Versenyben az európai környezetvédelmi díjakért

ReCity Magazin
Szerző: · 2016-05-02 | 09:01· Etikus üzlet

Az Európai Unió Üzleti Díjak a Környezetvédelemért pályázatán Magyarország 2002 óta vesz részt. A pályázók 4 kategóriában indulhatnak: környezeti menedzsment, eljárás, termék és szolgáltatás, nemzetközi üzleti együttműködés a fenntartható fejlődésért, illetve a biodiverzitás védelme alkategóriában. 2016-ban 6 magyar cég méretteti meg magát az európai mezőnyben!

 

Az EU szabályzata szerint csak olyan cég vehet részt a versengésben, amely valamely kategóriában egy országosan meghirdetett pályázat során már díjat nyert és amelyet az Országzsűri (HEA –Hungarian Jury for the EU Environmental Awards) jelöl.

A HEA tagjai: Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége, KÖVET Egyesület a Fenntartható Gazdálkodásért, Hungarian Business Leaders Forum (HBLF), Magyar Innovációs Szövetség, Corvinus Egyetem – Tisztább Termelés Magyarországi Központja.

Az eddigi legnagyobb sikert a DENSO Magyarország Kft. nyerte el 2004-ben, amikor megnyerte a Környezeti menedzsment kategóriát. 2006-ban pedig a GE Lightning Zrt. a kiemeltek közt szerepelt.

 

2016-os magyar jelöltek

 

Az idei év újdonsága, hogy a Környezeti menedzsment kategórián belül külön kezelik a mikro- és kisvállalkozásokat. Ezek közt pályázik a Katica Tanya Élményközpont, amelynek missziója, hogy a hozzá érkező látogatók ökológiai lábnyoma kisebb legyen, mintha otthon maradtak vagy máshova mentek volna.

A közép- és nagyvállalat alkategóriában a Legrand Zrt. és a MOL Petrolkémia Zrt. képviseli hazánkat.

A közel 500 főt alkalmazó Legrand Zrt. jogelődjei révén lassan 100 éve van jelen a magyarországi piacon. A vállalat vezetése tudja, hogy óriási a felelőssége a munkavállalók, a társadalom és környezet iránt. Álláspontjuk az, hogy elsősorban nem beszélni kell a hiteles és felelős működésről, hanem sokat és folyamatosan tenni azért, hogy ez a szellemiség a gyakorlatban is érvényesüljön. Pályázatukban röviden összefoglalták környezetvédelmi programjuk legjelentősebb eseményeit, többek között az Ökopoly versenyt, a „Két kerékkel egészségesebb” kerékpáros napot, szemétgyűjtési és parkosító megmozdulásaikat.

A MOL Petrolkémia Zrt. (volt Tiszai Vegyi Kombinát, TVK) az ország egyik legnagyobb vegyipari komplexuma és egyetlen poliolefin gyártója. A vegyipar területén tevékenykedő vállalatként működésük jelentős környezeti hatásokkal jár, amelyet különböző energiahatékonyságra irányuló intézkedések megvalósításával igyekeznek csökkenteni. Közülük kiemelendő a két olefin üzemük között 2014-ben megépült összekötő vezeték, amely által éves szinten kb. 18.000 tonnával csökkent a CO2 kibocsátásuk.

Európai Környezetvédelmi Díj

Az Üzleti Díjak a Környezetvédelemért verseny magyar jelöltjei

Három pályázó vesz részt a Termékek a Fenntartható fejlődéséért kategóriában: az AKUSZTIKA Mérnöki Iroda Kft., az EPCOS Kft. és a WATERSCOPE International Zrt.

Az AKUSZTIKA Mérnöki Iroda Kft. egy könnyen, gyorsan (lego szerűen) összeállítható speciális zajvédő falat fejlesztett hulladék gumiabroncs újrahasznosításával.

A szombathelyi EPCOS versenyre nevezett innovációjának köszönhetően az új generációs alumínium elektrolit kondenzátor akár nyolcezer órás folyamatos működést és élettartamot garantál, és az eddigieknél jelentősen kedvezőbb energiahatékonysági és környezetterhelési tulajdonságokkal rendelkezik. Ezt a kondenzátort elsősorban szolár rendszerekben, illetve szolár inverterekhez használják.

A WATERSCOPE International Zrt. fejlesztése a hazai víztisztítási módszerek energiaigényének és vízfelhasználásának csökkentésére irányul. Mivel az ÁNTSZ, a helyi szervek és a technológia is megköveteli a folyamatos fertőtlenítést, ezért jelenleg úgynevezett technológiai megelőzéssel, időpontra adottan történik meg a fertőtlenítés, illetve az ezzel kapcsolatos mosatás. A WaterScope egy olyan berendezés, amely a szűrőkön megjelenő mikroszkopikus méretű élő szervezetek azonosítására és az egyedek megszámlálására alkalmas, így kialakítható egy állapot alapú karbantartás, ami a fertőtlenítési folyamat mennyiségének csökkentését eredményezi.

 

Az európai versengőket a HEA oklevelekkel ismerte el 2016. április 28-án, amelyeket Zupkó Gábor, az Európai Bizottság Magyarországi Képviseletének vezetője adott át az Európa Pontban.

Sok sikert kívánunk a pályázók európai szerepléséhez!

 

Címkék: , ,