A Város vs. természet kiállításon jártunk

Doró Viki
Szerző: · 2018-07-08 | 14:51· Ökoszalon

A Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria neve ellenére nemcsak a gyerekeket és fiatalokat várja kiállításaival, hanem szüleiket is. Az augusztus 24-ig megtekinthető Város vs. természet kiállításuk kimondottan a városlakókat célozza meg, az elgondolkodtatás szándékával.
A galéria vezetőjével és a kiállítás kurátorával, Kaposi Dorkával beszélgettünk.

 

Mióta látogatható és mi a fő profilja a Deák 17 Galériának?

A Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria 3,5 éve működik, december 17-én ünnepli a születésnapját. Nevét pedig onnan kapta, hogy a Deák Ferenc utca 17. szám alatt, az 1. emeleten található. Elsődlegesen gyerekeknek és fiataloknak (3-23 év között) szóló kiállításokat rendezünk. Ezek általában kétfélék: egyrészt kortárs művészeti anyagok, másrészt gyerekek, illetve fiatalok munkáiból állók.

A galériát a Fővárosi Önkormányzat tartja fenn és úgy működik, mint egy meghosszabbított iskola. Iskolán kívüli programokat szervezünk, amiből igen nagy a kínálatunk: lehet múzeumpedagógiai foglalkozás, nyári tábor, irodalmi könyvbemutató, filmvetítés, zenei rendezvény.
Mindezeken felül pályázatokat is írunk ki, amelyek lehetőséget adnak az ezeken kiemelkedően teljesítőknek, hogy a galériában bemutathassák alkotásaikat. Jelenleg Artit lehet megtervezni, aki a Deák 17 kabalafigurája lesz. Ennek a pályázatnak a leadási határideje július 31.

deak17_10o

Kaposi Dorka, a Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galéria vezetője

 

Budapest szívében van a galéria. Miként jelenik meg a város a programjaitokban?

A város téma már többször megjelent a galéria életében. Például volt olyan, amikor Budapestet gyerekszemmel közelítettük meg: miként jelenik meg Budapest város kortárs gyerek illusztrátorok munkáiban. De a „Miénk a város” kortárs művészeti kiállítás is ide sorolható, csakúgy, mint a Budapest hangjai címmel gyerekeknek meghirdetett videópályázatunk. Ezek mellett városfestészettel, azaz street art-tal, urban art-tal is foglalkoztunk. Sokféleképpen körbejártuk már a várost, az idei nyár pedig a város és a természet kapcsolatáról szól. Kortárs alkotók munkáiból összeállított kiállításunk augusztus 24-ig tekinthető meg.

 

A környezettudatosság mennyire kap helyet a galéria életében?

A környezettudatosságra nevelés nemcsak a kiállítások, pályázatok vonatkozásában érhető tetten, hanem a foglalkozásokon, művészeti táborokban is. Ezt a vonalat 3 éve kezdtük makettkészítéssel, adott budapesti helyszínekről. A Margitszigetet, a Városligetet, majd a Feneketlen-tó és környékét kellett elkészíteniük újrahasznosított anyagból a táborozó gyerekeknek. Végül ez egy megújuló energiákat felhasználó makettezésben csúcsosodott ki. Megismerték a napenergia, szélenergia, vízenergia, geotermikus energia működési elvét, amiben egy földrajz-rajz szakos művész tanár volt segítségünkre.
Ezek a táborok 10-14 év közötti gyerekeknek szólnak.

 

Ami egy nehezen megszólítható korcsoport.

Igen, mi is ezt tapasztaljuk. Például 10 éves kortól az örömrajzolás, ami korábban megvolt, teljesen elveszik. A gyerekeket komplexebb dolgok kezdik érdekelni, ezért mi is inkább a tárgyalkotás, makettezés felé tereljük őket.

 

Idén nyáron is lesz táborotok?

Igen, az említett megújuló energiás-makettes tábort idén is folytatjuk, 6 héten keresztül lesznek nyári táborok itt a galériában. Emellett idén rovarhoteleket is fogunk építeni. Azonban fontos hangsúlyoznom, hogy nem vagyunk erdészek, nem enyvvel fogjuk összekötni a különböző elemeket. Ez esetben is inkább az elv a lényeg, hogy a gyerekek megismerjék a rovarhotel működését és az iskolai ismereteik bővüljenek. Visszamegyünk a Margitszigetre és a rovarhoteleket ott fogjuk felállítani, amiben a Főkert lesz segítségünkre, velük működünk együtt.

 

Csak budapesti iskolákkal álltok kapcsolatban?

A pályázatok révén nagyon sok vidéki iskolát is megszólítunk. De tény, hogy a múzeumpedagógiai foglalkozásra elsődlegesen Budapestről és agglomerációjából érkeznek az osztályok.

 

Hogyan vehetik fel veletek a kapcsolatot a pedagógusok?

Van egy pedagógus listánk, amire a weboldalunkon keresztül lehet feliratkozni. Ide rendszeresen küldünk ki hírlevelet az aktuális kiállításunkról, illetve a hozzá kapcsolódó foglalkozásokról. A foglalkozásokat mindig két korosztályra – általános- és középiskolásokra – írjuk ki. Az a tapasztalatunk, hogy óvodásokat ezekre nem hoznak el, ezért őket egy másik programmal igyekszünk megszólítani.
A pedagógusnak kell bejelentkeznie, de mivel ingyenesek a foglalkozások és a táborok is, ezt időben kell megtennie, mert nagyon gyorsan betelnek az időpontok. Az ingyenességet a Főváros biztosítja, mert fontosnak tartja a felelős, környezettudatos városlakók nevelését.

A galéria különlegessége, hogy a környezetvédelmet az alkotóművészettel kombinálja.

 

Mi a Város vs. természet kiállítás kurátori koncepciója?

Fontos válogatási szempontom volt, hogy az alkotásokon ne szerepeljenek emberek, emiatt a látogatónak bele kell helyezkednie a helyzetbe és választhat, hogy az adott felvetések, kérdések mentén, milyen irányba megy tovább.
A kiállítás középpontjában van leginkább jelen az ember Szabó Klára Petra művein. Ezek dobozok, amelyeken a művész is látszik. Olyan lencsét alkalmaz, amivel más-más nézetből másként jelenik meg (néha kinyitja, néha becsukja a szemét).

_DSC1017

Szabó Klára Petra alkotása

Herbert Anikó Boldogsághelyek című akvarell művei a városi életmód negatív elvi kérdéseit ábrázolják. A sorozat darabjaiban a kartonra, mint anyagra építkezik, amely a trash kultúrán túl, a szelektív hulladékgyűjtés jelentőségére, de a hajléktalanok otthonára is visszautal. Képein a karton keret ebben a városi közegben lévő, gyökeret vert, szó szerint talajt fogott emberek testrészeit vizsgálja.

Herbert Anikó

Herbert Anikó akvarellje

A kiállítás logikai sorrendjében haladva először az elmúlást látjuk, hogy mi lesz akkor, ha a természetet elnyomjuk és az emiatt elpusztul. Két művész foglalkozik ezzel a témával: Énzsöly Kinga videómunkája és Gosztola Kitti metszetei. Utóbbiak olyan valóban létező fákról készültek, amelyek valamilyen okból sérültek és lassú kihalásra ítéltettek. A muzealitás érzetet az is erősíti, hogy a rajzot abból a fafajból készült keretbe helyezte, amit ábrázol, és egy-egy réztáblával jelölte, mintha vitrinben lennének a múlt emlékeiként.

IMG_7974

Gosztola Kitti metszete

A lassú haldoklás egyfajta együttélésről is szólhat. Tranker Kata munkái kisplasztikáknak tekinthetők. Egy-egy fűzfát mutat be, ami például egy villanyoszlopra tekeredve, azt benőve él vele együtt, alkalmazkodva a városi feltételekhez.

_DSC0961

Tranker Kata kisplasztikája

Tovább haladva egy vegyes technikával (rézmetszet és akvarell) készült üvegházat láthatunk, amit a Füvészkertről készített Énzsöly Kinga. Itt is egy olyan együttműködést láthatunk a város és a természet között, ami egy működőképes együttélés.

Enzsoly Kinga Uveghaz

Énzsöly Kinga: Üvegház

A galéria bal oldalán, a kiszáradás ellentéte: a túlburjánzás látható. Bartha Máté fotósorozata Indiában készült, amiből szintén kiválogattam azokat a képeket, amelyeken nincsenek emberek, és ahol a növények újra birtokba vették a városi tereket.

A sarokban felépült lebegő város – amit az alkotó, Kerekes Gábor tárgy-kollázsként aposztrofált – is ázsiai vonatkozású. Hanami a címe, ami cseresznyevirágzást jelent japánul. És ha már korábban szóba került az újrahasznosítás, akkor érdemes közelebbről is megnézni ezt az installációt: itt minden hulladékból készült. Kétdimenziós kollázsokat készített és azokból helyben lett egy 3 dimenziós, majdnem körbejárható utópisztikus alkotást.

IMG_7977

Kerekes Gábor: Lebegő város

Hatházi László nagy méretű festményei egy-egy kirakatról készültek.

IMG_7981

Hatházi László festménye

Boros Mátyás grafikasorozata az ellentétekre épül. A zöld növényzet, ami túlnőhet rajtunk, vagy akár csapdába is ejthet, vagy az eredeti funkciót elveheti.

_DSC1008

Boros Mátyás sorozata

A negativizmus után a kiállítás végpontja tudatosan pozitív kicsengésű. Ez Kállai Márton közösségi kertekről készült fotósorozata, ahol végül az ember-természet-város egyensúlyban van. Marci több évszakban több közösségi kertet örökített meg 1 év leforgása alatt.

IMG_7984

Kállai Márton képei budapesti közösségi kertekről

 

Kimondottan örülök annak, hogy eddig bárki tartott tárlatvezetést, mindig mást emelt ki. Hiszen, ha ennyi olvasata van egy kiállításnak, akkor az azt jelenti, hogy jól működik és elérte a célját.

A kiállítás a Deák 17 Galéria oldalán: http://www.deak17galeria.hu/kiallitasok/varos-vs-termeszet
A kiállítás facebook eseménye: https://www.facebook.com/events/810187515844601/

A Város vs. természet kiállítás augusztus 24-ig tekinthető meg (július 28. és augusztus 12. között nem látogatható, mert ebben az időszakban a galéria ZÁRVA lesz) hétfőtől péntekig 10.00-18.00 között, a Deák 17 Gyermek és Ifjúsági Művészeti Galériában (Deák Ferenc utca 17., 1. emelet).  

 

Címkék: , ,