Karácsonyi ajándékok házilag

Búza Viktória
Szerző: · 2015-12-18 | 10:42· Fókusz

Hamarosan itt a karácsony, ez abból is látszik, hogy mindenki egyre feszültebb. Lépj egy lépést hátra, és végy egy mély lélegzetet! Ez az, amit akarsz? Ez a karácsony célja? A rohanás, az idegeskedés, a mértéktelen pénzszórás (valljuk be) többnyire felesleges dolgokra? A mai kor nagy problémája, hogy elfelejtjük ünnepeink valódi lényegét, és hagyjuk eluralkodni a fogyasztói társadalom „elvárásait” a legbensőségesebb pillanatainkon is.

Én ez ellen védekezem a kézzel készült ajándékokkal. Időt szánok rájuk, dolgozom velük és persze készítésük közben számtalan kellemes emléket idézek fel azokról, akiknek az adott ajándék készül. Az sem utolsó szempont, hogy az ilyen meglepetések készítésével és egy kis odafigyeléssel a természetet is óvom.
Sok weboldalon találunk kézzel készült szappan és kozmetikai szer leírásokat, én most olyanokat gyűjtöttem össze, amelyek könnyen elkészíthetők és a karbonlábnyomuk sem nagy, mivel az alapanyagok országhatáron belül beszerezhetők.

Organikus kozmetikumok

 

Szemfestéklemosó

A világ legegyszerűbb és egyben legnagyszerűbb receptje, én évek óta ezt használom!
Szükség van hozzá 0,3 dl rózsavízre és 0,7 dl olívaolajra. Öntsd őket össze egy szép kis üvegbe és ennyi. Kész a kétpólusú, mindent leszedő és mégis tápláló sminklemosód.
Használat előtt felrázandó!

Arcradír

Szintén egy pofonegyszerű recept.
Keverj össze 1 rész olívaolajat 1 rész mézzel és 2 rész cukorral és már kész is. Kanalazd csinos tégelybe, s már mehet is a fa alá. Ne készíts túl nagy adagot, mert frissen a legjobb, viszont mellékelheted a receptjét egy szép kis kártyán.
Heti egy-két alkalommal ajánlott használni, rendkívül jót tesz a fáradt bőrnek, emellett a méz gyulladáscsökkentő és baktériumölő hatású is.

Ajakápoló

Sajnos a tél velejárója a kicserepesedett ajak, úgyhogy nem lőhetsz mellé, ha ajakbalzsamot ajándékozol, ráadásul az elkészítése sem bonyolult.
Amikre szükséged lesz: 1 rész méz, 1 rész méhviasz és 2 rész mandulaolaj, valamint egy szimpatikus illóolaj, de hogy országhatáron belül maradjunk, legyen levendula.
Gőz felett olvaszd össze a hozzávalókat, és már töltheted is a megfelelő tégelybe! Ma már könnyen beszerezhető a megfelelő kis tároló hozzá, de szerintem egy sima tégely is megteszi.

Olívás szappan

A szappant hagytam a végére, mert ez egy kicsit bonyolultabb, legalábbis több odafigyelést igényel. Nagyon fontos, hogy betarts néhány előírást, mert a nátrium-hidroxid (NAOH) veszélyes vegyszer!
Szappankészítéshez mindig húzz gumikesztyűt, viselj köpenyt, vagy valami olyan ruhát, amit nem sajnálsz, és ha van lehetőséged vegyél fel védőszemüveget is! Ami még fontos, hogy kizárólag jól szellőző helyen állj neki, mert a felszabaduló gázok se nem kellemesek, se nem egészségesek.

Levendulás szappan

 

Amire szükséged lesz:
– 567 gramm olívaolaj (és egy jó digitális mérleg)
– 73 gramm nátrium-hidroxid (NAOH)
– 215 gramm desztillált víz

+ egy 1 literes, széles szájú üveg, szilikon formák, botmixer, magas falú edény.

Először is mérj ki mindent pontosan. Az arányoknak szappankészítésnél nagyon nagy szerepe van!
Melegítsd fel az olajat kb. 40°C-osra. A vizet öntsd az üvegbe, és lassan szórd bele a lúgot miközben folyamatosan mozgatod az üveget. Oldódás közben hő termelődik, úgyhogy a mozgatás nagyon fontos, mert ha túlmelegszik megpattanhat az üveg. Legjobb, ha vízbe tudod rakni és ott lötyögteted, amíg az olajhoz hasonlóan kb. 40°C-os nem lesz.
Nagyon fontos, hogy mindig a folyadékba tesszük a lúgot és nem fordítva!
Egy magas falú edénybe öntjük az olajat, és lassan botmixerrel hozzákeverjük a lúgos oldatot. Addig keverjük, amíg sűrű, puding állagú nem lesz. Ekkor belekanalazzuk a szilikonformába (muffin forma kiváló erre) és letakarjuk zsírpapírral, amibe nem ragad bele, és az egészet eltesszük valami meleg helyre, hogy dunsztolódjon, mint a lekvár, mert fontos, hogy a szappanunk lassan hűljön ki.
Két nap múlva megcsodálhatjuk, mit alkottunk. Ekkor kivesszük a formából és egy tálcára rakjuk tovább szikkadni. A nyers szappan még nem használható, mert továbbra is túl lúgos, használata előtt legalább egy hónapot várni kell.
Ajándékozni viszont így is lehet, csak ne felejts el szólni (ráírni), hogy mikortól használhatják!

Jó készülődést kívánok!

Címkék: