„Vidéki élet, fiatalok vidéken” Program

ReCity Magazin
Szerző: · 2019-01-29 | 19:58· Hegyen-völgyön

A Fiatal Gazdák Magyarországi Szövetsége – AGRYA tevékenységében az agrár szakmai érdekképviselet mellett kiemelkedően fontos volt mindig a gazdák munkájának és a vidéki életformának a bemutatása, népszerűsítése. Az évek során több különböző tartalmú, különböző embereket megszólító programot dolgozott ki és indított el az AGRYA. A programok egy része az elmúlt két évben szünetelt, de elérkezett az idő az újraindításukra. Így három, a vidéki élettel foglalkozó programot összekapcsolva az AGRYA partnerei, támogatói segítségével elindítja a „Vidéki élet, fiatalok vidéken” programcsomagot.

 

A programcsomagban három kezdeményezés kapott helyet, a Vidék Kaland Program, a Vesd bele magad! Program és a Virtuális Falu Program. Mindhárom kezdeményezés más-más célcsoportot szólít meg. A célja azonban közös mindhárom programnak, a hagyományos falusi, kistelepülési életforma támogatása, népszerűsítése a szélesebb közvéleményen keresztül. Együttesen kezelve a három programot az AGRYA reményei szerint azok kommunikációs hatásukban egymást is erősítik. A három program csomagként kezelve a kapcsolódó adminisztrációt is hatékonyabban lehet megszervezni, mivel egységes menedzsment struktúra kapcsolódik azokhoz.

A „Vidéki élet, fiatalok vidéken” programcsomag egyes önálló programjai más-más üzenetet hordoznak a vidéki társadalomról.

 

Vesd bele magad! Program

A Vesd bele magad! Programon keresztül 2011-2015 között 93.000 vetőmag csomagot osztott ki – akkor még általános iskolák közvetítésével az AGRYA. Más vetőmag osztási akcióktól annyiban különbözik ez a kezdeményezés, hogy a célja az élményszerzés, a szemléletformálás, és célcsoportjaként kisiskolás korú gyerekeket nevelő családokat szólít meg.

Vesd bele magad

 

Ez a program hangsúlyozottan nem szociális szempontok szerint válogat a vetőmagok kiosztásakor, hanem az érdeklődésre, kíváncsiságra, már meglevő motivációkra épít. A célja az, hogy a gyerekek kedvet kapjanak értékteremtő, valós kétkezi tevékenységekhez, hogy friss levegőn legyenek, mozogjanak, hogy jobban odafigyeljenek a táplálkozásukra, életmódjukra. A Program arra is felhívja figyelmet, hogy kevés befektetéssel, munkával sok odafigyeléssel megtermelhető a szezonális friss zöldség egy család számára.

A vetőmag csomagból egy hozzávetőleg 30 malapterületű zöldségeskertet tud a család létrehozni. Ez az a méret, amit a szüleik, nagyszüleik segítségével kisgyerekek is meg tudnak művelni, a nélkül, hogy gyorsan beleunnának. A kertészkedésen keresztül sok mindent meg tud észrevétlenül tanulni, tapasztalni a gyermek, ráadásul nagyon gyorsan látszik a tevékenységük kézzel fogható eredménye. Sőt meg is lehet kóstolni a saját termesztésű salátát, hónapos retket, sárgarépát, cukkinit, céklát, zöldborsót, csemegekukoricát, paradicsomot, vöröshagymát, ami sikerélményt ad.

A kertészkedő családokat növényvédelmi és tápanyag gazdálkodási szakértő segíti, hogy egészséges, szép zöldségeik teremjenek.

A Programra a korábbiaktól eltérően közvetlenül, az általános iskolák közreműködése nélkül jelentkezhetnek kisgyerekes családok. Az ingyenes vetőmag csomagokra pályázni kell, azonban a vetőmag csomagot a család kisgyermek tagja kapja, nyeri. Így a pályázatnak nagyon fontos része, hogy a későbbi „kiskertész”, a kisgyermek valamiféle általa készített rajzzal, kézzel írt történettel mutassa be, hogy miért szeretne kertészkedni, hogy mit gondol a kertészkedésről. A programba elsősorban azoknak a családoknak a jelentkezését várjuk, ahol 6-12 éves korú gyermekek vannak.

A 2019. év a kísérleti éve lesz a Program új megközelítésű megszervezésének. Így két megyében, Fejér és Csongrád megyékben 500-500 kiskertész kap vetőmag csomagot. A kísérleti év tapasztalatai alapján az AGRYA tervezi a program országos kiterjesztését.

A kiskertészektől és családjuktól azt kéri az AGRYA, hogy havonta egyszer küldjenek néhány fényképet a kertről, a kiskertészek tevékenységéről és néhány mondatban osszák meg a kertészkedéshez kapcsolódó élményeiket. A beszámolókból, fotókból az AGRYA munkatársai hetente válogatnak, amelyek felkerülnek a Program közösségi oldalaira.

A Programmal kapcsolatos jelentkezést, pályázatot 2019. február 15-ig küldhetik el a családok.
Az eredményhirdetés 2019. március 8-ig megtörténik, a vetőmag csomagokat március 20-ig kapják meg közvetlenül az érintett családok.

A részletes pályázati felhívás és a pályázati űrlap a www.agrya.hu weboldalon érhető el.

A program fővédnöke Dr. Nagy István agrárminiszter úr.

 

Virtuális Falu Program

A Virtuális Falu Program indulása még 2009-re nyúlik vissza. Ekkor kezdett az AGRYA újra foglalkozni a falusi, kistelepülési ifjúsági közösségek ügyével. A jól működő közösségek segítenek abban, hogy megmaradjon vagy erősödjön a kötődés, amely a fiatalt a lakóhelyéhez kapcsolja. A kistelepülési közösségek életében is kulcsfontosságú, hogy legyen utánpótlás, legyenek fiatalok, akik tovább viszik a tevékenységet. A Virtuális Falu Programmal ebben kíván az AGRYA segíteni. A program elnevezése arra utal, hogy a helyben aktív fiatalokból, akiket összeköt, hogy kistelepülésen élnek, létrejön egy hálózat, egy közösség, egy „virtuális falu”. A közöttük meglevő együttműködés segít a tudás, tapasztalatok megosztásában, elmélyítésében.

Virtuális Falu Program

 

Az AGRYA, partnerével a Második Hullám Vidéki Ifjúsági Szövetséggel együttműködve 2016-óta a közösségi tevékenységre nyitott fiatalok számára szervez képzéseket, felkészítve őket arra, hogy hatékonyan tudják az adott közösség, csoport ügyeit képviselni, szervezni. A képzések mellett fiatalok által szervezett települési kisrendezvényekhez, ún. műhelytalálkozókhoz, pénzügyi támogatást is ad az AGRYA. Ezeken a rendezvényeken a fiatalok kezdeményezésére különböző, helyben fontos ügyek megoldása érdekében gyűlnek össze a véleményformálók és döntéshozók. Az elmúlt két évben 43 település és helyben működő közösség kapcsolódott be a programba.

A 2019. április 1 – július 31. közötti kisrendezvények lebonyolítására és a kapcsolódó képzésekre 2019. február 15-ig lehet jelentkezni, pályázni.
Az eredményhirdetés 2019. március 8-ig megtörténik.

A részletes pályázati felhívás és a pályázati űrlap a www.agrya.hu, az www.mhvisz.hu weboldalakon érhető el.

 

Vidék Kaland Program

A Vidék Kaland Programot 2011-2016 között szervezte már korábban az AGRYA. A célja, hogy városlakó, nem mezőgazdász, de az agrárium iránt érdeklődő fiatalok betekintést kaphassanak a napi agrár termelésbe. Az átlagemberekben jellemzően közhelyekre, általánosításokra épülő kép alakult ki a gazdákról, a mezőgazdasági termelésről. Ezt a képet szeretné ezzel a programmal, kiegészíteni, árnyalni az AGRYA. A pályázaton keresztül kiválasztott fiatalok egy hétre bekapcsolódhatnak egy-egy gazdálkodói család életébe, a fogadó gazdaságok napi tevékenységébe. A résztvevőktől azt kéri, várja az AGRYA, hogy az élményeiket, benyomásaikat a közösségi oldalakon, online felületeken osszák meg.

Vidék Kaland

 

A programmal kapcsolatos pályázat, amin keresztül a résztvevők jelentkezhetnek, 2019. március közepén jelenik meg.

A programcsomag főbb eseményeiről egy közös online felületen a videki-fiatal.hu weboldalon lesznek elérhető az információk március 8-tól. A programokról a későbbiekben további információk érhetők el azok önálló közösségi oldalain is.

 

Címkék: