Világító alga – A szépséges szennyeződés

Megyeri Nóra
Szerző: · 2015-11-03 | 15:29· Hegyen-völgyön

Matsu éjszaka kék fényben világító tengerpartja vonzza a turistákat. A szigetcsoport, amely Tajvantól északra, Kína keleti partjánál található, a biolumineszcens algák virágzásának köszönheti, hogy népszerű turisztikai célponttá vált az elmúlt években. Sajnálatos módon a varázslatos látvány hátterében környezetszennyezés áll.
 

2012 óta zajlik algavirágzás a Matsu-szigetek vizeiben, mely algák az úgynevezett Dinoflagellaták (Páncélos ostorosok) altörzsébe tartoznak. Az egyébként gazdaságilag elmaradott helyzetben lévő szigetnek jelentős bevételi forrást biztosítanak az idelátogató utazók és igen gyorsan a helyi kultúra szimbólumává vált a kéken fénylő víz.
 
A foszforeszkáló planktonok természetesen a turisták mellett a kutatók figyelmét is felkeltették. Az algák virágzásának gyakorisága, időtartama és relatív intenzitása közvetlenül a tápanyag szennyeződésnek tulajdonítható. Kutatási eredmények azt támasztják alá, hogy a fokozott alga aktivitás oka Kína környezetszennyezése és a globális felmelegedés.

Matsu
Matsu tengerpartja

A Dinoflagellaták minden vízi ökoszisztémában megtalálhatóak, két típusuk van: 90%-uk fitoplankton autotrófok és csak kisebb arányban jelennek meg heterotróf algák. Az előbbiek a szerves tápláléklánc alapját képzik, fotoszintézissel kötik meg az energiát és szinte minden más élőlény energiabevitele tőlük függ – amellett, hogy a légköri oxigén túlnyomó részét is ezek a szervezetek biztosítják a Földön.
Azonban Matsu partjainál többségben a heterotróf életmódot folytató ostoros állatka – Noctiluca Scintillans – él, mely vörös pigmentet termel és a vízben élő organizmusokkal táplálkozik.
Az alkonyatkor gyönyörű vízfelszíni ostoros állatka csoportok, életformájukból fakadóan ammóniát termelnek, így megemelik a tenger ammónium tartalmát is – ez normális esetben csak meleg tropikus tengervízben fordul elő. Itt viszont a heterotróf algák együttlebegve több tonna szeméttel és ipari hulladékkal pusztító hatással vannak a tengeri életre és fenyegetést jelentenek az emberi egészségre is. Az éjszaka vonzó kék színben pompázó Noctiluca Scintillans napközben a tenger vízét sötétpirosra festi, ezzel nemcsak a tengeri életet pusztítja, hanem allergiás reakciókat válthat ki az emberekben is.
 
A biolumineszcencia azt jelenti, hogy az élőlényben lezajló valamely kémiai reakció foton (fény) kibocsátással jár.

 
A Kínából érkező szennyeződés nem állítható meg – legalábbis Matsu-szigetek vezetése azt képtelen befolyásolni – , ezenfelül a gazdasági fejlődéshez a szigetnek szüksége van az élénk turizmusra.
A helyzethez alkalmazkodó megoldást keresett Island Chen, aki multidiszciplináris tervezőnek tanult a Tajvan Iparművészeti Egyetemen. Igyekezett figyelembe venni minden körülményt, majd megalkotta a Kék Szigetet.

Kék Sziget installáció

A Kék Sziget egy bio-digitális installáció, amelyben Chen egy zárt környezetben építette fel a tengeri ökoszisztémát, utánozva a Dinoflagellaták eredeti életkörülményeit. Táplálékuk mezőgazdasági hulladék, a szerkezet tetején pedig Fresnel-lencse biztosítja, hogy a fotoszintézishez szükséges energiából nagy mennyiség érkezzen a rendszerbe.
Célja, hogy rádöbbentse az embereket, hogy az algákat inkább szennyeződésnek kellene tekinteni, mintsem szépségnek – legalábbis természetes körülmények között. A Kék Sziget installációban viszont megtekinthetőek a világító algák – környezeti károkozás nélkül.

 

 

Címkék: , ,