Ajándék a Földnek 2.

Búza Viktória
Szerző: · 2019-12-02 | 20:24· Fókusz

Napi szinten érkeznek a borzalmasabbnál borzalmasabb hírek a nagyvilágból arról, hogy hány sebből vérzik a Földünk. Számtalan jelzést kapunk tágabb és szűkebb környezetünkből, hogy a klímaváltozás már itt van, a jelenünk és nem a távoli jövőnk. Szenteljük a decembert annak, hogy végiggondoljuk az életünket, mindennapi szokásainkat és felmérjük mi az, amit mi magunk is megváltoztathatunk annak érdekében, hogy a klímaváltozás folyamatát lelassítsuk.

 

Tavaly minden napra adtam egy ötletet, idén 24 olyan területet mutatok be, amin érdemes elgondolkodni, és ha tehetjük, tervezzük újra, adott esetben mondjunk le róla. Vannak közöttük apróságok, amelyek könnyen teljesíthetők és nagyobb kihívást jelentők is.

Ha csak egyet megvalósítasz, máris tettél valamit, ha pedig nem sikerült újat mondanom, akkor nyugodtan vállon veregetheted magad! 🙂

 

60675

Fotó: gstudioimagen/Freepik.com

  1. Reklámok, felugró ablakok tiltása a neten. Tavaly írtunk arról, hogyan zöldíthetjük internetezési szokásainkat, ez is az egyik módja.
  2. Videók minimalizása, nem szükséges minden videót HD minőségben nézni!
  3. Fotók minimalizálása. Ez viszont nemcsak a képek minőségéről szól, hanem a mennyiségéről is. Tényleg fontos a nyaralás mind a 600 képét feltölteni a közösségi oldalakra a legjobb minőségben? Nem elég csak a legjobbakat?
  4. Leiratkozás a felesleges hírlevelekről. A legjobb, ha fel se iratkozunk olyasmire, ami nem érdekel!
  5. Válts e-számlára, ha eddig nem tetted, le a felesleges papír használattal!
  6. Kapcsolj le minden elektronikai eszközt (TV-t, rádiót, de akár a lámpákat is). Néha lassuljatok le és figyeljetek oda egymásra. Vacsorázzatok gyertyafénynél, beszélgessetek, társasozzatok vagy kártyázzatok. Néha olyan jó kiszakadni a rohanó mindennapokból!
  7. PET-palack stop. Ne vegyél semmit, ami PET-palackban van. Persze ne halj szomjan, ha arról van szó, de az alap az legyen, hogy nem veszel semmit műanyagpalackban. Helyette ott a kulacs, amit mindenhova magaddal vihetsz és számtalanszor újratölthetsz.
  8. Ültess fát! Erre ma már számtalan lehetőséged van, nem kell feltétlenül neked ásót ragadni. Támogathatsz szakszerű faültetéssel foglalkozó szervezetet, vagy vásárolhatsz olyan terméket, amelynek a gyártója elkötelezett ez iránt.
  9. Támogass egy civil szervezetet! Akár 200 Ft-tal. Egy olyan cél megvalósulását, ami neked is fontos. Legyen szó beteg gyerekekről, állatvédelemről, emberijogokért küzdő szervezetről, természetvédelemről, bármilyen számodra fontos témáról. A szálak végül úgyis összeérnek.
  10. Tervezz előre! Erről sajnos a XXI. században leszoktunk, pedig mind anyagilag, mind környezetvédelmi szempontból nagyon fontos lenne, ha nem csak élnénk bele a nagyvilágba, máról hónapra, hanem előre terveznénk. Ha kirándulni megyek, kell étel, víz és térkép, ha jövő héten rakott krumplit akarok csinálni, venni kell hozzá a piacon tojást és krumplit. Ilyen egyszerű ez. Tervezz!
  11. Közlekedj okosan! Ez is csak tervezés. Használd a kocsit, ha arra van szükség (például nagy bevásárlásnál, vagy ha vidékre utaztok), de sétálj vagy biciklizz, ha a közelben van dolgod. A városban úgyis dugó van és parkolóhelyet is nehéz találni.
  12. Vásárolj okosan! Írj bevásárlólistát, csak azt vedd meg, amire tényleg szükséged van és ne engedj a marketing fogásoknak. Főzz okosan! Megintcsak tervezés. Használj kuktát, fedőt, ne vesszen el a hő. Tervezd meg a sütő használatot is. A sütőt sem feltétlen szükséges előmelegíteni (néhány sütemény képez csak kivételt) és a maradékhőn is kiválóan megsül az étel. Sok kicsi sokra megy.
  13. Tölts minőségi időt a szeretteiddel, ne drága, felesleges ajándékokkal fejezd ki a szeretetedet! Add az idődet!
  14. A fűtés feljebb kapcsolása helyett, vegyél fel egy plusz pulóvert. Ez ugye evidens?
  15. Biztos új kütyüre van szükséged? Mi az az újdonság, amit az új tud és neked feltétlenül szükséged van rá? Egyáltalán mire használod az eszközt? Mert ha csak telefonálsz a mobilon, akkor teljesen felesleges megvenni az új öt kamerás, ritkaföldfémeket tartalmazó, nem javítható modellt.
  16. Second hand. Ha már vásárolsz, gondold át, hogy tényleg újra van-e szükséged? A használt ruha boltokban kiváló minőségű ruhákat találni és óriási a kínálat.
  17. Ajándékozz élményt kacatok helyett!
  18. Szigetelj! Erről is írtunk már, rengeteget számít, hiszen jelentős összeg spórolható meg vele. Érdemes szigetelni például a kamra ajtaját is, hogy a kamra hűvöse bent maradjon a kamrában, a konyha melege pedig kint.
  19. Ne dobd ki, ami feleslegessé vált, hiszen valaki meg hasznát veheti! Egyre elterjedtebbek az adományboltok. Ha nem akarsz a továbbadással vacakolni, csak vidd be és biztosan jó helyre kerül.
  20. Vásárolj helyi és szezonális zöldséget, gyümölcsöt!
  21. Vásárolj helyi kisvállalkozóktól, gazdától, ezzel saját lakhelyed gazdaságát és annak fejlesztését is támogatod. Nem utolsósorban pedig nagy eséllyel a minőség is magasabb lesz, mint egy tömeggyártott, távolról érkező terméknél.
  22. DIY fenyőfa, készítsetek saját fát, ami hozzátok illik és csak a tiétek <3

 

 

 

Címkék: , , ,