Patagónia jótevői

Gát Judit
Szerző: · 2018-10-08 | 11:44· Fókusz

Sikertörténet arról, hogyan mentette meg egy divatmárkákból milliárdossá lett házaspár Patagóniát. Tervüket (mint általában minden nagy ötletet) mindenki őrültségnek tartotta, azonban mára követendő példákká lettek, olyannyira, hogy Chile leköszönő elnöke, Michael Bachelet, aláírt egy törvényt, amely kilenc tengeri rezervátum létrehozásáról rendelkezik.

 

A kezdetek

Kris McDivitt 1950-ben született és egy kaliforniai farmon nőtt fel. Kislánykorától kezdve erős szabadságvágy és a természet szeretete hajtotta. Kamaszként ismerkedett meg és kötött barátságot a híres hegymászóval, Yvon Chouniarddal, akinek outdoor divatcégénél, a Patagonia Inc.-nél később nyári munkát is vállalt. Tanulmányai befejeztével főállásban kezdett ott dolgozni, és végül meg sem állt a vezérigazgatói posztig – ezzel alapozva meg vagyonát.

43 évesen ismerte meg leendő férjét, a szintén outdoor márkákból (Esprit, The North Face) milliomossá lett, adrenalinfüggő hegymászót, Doug Tompkinst. Házasságkötésük után részvényeiket pénzé tették és Patagóniába költöztek, az erdő közepére egy off grid (minden hálózattól mentes) házba, majd elkezdték „világmegváltó” tevékenységüket. Annyi földet vásároltak fel az együtt felhalmozott vagyonból, amennyit csak tudtak. Ugyanis tervük a terület megóvása volt, hogy a megfelelő fejlesztés után nemzeti parkként adják vissza azt az embereknek. Ám az ötlet annyira hihetetlen volt, hogy sokáig pletykák keringtek róluk, miszerint kémek, új zsidó államot akarnak építeni, vagy épp egy nukleáris temetőt akarnak létrehozni. Azonban őket semmi sem tántoríthatta el, lassacskán – az akadályok ellenére – Chile legnagyobb földtulajdonosai lettek (2,2 millió hektár került a birtokukba).

kris_and_doug

Kris és Doug Tompkins (Kép forrása: tompkinsconservation.org)

1993-ban megalapították első nemzeti parkjukat, melyet azóta újabbak követtek. Tompkinsék azon túl, hogy felvásárolták a földeket, megkísérelték visszaállítani azokat az eredeti állapotukba. Visszatelepítették az őshonos növény- és állatfajokat (bár ennek a helyiek nem mindig örültek) és lehetőséget adtak a családi gazdaságoknak is. A létrehozott nemzeti parkokban az USA-beli modell működik, mely a turistákra épít a kialakított túra- és tanösvényekkel, kempingekkel.
Lassan Argentína és Chile is elfogadta a céljukat és többé nem akadályozták őket.

Doug Tompkins 2015-ben bekövetkezetett hirtelen halála óta Kris Tompkins McDivitt egyedül valósítja meg kettejük álmát. Elmondása szerint a baleset csak „olaj volt a tűzre” és azóta még nagyobb erőbedobással dolgozik.

 

A jó példa ragadós

Miután Chile vezetése meggyőződött arról, hogy Tompkinsék nem CIA ügynökök és nem akarják átvenni a hatalmat, elkezdtek nemcsak figyelni a munkájukra, hanem támogatni is azt. Ez odáig „fajult”, hogy a leköszönő miniszter, felismerve a fontosságát annak, hogy az ország természeti értékeit védeni kell, törvénybe foglalta az ország 6400 kilométernyi partvonala mentén 9 tengeri rezervátum létrehozását. Az új törvénnyel 4,3-ról 42,4 százalékra nő az állami védelem alatt álló felségvizek aránya és kb. 1,4 millió km2-en lesz biztosítva a tengeri élőlények védelme.
Emellett ígéretet tett arra is, hogy a tavaly Kris Tompkins által Chilének adományozott közel 400 hektárnyi földön három újabb nemzeti parkot hoznak létre.

chile-1463830_1280

Patagónia (Kép forrása: pixabay.com)

Ők már felismerték, hogy az utolsó pillanatban vagyunk, amikor még tehetünk valamit a világ rettenetes állapota ellen, és azokat, akik képesek ezért tenni, támogatni kell.
Reméljük, a chilei példa nem egyedi eset marad!

 

Címkék: , , ,