Újra 100 szóban Budapest!

ReCity Magazin
Szerző: · 2019-07-01 | 18:27· Ökoszalon

Milyen a te Budapested? Fogalmazd meg 100 szóban, 2019. július 15-ig.

 

Eltelt egy év és megfejtetted a Deák Ferenc téri szökőkút titkát? A Dob utcában összeszámoltál harminc különböző nyelvet és közülük egyik sem magyar volt? A Dunában delfinek és orkák harcoltak szombat hajnalban, amikor Lacival arra jártatok?

Írhatsz Budapest látható, vagy akár rejtett oldaláról is, hiszen annyi történet van, ahány kővel lehet kacsázni a Római-parton! A Mindspace először 2014-ben hirdette meg a 100 szóban Budapest történetíró pályázatát, de még mindig nem tudnak betelni a város sokoldalúságával. Továbbra is kíváncsiak mindenki saját 100 szavas elbeszélésére. Lehet vers, egy kifordított reklám, mementó, vagy egy gondolat – alapvetően nincs sok kötöttség:

  1. Kell egy történet
  2. Bármilyen formában, de kapcsolódjon Budapesthez
  3. Maximum 100 szóban foglald össze
kepek_1200px12

Az illusztráció az Egy tér visszahódítása c. szöveghez készült. Alkotó: Kárpáti Tibor

 

100 szóban Budapest 2014 – 2018

Az utóbbi öt évében több mint 5000 pályázat érkezett neten és postán keresztül. Ezeket a zsűri hosszas fejtörtések, összeülések és agyalások után szűkíti le.

A döntőbizottság idén:

Székely Kriszta filmrendező,

Jakab Juli színésznő és dramaturg,

Busa Pista zenész,

Nagy Dániel Viktor színész.

 

Először 100 történetet választanak ki, ezekből minden évben egy zsebkönyvet adnak ki. Ebből a 100-ból a 12 legjobbat kortárs művészek illusztrálják és az így megszületett írás-kép kombinációkat a díjátadóval egybekötött kiállításmegnyitón mutatják meg, a CAFe Budapest Fesztiválon. A nyertesek kihirdetése előtt gyerekkórus és freejazz banda feldolgozásában is meghallgathatók lesznek a sztorik.

 

Csatlakozó baráti országok és az ötletadó Dél-Amerika

Az utóbbi pár évben nemcsak Budapesten, hanem a másik három visegrádi ország fővárosában is elindul a pályázat. 2016-ban megtudhattuk, mit gondolnak Prága, Varsó és Pozsony lakói és ismerői 100 szóban városukról.

A pályázat ötletét a Chile-ben már 16 éve létező „Santiago en 100 palabras” elnevezésű felhívás adta. 2001-ben Santiago-ban (Chile) a Plagio, a Minera Escondida és a santiagói metró összefogtak, hogy elindítsanak egy pályázatot, amire egy legfeljebb száz szavas, a városhoz valamilyen módon kapcsolódó írással lehetett jelentkezni. Az évek során a kezdeményezés Chile legfontosabb irodalmi pályázatává nőtte ki magát.

kepek_1200px10

Az illusztráció a Macskamelódia c. szöveghez készült. Alkotó: Holbis Emőke

Mi történt a pesti hölgyekkel a Margit-szigeten?

Az alapgondolat a budapesti pályázat esetében is az, hogy az irodalom és a városi lét összefonódjon, széles közönséget ösztönözzünk írásra, és hogy a napi közlekedés során az emberek egy pillanatra megálljanak, és időt szakítsanak az irodalomra. A pályázat lehetőséget ad arra, hogy megismerjük milyen is egy formanyomtatvány, újra gyúrjuk a Rákóczi teret, belepillanthassunk a 73-as troli mindennapjaiba, megismerhessük többek között Ilonka néni, szívszorító életét és kiderüljön végre, hogy Mancika miként rántotta le Jucika csipkés női alsóját a Margit-szigeten.

 

Forrás: https://budapest.in100words.eu/hu

 

Címkék: , ,