Változtasd meg a világot!

Búza Viktória
Szerző: · 2018-05-06 | 23:18· Fókusz

Gondolattal, szóval, cselekedettel

Malala Juszufzai, pakisztáni aktivistáról a legtöbben akkor hallottak először, amikor 2012-ben merényletet követtek el ellene. Egy nap, iskolából hazafelé tálib szélsőséges fegyveresek állították félre az iskolabuszt, amin utazott és többször meglőtték az akkor 15 éves kislányt, többek közt a fején is. A támadást csodával határos módon túlélte, és újult erővel, megingathatatlan elhatározással küzd azóta is a céljaiért.

 

De mivel érdemelte ki ezt a kegyetlen megtorlást egy kamasz?

Malala 1997-ben született a Pakisztáni Mingorában. 11 éves volt, amikor az iszlám fundamentalista tálibok a tartományukban megtiltották a kislányoknak, hogy iskolába járjanak. Ekkor kezdte el aktivista tevékenységét „búzavirág” néven írt blogján keresztül, ahol beszámolt az elnyomás alatti mindennapokról. Írásai ismerté tették, olyannyira, hogy idővel már a BBC oldalán is megjelentek. Legfontosabb célja már ekkor is a nők oktatáshoz való joga melletti kiállás volt, amiben iskolaigazgató édesapja is támogatta.

Malala2

Malala Juszufzai

Ezzel vívta ki a tálib szélsőségesek dühét, amiért a halálát akarták. A lány szinte csodával határos módon élte túl a támadást, életéért először hazájában, Pakisztánban küzdöttek az orvosok, majd az Egyesült Királyságba szállították (menekítették), így hosszú hónapok alatt felépült. Egy ilyen támadás sokunkat megrémített volna és eltántorít a célunktól, ezzel szemben Malala ebből is csak erőt merített és még nagyobb elkötelezettséggel harcol, hogy hazájában és mindenhol a Földön a gyermekek oktatása megvalósulhasson.

Azóta is minden lehetséges fórumon felemeli a hangját az ügy érdekében. Megalapította a Malala Fund alapítványt, melynek fő célja, hogy tizenéves lányokat támogasson, hogy megfellelő oktatásban részesüljenek. Munkája annyira eredményes, hogy a gyermekek jogaiért folytatott harcáért, 2014-ben, alig 17 évesen neki ítélték a Nobel-békedíjat. Ezzel ő jelenleg a legfiatalabb, aki megkapta ezt a kitüntetést és hazája első díjazottja is ő. Emellett megkapta már az Amnesty International legrangosabb kitüntetését, „A lelkiismeret nagykövete díjat” és számos egyéb elismerést.

Szintén ő lett 2017-ben az ENSZ legfiatalabb békenagykövete, Leonarod DiCapriot váltva a pozícióban. Kinevezése alkalmával egy rendkívül erős és hatásos beszédet tartott.

Idén felvételt nyert az Oxfordra, ahol a következő évtől politológiát, közgadaságtant és filozófiát fog tanulni. Nem kíván viszont a szigetországban maradni, tervei szerint az egyetem befejezése után visszaköltözik hazájába, Pakisztánba, hogy ott harcolhasson a kislányok jogaiért és a mindenkinek kijáró oktatásért.
Jelmondata:

„Egy tanár, egy gyerek, egy könyv, egy toll, képes megváltoztatni a világot.”

És hogy miért fontos Malala Juszufzai a ReCity Magazin számára?

A környezettudatosságra nevelést már kisgyermekkorban el kell kezdeni, de ahol nincs lehetőség az oktatásra és már az egész kicsi gyerekek is munkára kényszerülnek, ott ez sokadlagos probléma, ha probléma egyáltalán. Minél nagyobb ismerettel rendelkezik valaki a világról, annál könnyebben megérti az összefüggést a cselekedeteink és a környezeti hatások között. Az oktatás arra is ösztönöz, hogy tudatosabban használják az energiaforrásokat, az ivóvizet és megtanulják újrahasznosítani, újra használni a tárgyakat ahelyett, hogy kidobnák. Mindezeken kívül, a tanult ember képes rendszerben, hosszú távon gondolkodni, szakmailag megalapozottan támogatni a környezetvédelemmel kapcsolatos politikai döntéseket, és érdekérvényesítő képessége is nagyobb.

Malala

A Malaláról szóló könyv magyarul is olvasható

A gyermekek oktatásban való részvételének joga, a női egyenjogúság és a klímavédelem, egymással mind összefüggnek, és csak együttes fellépéssel, a köztük lévő kapcsolat fel- és elismerésével van esélyünk valódi változást generálni.

Ez az alapja a gazdasági fejlődésnek, az országok közti békének és Földünk jövőjének.