SURFACE projekt – út egy tisztább környezet felé

ReCity Magazin
Szerző: · 2019-10-04 | 21:35· Ki

A SURFACE fő célkitűzése, hogy a projektben részt vevő 9 közép-európai országban a környezeti fenntarthatósággal összhangban kialakított multifunkciós újrahasználati parkok létrejöttét támogassa.  

 

A SURFACE projekt hazai partnere, a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.a házigazdája a 2019. október 1-3. között megrendezett General Partner Meeting-nek, ahol a projektben részt vevő országokat képviselő szervezeteket – elsősorban hulladékgazdálkodással foglalkozó szakembereket – látják vendégül. A háromnapos programsorozat fő célja a tudásmegosztás, a tapasztalatcsere és a hazai jó gyakorlatok bemutatása. Október 1-jén a résztvevők a Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt.rákospalotai Szemléletformáló és Újrahasználati Központjába látogattak el, ahol Kőrös Gábor Péter, Hulladékudvar-irányítási Csoport vezető vezette körbe őket és mutatta be összetett tevékenységüket a hulladékudvaron leadható anyagáramoktól kezdve az iskolai edukációs programokig bezárólag.

Képernyőfotó 2019-09-20 - 17.58.48

Ahhoz, hogy más közép-európai országokban is hasonló újrahasználati központok, vagy ezeknek továbbfejlesztett változatai, komplex újrahasználati parkok jöhessenek létre, több feltételnek kell teljesülnie. Ebben próbál a SURFACE projekt segítséget nyújtani.

A hulladékmegelőzés és újrahasználat elterjesztésének érdekében tett első lépés a harmonizált, tényeken alapuló döntések támogatása, amivel közelebb kerülhetünk az alábbiak teljesüléséhez:

– az újrahasználat és a hulladékmegelőzés a környezetmenedzsment stratégiák és akciótervek részévé váljon;

–  tapasztalatcsere városi szintű döntéshozók között;

– az érintett szereplők együttműködési gyakorlatának és multifunkciós újrahasználati parkok akciótervének megosztása, implementálása;

– tesztelt és validált pilot tevékenységek bemutatása;

– hatékony, azonnali adaptálásra alkalmas forgatókönyvek rendelkezésre állása a tevékenység további településeken történő megvalósítása (tükrözése) érdekében.

A fentiek megvalósulásával az alábbi eredmények érhetők el:

  1. moduláris felépítésű települési gyakorlatok a hulladék megelőzés terén, fókuszban az újrahasználattal és a lehetséges szinergiákkal;
  2. fórum a települési hulladék megelőzési tervekben érdekelt szereplők számára;
  1. Kooperációs Mátrix létrehozása az érintett szereplők érdekeinek összehangolása érdekében;
  1. regionális, multifunkciós újrahasználati parkok kialakítására vonatkozó akciótervek;
  1. pilot szintű újrahasználati parkok kialakítása a projektben részt vevő országokban (Ausztria, Belgium, Csehország, Horvátország, Olaszország, Németország, Lengyelország, Magyarország, Szlovénia), megvalósíthatósági tanulmányokkal;
  1. multifunkciós újrahasználati park üzemeltetése;
  1. útmutatás további újrahasználati parkok létrehozásának támogatására, valamint a pilotok további területeken történő megvalósítása érdekében.

 

Fókuszban az újrahasználat

A SURFACE projekt innovatív megközelítését a települési hulladékmegelőzési terveket érintő partnerségi részvétel / többszereplős állandó fórum létrehozása, valamint a multifunkciós újrahasználati park lehetséges funkcióinak valós példákon és helyszíneken keresztül történő bemutatása jelenti. A projekt támogató és szinergikus partnerséget kínál kis- és közepes méretű önkormányzatok számára a helyi környezeti stratégiák és tervek kialakításában, a hulladékmegelőzési és újrahasználati szempontok érvényre juttatása végett.

Hazai oldalról a multifunkciós újrahasználati központ továbbfejlesztési lehetőségeinek gyakorlati megvalósításában a Bay Zoltán Alkalmazott Kutatási Közhasznú Nonprofit Kft.együttműködik a Fővárosi Közterület-fenntartó Nonprofit Zrt.-vel (FKF). Az FKF a Szemléletformáló és Újrahasználati Központjai révén hívja fel a figyelmet a hulladékmegelőzés fontosságára. Céljuk, hogy megismertessék a lakossággal a már használt, de újrahasználható termékek értékét. A hulladékok korszerű szelektív begyűjtése, és a már használt termékek újrahasználatának biztosítása mellett lehetőséget adnak szemléletformáló előadások, foglalkozások, interaktív tanórák megtartására oktatótermi, valamint szabadtéri körülmények között.

FKF

 

A Szemléletformáló és Újrahasználati Központok előnyei

– csökken a lerakásra kerülő hulladék mennyisége

– nő az újrahasznosított hulladékok aránya

– az újrahasznosítási arány növekedésével csökken az elsődleges nyersanyagok felhasználása.

A főváros meglévő hulladékgazdálkodási rendszere új, korszerű technológiákkal egészül ki, biztosítva a hulladékgazdálkodási rendszer hosszú távú fenntarthatóságát. A tárgyakat, használati eszközöket tulajdonosa – szakmai elbírálást követően – díjmentesen leadhatja, és azt bárki más jelképes összegért átveheti, ezáltal újrahasználatra alkalmas, megfelelő minőségű tárgyak cseréje valósulhat meg.

 

Címkék: ,