3 nap, 35 ezer műanyag palack

ReCity Magazin
Szerző: · 2019-03-07 | 19:00· Hegyen-völgyön

Az idei év első nagyszabású ártéri hulladékmentesítő akcióján 35.000 műanyag palackot gyűjtött össze a PET Kupa csapata a Felső-Tiszán. A Tiszaszalka és Vásárosnamény között elhelyezkedő Natura 2000-es területen tíz hektárnyi ártéri erdőt fésültek át és tisztítottak ki a környezetvédelmi mozgalom önkéntesei és a vízügyi igazgatóságok szakemberei. Az összegyűjtött hulladék fele, csakúgy mint a 60 bálányi préselt pillepalack, újrahasznosításra kerül.

 

A PET Kupa csapatai nyaranta több tonna hulladékot szednek össze és rekordokat döntenek a Tisza vidékén, amikor egy héten keresztül, saját építésű, pillepalackokból készült hajóikkal eveznek, versenyeznek és gyűjtik a hulladékot. Az év többi részében szemléletformáló programokat, kiállításokat és bemutatókat tartanak, valamint szakmai kerekasztal beszélgetéseket szerveznek, hogy minél közelebb jussanak a szennyezés felszámolásához. A probléma gyökere elsősorban Ukrajnában ered, ahonnan a Tisza ártérbe lerakott lakossági kommunális hulladékot az áradások hazánkba szállítják.

_MG_5874

Az ártér állapota Tiszaszalka és Vásárosnamény között (Fotó: PET Kupa/Konyha Miklós)

„A probléma sokkal nagyobb, mint korábban gondoltuk. Egyrészt Ukrajnában sok helyütt nincs megfelelő hulladékszállítás, -kezelés,  és deponálás” – részletezi az okokat Hankó Gergely, a program projektvezetője, a Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetségének ügyvezetője.
„A jelenlegi ukrán hulladékelszállítási összegek “bevezető árak”, így ezen bevételekből a közszolgáltatók képtelenek fejleszteni, vagy megfelelő színvonalat biztosítani, a lakosság életszínvonala és átlagkeresete pedig nem engedi meg a magasabb díjak bevezetését. Mindezekből kiindulva komolyabb kormányzati, európai uniós, vagy befektetői támogatás nélkül nem oldható meg a probléma. Az elmúlt hetekben azonban megint megcsillant a remény, hiszen a Kárpátaljai Megyei Közigazgatási Hivatal és a Magyar–Ukrán Kereskedelmi és Iparkamara (MUKIK) vezetői memorandumot írtak alá egy Komplex Hulladékgazdálkodási Program megvalósítására Kárpátalján” – teszi hozzá a szakember.

 

Év közben sem pihennek a PET Kalózok

Egyelőre azonban a megoldás a hulladékok ártérből való összeszedése, illetve az ukrán, kárpátaljai lakosság szemléletformálása, hogy ne a folyókba kerüljön a hulladék. Ezért tervez 2019-ben több hulladékgyűjtő akciót a PET Kupa mozgalom ötletgazdája, a Természetfilm.hu Egyesület. Idén tavasszal a Tisza-tavon és a Tisza mellékfolyóin végeznek hulladék monitoringokat, hogy pontosan felmérjék a területek szennyezettségét.  Terveik között szerepel az is, hogy a hagyományosan megrendezett felső-tiszai PET Kupa hajós futam mintájára hirdessenek meg egy  kisebb versenyt. Az évközi akciókhoz folyamatosan várják önkéntesek jelentkezését.

_MG_6231

A PET Kalózok és az Országos Vízügyi Főigazgatóság munkatársainak közös sikere a Natura 2000-es terület megtisztítása (Fotó: PET Kupa/Konyha Miklós)

A Tiszaszalka határában fekvő természetvédelmi területen már tavaly télen is takarítottak az önkéntesek a vízügyi igazgatóságokkal közösen. Mivel ez az ártéri szakasz a legszennyezettebb, ezért az idén nagyobb csapattal, három napon keresztül folyt a hulladékmentesítő munka: egy folyamkilométeres partszakaszon, tíz hektárnyi terület szabadult fel a hulladéktól. Átválogatás után a hulladék fele visszakerül a körforgásba, ezért az önkéntesek a műanyagokat, a fémeket és az üveget külön csoportosították, hogy a legszakszerűbb módon tudják átadni a térségi közszolgáltatónak. Idén két ipari bálázógép segítette a palackok tömörítését, amelynek eredményeként 60 bálányi, színre válogatott, tömörített műanyagot fognak újrahasznosítani.

A PET Kupa önkéntesei folyamatosan keresik az ártérből gyűjtött hulladék újrahasznosítási lehetőségeit. Ennek első lépéseként a palackok színre válogatott kupakjaiból készítettek granulátumokat, egy speciális, erre a célra készített darálóval.

_MG_6045

Fotó: PET Kupa/Konyha Miklós

„A műanyag granulátumokat tesztelni fogjuk, hogy megnézzük, mi minden gyártható e másodnyersanyagból, miként kerülhet vissza a körforgásba” –  hangsúlyozta az újrahasznosítás fontosságát Molnár Attila Dávid, a Természetfilm.hu Egyesület elnöke.

A PET Kupa most lezárult akciójáról a Természetfilm.hu Tudományos Filmműhely Egyesület internetes kisfilmsorozatot készített.

 

A program az Agrárminisztérium támogatásával valósult meg.
Partnerek és közreműködők: Országos Vízügyi Főigazgatóság, Felső-Tisza-vidéki Vízügyi Igazgatóság, Környezetvédelmi Szolgáltatók és Gyártók Szövetsége, Észak-Alföldi Környezetgazdálkodási Kft., Vásárosnamény Önkormányzata, K3&S Kft., Malagrow Kft., BI-KA Logisztika.

 

Címkék: , ,