Hogyan kezeljük a veszélyes hulladékot?

ReCity Magazin
Szerző: · 2016-10-17 | 18:38· Ki

Évente fejenként 70 kilogramm veszélyes hulladékot termelünk Magyarországon. Ha ezek a hulladékok kikerülnének a természetbe, annak súlyos környezet- és egészségkárosító hatása lenne. Ezért is fontos, hogy tudatosan, megfelelő gondossággal kezeljük őket!

 

A többségében szelektíven gyűjthető és újrahasznosítható csomagolóanyagok mellett kevesebb szó esik a veszélyes hulladékokról. Mi tartozik ebbe a csoportba? Veszélyes hulladéknak nevezzük a hulladékoknak azt a típusát, amely ha bármely összetevője átalakul, az súlyos környezetromboló hatással bír, s emellett még az emberi egészségre is káros hatással lehet. Nemcsak az ipar termel ilyet, hétköznapi életünk során mi magunk is. Pedig nem nehéz védekezni ellene, csak egy kis odafigyelés, utánajárás szükséges hozzá!

nemnehez3

 

A hétköznapok során keletkező leggyakoribb veszélyes hulladék fajták a különböző olajok, elektronikai hulladékok, az elromlott háztartási gépek, berendezések, elemek, akkumulátorok, gyógyszerek, különböző vegyi anyagokat tartalmazó szerek.

Szigorúan tilos ezeket a lefolyóba, WC-be önteni, a háztartási szemétbe dobni, elégetni, az élővizekbe vagy a talajba juttatni!

 

 

Évi 70 kilogramm

 

Az Eurostat adatai szerint 2012-ben Magyarországon személyenként körülbelül 70 kilogramm veszélyes hulladék keletkezett, ez országos szinten közel 700 millió kilogramm (azaz 700 ezer tonna). Az Európai Unióban ez a szám 2015-ben 74 millió tonna volt. Bár az EU-12 esetében a hulladék mennyisége csökkenést mutat, az EU egészére nézve a szakértők az elkövetkezendő években további 0,5%-os növekedésre számítanak.

Többek között erre a problémára is szeretné felhívni a figyelmet a Médiaunió Nem nehéz…! kampányának őszi szakasza, amelynek egyik fő célja, hogy hasznos tanácsokkal és tippekkel lássa el az embereket, hogy mit tudnak kezdeni a hulladékkal.

nemnehez2

Íme néhány könnyen betartható tipp a háztartásokban keletkező veszélyes hulladékok kezelésére:

  1. Az elhasznált olajat tároljuk egy jól zárható palackban, és adjuk le az erre kijelölt helyeken: hulladékudvarokban, a MOL benzinkutakon vagy a veszélyeshulladék-ártalmatlanításra szakosodott vállalkozásoknak!
  2. Próbáljunk meg minél hosszabb élettartamú elektronikai berendezéseket vásárolni, így kevesebb ilyen hulladék keletkezik. Ha már nem használjuk őket, de még üzemképesek, el lehet adni vagy adományozni őket. Ha elromlott, és nem lehet megjavítani sem, akkor vigyük vissza abba a boltba ahol vettük, vagy adjuk le egy hulladékudvaron!
  3. Az elemek és a különböző akkumulátorok nagyon veszélyesek a bennük található nehézfém-tartalom miatt! Ha újratölthető akkumulátoros elemeket használunk, azzal megelőzhetjük a hulladék keletkezését. Leadni veszélyeshulladék–átvevőknél, a vásárlás helyén vagy a hulladékudvarokban lehet.
  4. A gyógyszerhulladék keletkezését megelőzhetjük azzal, ha csak akkora kiszerelésű gyógyszert vásárolunk, amennyire mindenképpen szükségünk van (ez nem az a dolog, amiből érdemes tartalékolni – épp a lejárati idő miatt). Ha lejárt a szavatosságuk, vagy már nincs rá szükségünk, akkor a gyógyszertárba kell visszavinni őket, ahol gondoskodnak a megfelelő kezelésükről.
  5. A háztartásban sokféle vegyi hulladék keletkezik. Gondoljunk csak a takarításra, vagy épp a felújításra. Az ilyen anyagokat sose öntsük bele a lefolyóba vagy a WC-be, hiszen a csatornahálózaton keresztül a vízbe, talajba kerülhet! Átvételük a hulladékudvarokban történik.

A fővárosban az FKF által üzemeltett hulladékudvarokban van lehetőség a veszélyes hulladék leadására.

Az ország többi részén található veszélyes hulladék átvevő helyekről a Humusz Szövetség által készített adatbázisban lehet tájékozódni.

 

Címkék: