Zöldköltészet – Az Erdei Költők estje

Doró Viki
Szerző: · 2016-10-27 | 11:19· Ökoszalon

Életünk minden területére kihat a természet – emberi tevékenység miatti – változása. Épp ezért minden lehetséges módon fel kell hívnunk a figyelmet közös értékeink: a fák, a folyóvizek, az állatok védelmére. A költészetben mindig is ihletadó volt a természet szépsége, ezért a megóvása is egyre hangsúlyosabb szerepet kap.
Maja Klarić horvát költőnő és Weiner Sennyey Tibor magyar költő közös estje a Petőfi Irodalmi Múzeumban.

 

Kik azok az Erdei Költők?

Az Erdei Költők (Šumski pjesnici/Wood Poets), azok a költők, akiknek fontosak a természet értékei – a fák, a tenger, a bolygó, ahol élünk – és ezek védelme.

A 2016. október 28-ai felolvasóest egyik résztvevője az Erdei Költők néven 5 évvel ezelőtt elindított felolvasóestek ötletgazdája, Maja Klarić költőnő.

Maja Klarić 1985-ben született a horvátországi Šibenikben. Költő, író, utazó. Számos antológiában, folyóiratban jelentek meg versei, írásai, három kötetet publikált eddig, rengeteget utazott, továbbá az isztriai Erdei Költők találkozók főszervezője.

 

Az est másik résztvevője, Weiner Sennyey Tibor, aki tagja az Erdei Költők társaságának is.

Weiner Sennyey Tibor 1981-ben született Egerben. Költő, író, filológus, utazó, a DRÓT főszerkesztője. Kilenc könyv, számos dráma szerzője, Békássy Ferenc életének és írásainak kutatója. Szentendrén él.

 

Az Erdei Költők 2016-ban hatodik alkalommal találkoztak a csodálatos isztriai művészváros, Grožnjan melletti erdőben, egy vízesés mellett.

“Az éves találkozókon horvát, szlovén, szerb, olasz, angol, indiai, ír, magyar költők gyűlnek össze és olvasnak fel saját nyelvükön (angol és horvát fordítók segítségével) verseket, amelyek a jelen problémáiról, a környezetről, a természetről, a lélek és szellem jelenlegi állapotáról szólnak” – írja az Erdei Költőkről Weiner Sennyey Tibor a Zöldköltészet felolvasóest Facebook eseményénél.

zoldkolteszet2

 

A versekben “például tiltakoztunk a fúrótornyok építése ellen az Adriai-tengeren, a Kvarner-öbölben, ami aztán – eddig – nem is valósult meg. A lényege ezeknek a találkozóknak mégis az volt, hogy más szinten, mint a napi hírek, mint a napi politika, de tudjunk egymásról, ismerjük egymást, mert egyetlen bolygón élünk. Egy-egy vers, amit felolvastunk, mindig a kölcsönös megismerést is szolgálta. Végül idén megjelent egy kicsiny antológia, amit a pénteki estünkön a Petőfi Irodalmi Múzeumban most Magyarországon is bemutatunk.”

 

Könyvtár az erdőben?

2013-ban a Grožnjan melletti erdőben megnyílt a világ legkisebb könyvtára, melynek lényege, hogy az arra kirándulók szabadon elvihetnek és bele is rakhatnak könyveket.

“A költészet így nem csak könyvekben jelenik meg a természet és az ember alkotta világ határán, hanem mintegy a kölcsönös bizalmat is erősíti. Vagyis az Erdei Költők Könyvtára meditációs tárgy, amely “elvihetsz és adhatsz is” jellegével, egyfajta társadalmi kísérlet részévé válik, amikor is a jelenséggel találkozó olvasók a kölcsönös bizalom, a megértés, az önzetlen adakozás nemes lehetőségein tűnődhetnek el. Ez a háttere és a lényege a “zöldköltészetnek” – írja Weiner Sennyey.

Az Erdei Költők könyvtárának magyarországi “fiókját”, 2016 október 29-én nyitják meg Szentendrén, a Kada-csúcson, a Pilis kapujában. A könyvtárat Mindák Gergely képzőművész készíti és ingyenesen használható mindenki számára.

 

Felolvasóest:

Petőfi Irodalmi Múzeum (1053 Bp., Károlyi u. 16.)
2016. október 28. péntek, 18:00

A költőkkel beszélget Petneházi Gábor, irodalomtörténész, a DRÓT szerkesztője.

 

Könyvtáravató:

Szentendre, Kada-csúcs
2016. október 29. szombat, 15:30

Aki teheti, hozzon magával egy verseskötetet, ezzel bővítve a könyvtár állományát!

 

Az Erdei Költők és a szervezők mindkét eseményre szeretettel várják az irodalom- és természetkedvelő érdeklődőket!

 

Címkék: ,