Utolsó esély! – Elkezdődött a COP21

Búza Viktória
Szerző: · 2015-11-30 | 15:48· Fókusz

November 30-tól december 11-ig Párizsban kerül megrendezésre az ENSZ 21. klímakonferenciája (Conference of Parties, COP21) melynek célja egy új globális klímavédelmi egyezmény elfogadása annak érdekében, hogy a Föld átlaghőmérséklet-emelkedése ne érje el a 2°C-t (az ipari forradalom előttihez képest). A tudósok szerint ez a 2°C-os határ az, amíg a negatív folyamatok még visszafordíthatók.

A szakértők szerint minden eddigi klímacsúcsnál nagyobb az esély, hogy sikerül a résztvevő országoknak egyezségre jutniuk. Eközben a környezetvédelmi szervezetek világszerte megmozdulásokat tartanak, hogy nyomatékosítsák a találkozó jelentőségét és felhívják a figyelmet, hogy a klímaváltozás ellen mindannyiunknak cselekednünk kell.
A konferencián 195 ország képviselteti magát, politikusok, szakértők, civilek, üzletemberek mind-mind Párizsba gyűlnek, mert (végre) egyértelművé vált minden iparág szereplőjének, hogy szavak helyett tettekre van szükség. A klímaváltozás hatását ma már mindenki a bőrén érzi, hiszen a nyarak egyre forróbbak, a telek pedig enyhébbek, és nem ritkák a heves zivatarok és a szokatlanul erős széllökések sem. Mióta hivatalos feljegyzések vannak (kb. 135 éve) a tavalyi, 2014-es év volt a legmelegebb, de az eddigi mérések alapján nagyon valószínű, hogy az idei év megelőzi majd.

Aszály

Mit veszíthetünk?

Gyakorlatilag mindent. Ha nem változtatunk semmin, a legpesszimistább forgatókönyv szerint az évszázad végére a Föld átlaghőmérséklete eléri a közel 4°C-os emelkedést, ami végzetes lenne ma ismert világunk számára. A sarki jégsapkák megolvadnak, a tengeráramlatok iránya megváltozik, a metánkibocsátás nő, a Föld elsivatagosodik. Talán ez az utolsó lehetőség, hogy az országok összefogjanak és közösen tegyék meg a szükséges lépéseket.
 


Közös célok

A COP21 előtti években az ENSZ szakértői 17 fenntartható fejlesztési célt (Sustainable Development Goals – SDG) jelöltek meg, a szegénység felszámolásától, a nemek közti egyenlőségen át, a béke megteremtéséig (ezek a cikk végén olvashatók), melyeket minden országnak el kell(ene) fogadnia. Némelyik nem feltétlenül egyértelműen kapcsolódik a klímaváltozáshoz, de mivel a probléma rendkívül összetett (környezeti, gazdasági, társadalmi aspektusa is van), ezért rendszerszintű megoldást kíván.
A megegyezést várhatóan nehezíti, hogy a kötelezettségvállalás mértéke országonként eltérő lesz (ahogy ez az eddigi eredménytelen klímakonferenciákon is kitűnt). Amíg egyes országok a mindenkire egyaránt kötelező érvényű nem teljesítés esetén szankciók kiszabását tartják célravezetőnek, addig mások úgy vélekednek, hogy a mai, rohamosan változó világban egy merev elvárás rövid időn belül elévül, ezért ők egy rugalmas rendszer kialakítását szorgalmazzák.

A széndioxid-kibocsátás rangsorát ma Kína vezeti, őt az USA követi. A két ország már szeptemberben közös közleményt adott ki, melyben ígéretet tettek kibocsátásuk jelentős mértékű csökkentésére. További 148 ország már szintén tett vállalásokat az üvegházhatású gázok mérséklése érdekében, de ez sajnos még közel sem elég a 2°C-os átlaghőmérséklet-emelkedés elkerüléséhez.
 

Szmog Pekingben


Lemaradók támogatása

Az évszázad egyik legfontosabb találkozójának másik fő célja egy 100 millió dolláros alap létrehozása, melyből a fejlődő országokat támogatnák, azokat a gazdaságilag és szociálisan is instabil országokat, ahol az éghajlatváltozás elleni küzdelem jelenleg nem prioritás.
Ezáltal az első és egyik legfontosabb SDG cél, azaz a szegénység minden formájának felszámolása 2030-ig is elérhetővé vál(hat)na.

„A kormányoknak egy új nézőpontot kell magukévá tenni a fenntartható fejlődésről, ami ötvözi a gazdasági fejlődést, a társadalmi beilleszkedést és a környezeti fenntarthatóságot.”
(Jeffrey Sachs)

Ez a koncepció szükséges ahhoz, hogy a jövőnket (és utódainkét) biztonságban tudhassuk, ezért a következő közel két héten nagyon sok, talán az egész világunk jövője múlik!

COP21, Párizs

Fenntartható Fejlesztési Célok (SDG):

1. Véget vetni mindenhol a szegénység összes formájának.
2. Véget vetni az éhínségnek, elérni az élelmiszer-biztonságot, fejleszteni az élelmezést és előmozdítani a fenntartható mezőgazdaságot.
3. Biztosítani az egészséges életet és előmozdítani a jólétet mindenki számára minden korosztályban.
4. Biztosítani az átfogó és igazságos minőségi oktatást és előmozdítani az egész életen át tartó tanulási lehetőségeket mindenki számára.
5. Megvalósítani a nemek közötti egyenlőséget, valamint segíteni minden nő és lány felemelkedését.
6. Biztosítani a fenntartható vízgazdálkodást, valamint a vízhez és közegészségügyhöz való hozzáférést mindenki számára.
7. Biztosítani a megfizethető, megbízható, fenntartható és modern energiát mindenki számára.
8. Előmozdítani a hosszantartó, átfogó és fenntartható gazdasági növekedést, a teljes és eredményes foglalkoztatást, valamint méltó munkát mindenki számára.
9. Alkalmazkodó infrastruktúrát építeni, előmozdítani az átfogó és fenntartható iparosodást, valamint elősegíteni az innovációt.
10. Csökkenteni az országokon belüli és országok közötti egyenlőtlenségeket.
11. A városokat és emberi településeket befogadóvá, biztonságossá, alkalmazkodóvá és fenntarthatóvá tenni.
12. Biztosítani a fenntartható fogyasztási és termelési szokásokat.
13. Sürgősen cselekedni a klímaváltozás és hatásai leküzdése érdekében.
14. A fenntartható fejlődés érdekében megőrizni és fenntarthatóan használni az óceánokat, tengereket és tengeri erőforrásokat.
15. Védeni, visszaállítani és előmozdítani a földi ökoszisztémák fenntartható használatát, fenntarthatóan kezelni az erdőket, leküzdeni az elsivatagosodást, valamint megfékezni és visszafordítani a talaj degradációját és a biodiverzitás csökkenését.
16. A fenntartható fejlődés érdekében előmozdítani a békés és befogadó társadalmakat, biztosítani a mindenki számára elérhető igazságszolgáltatást és minden szinten hatékony, felelősségre vonható és befogadó intézményeket létrehozni.
17. Megerősíteni a végrehajtás módjait és feléleszteni a fenntartható fejlődés globális partnerségét.

Címkék: , ,