Úszó szemétszigetek

ReCity Magazin
Szerző: · 2016-07-19 | 14:59· Ki

Nyáron a hírek leginkább arról szólnak, hogyan tudunk védekezni a leégés, a káros napsugarak ellen. Arról kevesebb szó esik, hogyan tudunk a nyaralás alatt is környezettudatosak maradni. 


A tengerben úszó hulladékok 80 százaléka – aminek mindössze 15 százaléka marad a vízfelszínen – szárazföldi tevékenységből származik.
10 millió tonna hulladék évente a tengerekben… ez elképesztően magas szám!
A leggyakoribb hulladékfajta, amit a nyaralók maguk után hagynak a vízben vagy a vízparton, a műanyag. Palackok, zacskók, halászhálók és egyéb nyaraláshoz tartozó műanyag kellékek. Ezzel a hulladéktípussal az legnagyobb baj, hogy a szerves anyagokkal ellentétben nem bomlanak le. A napfény, a sós víz és a hullámok csupán apró darabokra szedi őket egy idő után, a tengeráramlatok pedig összesodorják őket nagyobb foltokba. A legnagyobb ilyen “szemét folt” a Csendes-óceánon található: 3,5 millió tonnányi műanyag hulladékból áll.

A víz szennyezettsége mellett ezek az apró, mikroszkopikus méretű darabok komoly fenyegetést jelentenek a tengeri élőlények számára, amelyek élelemnek hiszik és elfogyasztják ezeket, viszont megemészteni nem tudják, ezért elpusztulnak tőlük. Az Algalita kimutatása szerint a bálna és delfin fajok 40%-a, míg a tengeri teknősök és tengeri madárfajok 36%-a fogyasztott már tengeri hulladékot.
A másik veszélyforrás az állatok tekintetében, hogy könnyen beleakadnak ezekbe a műanyag hulladékokba, ami szintén a pusztulásukhoz vezethet.
A tengeri hulladéknak csak a 15%-a marad a víztestben, 70%-uk a tengerfenékre süllyed, derül ki az UNEP kimutatásából.

Great-Garbage-Patch

 

 

Megoldás: megelőzés

 

A megelőzés a szárazföldön kezdődik, erre is szeretné felhívni a figyelmet a Médiaunió 2016-os „Nem nehéz…” kampánya, aminek a fő célja az emberek figyelmének felhívása arra, hogy mindenkinek egyéni felelőssége a környezet védelme.

Néhány tipp, hogy mit tudunk tenni a környezetünk megóvásáért a nyaralás alatt:

  1. Nyaraláskor is gyűjtsd szelektíven a hulladékot!
  2. Kerüld a felesleges dolgok vásárlását!
  3. Ha mégis veszel valamit, ügyelj rá, hogy hosszú élettartamú legyen és ne legyen túlcsomagolva!
  4. A pihenés alatt is figyelj oda arra, hogy ne maradjanak bedugva feleslegesen a töltők, elektromos eszközök.

„A Föld létezik néhány milliárd éve és még fog is. De az emberek nem lesznek rajta, ha tönkreteszik a környezetüket és nem lesz tiszta víz és levegő. Nekem ezért nem nagy áldozat 50 plusz lépést tenni a szelektív kukáig vagy előre gondolkodni” – mondta Geszti Péter, a Médiaunió elnökségi tagja.

 

Címkék: