnmegelőzésbe. A gyorsan, sok emberhez eljutó információ hatékony eszköz lehet, és akár életeket is menthet például egy bombatámadás alkalmával. Számos kritika támadja azonban ezt a tevékenységét, rávilágítva az ebben rejlő lehetséges propagandára.
 
Baltimore az USA keleti partján található Maryland állam legnagyobb városa, amely az agglomerációval együtt 2,7 millió embernek ad otthont. Baltimore bűnözési rátája sokkal magasabb az amerikai átlagnál: az emberölések száma meghaladja az évi 200-at, de 1993-ban a 353-at is elérte. Idén leginkább egy Freddie Gray nevű afro-amerikai fiatal halála – és azt azt követő zavargások – kapcsán olvashattunk a városban folyó brutalitásról. (Aki szeretne többet megtudni arról, hogy mi folyik a város egy-egy negyedében, annak ajánljuk a Drót (The Wire) című sorozatot.)
 
A rendőrség számtalan dologgal próbálkozott a bűnözés visszaszorítására, ezek közül az egyik a bűncselekményekkel kapcsolatos hírek élő “közvetítése” a Twitteren. A Baltimore-i rendőrség oldalán a szöveges üzenetek mellett lefoglalt automata fegyverek, készpénz és kábítószerek fotója sem ritka, ugyanúgy, ahogy az azonosításra váró, vagy az éppen letartóztatott gyanúsítottak fotói sem.

Maratoni futás

Baltimore nincs egyedül a közösségi média erejének kihasználásában: Minnesotában az ittas vezetés csökkentésére használják a felületet, a floridai Naples-ben pedig a gyerekeknek szóló “biztonságban a vízben” videóktól kezdve a nem működő jelzőlámpákon keresztül szinte mindenre. Érdekesség, hogy Bostonban a 2011-es maratoni futáson történt bombatámadás közben 514%-kal nőtt a bostoni rendőrség Twitter csatornáját követők száma.
 
Rendőrségi Twitter profilokat számos angliai nagyvárosból, a Maldiv Köztársaságból és Skóciából is találunk, bár ez utóbbi nem tudósít bűncselekményekről. A Twitteren megtalálhatjuk néhány hazai rendőrség fiókját is: a Magyar Rendőrség oldal 2010-es létrehozása óta például 14 poszttal nyújtott tájékoztatást követőinek. A Kaposvári Rendőrség ennél valamivel aktívabb, azonban a profiljukban szereplő leírás (“A Kaposvári Rendőrség nem hivatalos hírei”) némi gyanakvásra adhat okot. A hazai Twitter felhasználók viszonylag alacsony száma magyarázatot adhat az alacsony aktivitásra.
 
A Twitter mellett a Facebook és a Youtube is a rendőrség szolgálatába állítható. A gyanúsítottak a Facebook-on elsősorban a nyilvános profilon megosztott fotók segítségével buknak le: egy megtörtént esetben például az ellopott ékszerekről posztolt büszkén az elkövető. A Youtube-on közzétett térfigyelő kamerás felvételek szintén sokszor vezetnek eredményre – például a rabló kilétét illető lakossági tippeken keresztül.

 

Vedd észre, tégy érte!

 
A fentiekben aktív kormányzati szervekről írtunk. Mi van azonban akkor, amikor úgy érezzük, a költségvetési szervek nem tesznek meg minden tőlük telhetőt?
 
A technológia akár olyan problémák megoldásában is segíthet, mint a köztéren szemünket zavaró lyukas kuka, vagy az a fránya kátyú, amely minden reggel megrengeti az autót.
A ma már négy városban működő Járókelő.hu oldalon bejelenthetjük a minket zavaró köztéri problémákat, amiket a kezdeményezés mögött álló önkéntes csapat továbbít az illetékes hivataloknak. A bejelentést és az önkormányzat válaszát egyaránt nyomon követhetjük az oldalon: a cikk írásakor 4068 probléma került megoldásra e csatorna segítségével.

Járókelő.hu

A hazai oldalhoz hasonlóan működik a brit FixMyStreet, egy ingyenesen használható szoftver, amely csoportokat ösztönöz arra, hogy a mindennapos bosszankodás helyett maguk oldják meg az őket zavaró ügyeket.
 
A Járókelő.hu hozzásegít minket ahhoz, hogy aktív városfejlesztőkké váljunk és kézzel fogható eszközökkel segítsük élhetőbbé tenni a lakhelyünket. Ráadásul mindezt társadalmilag érzékeny módon teszik, hiszen a csapat kijelentette: nem szeretnének hozzájárulni a szociális feszültségek elmélyítéséhez Magyarországon. Arra kérik a felhasználókat, hogy amennyiben hajléktalanokkal kapcsolatos bejelentést küldenek, tegyenek is fel javaslatokat a megoldás elősegítésére az illetékeseknek.
 

Más szemével

 
Fényképeken keresztül pedig nemcsak a kifakult zebrára hívhatjuk fel a figyelmet, hanem a városban lakókra is. Londonban egy civil szervezet 100 fényképezőgépet osztott ki hajléktalanoknak, hogy az ő szemükkel ismerhessék meg a várost. A kiosztott kamerák közül 90-et kaptak vissza a szervezők, és a beküldött fotókból a kiállítás mellett naptár készült, amelynek árusításából több mint £12.000 bevételhez jutottak a művészek.

Legközelebb, amikor zavar az okos kütyük állandó csörgése, rázkódása, és a lemerülést jelző hang, gondolj arra: a kezedben egy varázspálcát tartasz, amivel élhetőbbé teheted a városod saját magad és mások számára egyaránt! 

Címkék: ,