Tengerember – Mesejáték, újrahasznosított díszletben

Doró Viki
Szerző: · 2015-07-22 | 16:35· Csemete

A Gardrób Művészeti Csoport második élőzenés mesejátéka, a Tengerember a környezet védelmére is felhívja a gyerekek és szüleik figyelmét. A rendhagyó díszlet, a jelmezek és még a hangszerek egy része is kidobásra ítélt anyagból készült!

 
A Gardrób Művészeti Csoport tavaly alakult Nagy Judit fuvolaművész kezdeményezésére, aki szeretett volna gyerekeknek szóló mesejátékokat készíteni – élő komolyzenei kísérettel. A Csoport Facebook oldalán így ír erről:

„A Gardrób Művészeti Csoport megalapításával régi álmom vált valóra; egy közösség, melyben különböző érdeklődésű művészek találkoznak, barátságok és közös jövő szövődik.
Az előadások során a gyermekek és az előadók közötti közvetlen kapcsolatra helyezzük a hangsúlyt, melynek köszönhetően eltűnik a távolság és megszűnnek a gátlások. A gyerekek mernek beszélni, kérdezni, tapintani – de legfőképp játszani, s ezzel nem csak az előadás alakításához járulnak hozzá, hanem számunkra is felejthetetlen élménnyé teszik a találkozást.”

Czakó Máté rendező kihívást látott a feladatban, mert a gyerekekkel való foglalkozás mindig vonzotta. Annak ellenére is, hogy színházi berkekben úgy tartják, ami szép a gyerekelőadásokban, az veszélyes is: a kicsik ugyanis kíméletlenül őszinték! “Nincs udvariaskodás” – mondta a Klubrádiónak nyilatkozva Máté.
Tavalyi első darabjuk, a Tökváros bemutatója előtt ő is rettegett, hogy hogyan fognak reagálni, de félelme alaptalannak bizonyult. A gyerekek benne élnek, azonosulnak a történettel, így ha a színész jól játssza a szerepét, nem lehet baj.
 
A mostani, Tengerember című előadás Both Gabi ötleteiből született, de segítségül hívták Németh Adrienn gyermekpszichiátert is. Arra voltak kíváncsiak, hogy mely problémák érdeklik leginkább a 4-10 éves gyerekeket. Ő hívta fel az alkotók figyelmét a tenger és a hajó szimbólum jelentőségére, amit a terápiák során gyakran használnak a kicsikkel foglalkozó szakemberek (a gyerek a hajó, ami sodródik az élet tengerén).
 

Tengerember

A darab – környezetvédelmet érintő – különlegessége Czakó Máté fejéből pattant ki, mivel nagyon zavarják a Csendes-óceánban úszó hatalmas kiterjedésű szemétszigetek, melyeknek növekedéséhez mi, magyarok is hozzájárulunk.
Erre a problémára és az újrahasznosításra kívánták felhívni a nézők figyelmét azzal, hogy hulladékból (PET palackból, régi ruhákból stb.) készült az előadás díszlete, a színészek jelmezei és még néhány hangszer is, melyeknek kreatív kivitelezése Fógel Adrienn keze munkáját dicséri.

 
“Anyád a tenger, apád egy ember. Így lettél végül Te Tengerember” – dalolja Hínár, a kétlétű kétéltűnek, aki – mint igazából mindannyian – szeretne igaz társra lelni, de hiába úszkál a bálnával, a halakkal, tőlük sem kap választ arra, hogy ki is ő valójában.

A szárazföldre indul szerencsét próbálni.

Vajon a hangyák, a Sárkánylány, az Óriás, vagy a KisKukac lehet majd igazi segítője, hogy megtalálja önmagát és ne legyen egyedül, vagy a szépséges Boróka, aki a városból indult világgá, hogy megtudja, miért nem figyel rá senki…
 
 
Kiderül az élőzenés mesejáték bemutatóján!
 
Időpont: július 24-én, 17.00
Helyszín: Holnemvolt Park (1146 Budapest, Állatkerti körút 14-16.  
Belépő: 500 Ft

Címkék: ,