Így készíts saját napaszalót és kemencét a városban!

Doró Viki
Szerző: · 2015-05-26 | 15:02· Be

A Messzelátó Egyesület és önkénteseik aktivitása és kreativitása eddig is lenyűgözött, de miután elmesélték, hogyan építettek tavaly nyáron az általuk üzemeltetett Grundkert közösségi kertben napaszalót és vályogkemencét, leesett az állam!
 

Mióta a szárított paradicsom fogságába estem, azóta érzek késztetést egy napaszaló beszerzésére. Azonban, hogy magam készítsek egyet, fel sem merült bennem. Eddig!
A legfőbb mentségem (ne szépítsük, kifogásom) az volt, hogy nincs elég helyem hozzá, hiszen ahhoz kert kell, én pedig lakásban élek.
Most már tudom, hogy balkonra való napaszaló is létezik, így csak az alapanyagok beszerzése van hátra – vagy csupán a lakás, kamra, pince átvizsgálása, hiszen lehet, hogy minden, ami kellhet, ott lapul a “jó lesz egyszer még valamire” sarokban.

 

Napaszaló sörösdobozokból

A Messzelátó csapata a Grundkertbe hirdette meg tavaly augusztusban a sörösdobozokból álló kerti napaszaló készítést. Két leírás képezte a tanfolyam alapját, de menet közben ők is alakítottak rajta, új megoldásokat fejlesztettek ki.

Napaszaló sörösdobozokból
A kerti napaszaló

Habár nem egy emberes feladat, és szükséges némi szerszámkezelési gyakorlat is hozzá, messze nem olyan nagy ördöngősség, mint azt első pillantásra gondolnánk!

A részletes leírást: a szükséges alapanyagokat és az elkészítés menetét itt találjátok.

A képzés egyik résztvevője úgy döntött, kifejleszti a balkonváltozatot, mert – hozzám hasonlóan – nála sem áll kert rendelkezésre. A megoldást itt találjátok, a lány pedig, aki kiötlötte, Zsargó Szilvia, a Smart City Budapest egyik alapítója, akivel korábban már a ReCity Magazin is készített interjút (így érnek össze a szálak).

Napaszaló balkonra

 

Vályogkemence sk.

A Messzelátósok azonban nem érték be ennyivel, annyira belelendültek, hogy a vályogkemence készítésig meg sem álltak. Igaz, ez a napaszalóval ellentétben egy több hetes folyamat, mivel a megfelelő agyag-homok összetétel kikísérletezése időigényes feladat és a kemence kiszárítása is legalább 1 hét, de a végeredményért megéri! Hiszen ki ne akarna kemencében sült cipót enni – ami a saját kertjében készült?!

Vályogkemence

Na igen, itt viszont már valóban elengedhetetlen a kert megléte. Persze, lehet ez egy közösségi kert is, amelyből szerencsére egyre több van Budapesten! 
A vályogkemencét Feldmár Nórának, és a Felelős Gasztrohős egyik alapítójának, Szűcs Robinak a tapasztalataira alapozva és iránymutatását követve építették fel. 

A kemencekészítés – fel kell készülni rá – koszos munka, de jó móka is, amiben az ember kiélheti gyermeki énjét: homokvárat építhet, gyurmázhat, sárban dagonyázhat, és ideális esetben mindezt jó társaságban teheti!

A részletes útmutatót itt találjátok.
 

Nem állítom, hogy most azonnal nekiállok a napaszaló vagy a kemence készítésének, de azt se gondoltam volna pár éve, hogy zöldséget fogok termeszteni az erkélyemen. Így hát minden városlakót arra bíztatok, hogy ne mondjon le a kemencében sült kenyér vagy a szárított gyümölcs élményéről, mert a megoldás sokkal egyszerűbb, mint azt elsőre gondolná! Csak kövesse a Messzelátó Egyesület leírását és ha elakad, kérdezze bátran a lányokat! 

A képek forrása a Messzelátó Egyesület weboldala.

 

 

Címkék: